Clement Turpin
Frankrike · 381 matcher · 2015–2026
- Matcher
- 3812015–2026
- Kort/match
- 3.481 271 på 365 matcher
- Gula/röda
- 1 191/801 271 på 365 matcher
- Straffar
- 130130 på 350 matcher
- Säsonger
- 122015–2026
Källan skriver honom som C. Turpin (256), Clement Turpin, France (123) och Clément Turpin (3).
Hur dömer han?
Domaren i siffror
3.48 kort per match — 14 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 10 % av de 1 542 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 14 % färre gula och röda kort än snittet i samma ligor.
När korten kommer
1 271 kort i 365 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 35:e minuten (median 31), räknat på de 348 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Vad han sätts på
Toppmötena
35 av 219 matcher var toppmöten
Han får 2,8 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Al-Wasl FC1–1Al AinPro League | 13 sep. 2025 | — | Öppna |
| Paris Saint Germain3–1MarseilleLigue 1 | 16 mars 2025 | 1 | Öppna |
| Paris Saint Germain4–1MonacoLigue 1 | 7 feb. 2025 | 1 | Öppna |
| Marseille2–1MonacoLigue 1 | 1 dec. 2024 | 1 | Öppna |
| Monaco1–0LilleLigue 1 | 24 apr. 2024 | 3 | Öppna |
| Stade Brestois 291–1LilleLigue 1 | 17 mars 2024 | 3 | Öppna |
| Paris Saint Germain2–2Stade Brestois 29Ligue 1 | 28 jan. 2024 | 9 | Öppna |
| Lille2–0MonacoLigue 1 | 29 okt. 2023 | 3 | Öppna |
Har han förändrats?
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 18 | 17 | 46 | 2.71 |
| 2015/16 | Ligue 2 | 2 | 0 | — | — |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | — | — |
| 2015/16 | Coupe de France | 3 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 14 | 3.50 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 21 | 21 | 53 | 2.52 |
| 2016/17 | Ligue 2 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 3 | 3 | 6 | 2.00 |
| 2016/17 | Coupe de France | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2016 | Euro | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 18 | 18 | 69 | 3.83 |
| 2017/18 | Coupe de France | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 6 | 6 | 22 | 3.67 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 18 | 18 | 59 | 3.28 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2018/19 | Coupe de France | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | Pro League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2018 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2018 | World Cup | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 21 | 4.20 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 12 | 12 | 39 | 3.25 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019/20 | Coupe de France | 2 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Super League 1 | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2019/20 | Super League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2019 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 6 | 6 | 24 | 4.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 19 | 19 | 61 | 3.21 |
| 2020 | UEFA Euro qualification | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 9 | 9 | 25 | 2.78 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2021 | FIFA Club World Cup | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 18 | 18 | 71 | 3.94 |
| 2021/22 | Coupe de France | 2 | 0 | — | — |
| 2021/22 | Pro League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021 | Euro | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 4 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 7 | 7 | 32 | 4.57 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 21 | 21 | 58 | 2.76 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022/23 | Coupe de France | 2 | 2 | 1 | 0.50 |
| 2022/23 | Pro League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2022 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2022 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2022 | World Cup | 3 | 3 | 4 | 1.33 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 6 | 6 | 25 | 4.17 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 17 | 17 | 63 | 3.71 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2023/24 | Coupe de France | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 8 | 8 | 18 | 2.25 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 18 | 18 | 55 | 3.06 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2024/25 | Coupe de France | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2024/25 | Pro League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024 | Euro | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 9 | 8 | 32 | 4.00 |
| 2025 | FIFA Club World Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 18 | 18 | 57 | 3.17 |
| 2025/26 | Coupe de France | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025/26 | Pro League | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2025 | Super Cup | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2025 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026 | World Cup | 4 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2026 | World Cup 2026 Qualifying= | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 365 matcher med data · 14 svitar bröts av en lucka
sökt i 365 matcher med data · 11 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenLe Havre–Ajaccio
- 2015Första gula kortet (första kända)Lorient–Bastia
- 2015Första straffen (första kända)Lorient–Bastia
- 2015Första röda kortet (första kända)Lorient–Bordeaux
- 201750:e matchenMarseille–Monaco
- 2018100:e matchenNice–Paris Saint Germain
- 2021200:e matchenNantes–Strasbourg
- 2024300:e matchenNetherlands–Turkey
- 2026Senaste matchenAEK Athens FC–Levski Sofia
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | FC Krasnodar2–1PAOKUEFA Champions League | 22 sep. 2020 | 7 | 0 | 2 | 33 | Öppna |
| 94 | Al-Hilal Saudi FC4–3Al-Ahli JeddahPro League | 21 dec. 2018 | 6 | 0 | 3 | 33 | Öppna |
| 93 | Monaco2–3LyonLigue 1 | 2 maj 2021 | 5 | 5 | 1 | 39 | Öppna |
| 92 | Ajax3–3Bayern MünchenUEFA Champions League | 12 dec. 2018 | 5 | 2 | 2 | 29 | Öppna |
| 92 | Monaco3–2Paris Saint GermainLigue 1 | 20 nov. 2020 | 5 | 1 | 2 | 31 | Öppna |
| 90 | Rennes1–2MonacoLigue 1 | 9 dec. 2023 | 8 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 90 | Sparta Praha2–0Malmö FFUEFA Champions League | 27 aug. 2024 | 7 | 0 | 3 | 27 | Öppna |
| 90 | Strasbourg3–2LyonLigue 1 | 12 maj 2018 | 6 | 0 | 1 | 45 | Öppna |
| 89 | Qarabag2–3Ferencvarosi TCUEFA Champions League | 27 aug. 2025 | 6 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 87 | Real Madrid1–2Manchester CityUEFA Champions League | 10 dec. 2025 | 6 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
Vem han möter
Visste du att…
Mest varnade klubben
FC Porto har fått 2.83 gula kort per match av honom — 17 på 6 matcher.
Flest straffar emot sig
Bayern München har fått 4 straffar emot sig på 9 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 12 matcher med två eller fler röda kort — av 365 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
17 av 365 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 5 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 32 % av matcherna — 111 av 350 med straffdata.
Korten kommer sent
51 % av hans kort delas ut efter timmen — 651 av 1271. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- B. André7på 24 matcher
- Bernardo Silva5på 16 matcher
- P. Kimpembe5på 14 matcher
- K. Lala5på 14 matcher
- P. Lees-Melou5på 13 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- W. Omari2på 6 matcher
- A. Golovin1på 19 matcher
- T. Kehrer1på 18 matcher
- Marcelo1på 17 matcher
- Bernardo Silva1på 16 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Kylian Mbappé304 gula
- Anthony Lopes304 gula
- Marquinhos303 gula
- B. André247 gula
- M. Verratti203 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- B. André3på 24 matcher
- Bernardo Silva2på 16 matcher
- P. Kimpembe2på 14 matcher
- A. Rabiot2på 14 matcher
- Andrei Girotto2på 13 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- B. André42på 21 matcher
- N. Fekir37på 13 matcher
- I. Sissoko31på 11 matcher
- W. Khazri30på 16 matcher
- V. Rongier24på 16 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- Neymar50på 14 matcher
- M. Verratti45på 20 matcher
- N. Fekir39på 13 matcher
- Kylian Mbappé35på 28 matcher
- L. Blas29på 15 matcher
Senaste matcherna
15 av 381| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 aug. 2026 | UEFA Champions League | AEK Athens FC–Levski Sofia | 4–0 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 11 juli 2026 | World Cup | Norway–England | 1–2 | — | — | — | Öppna |
| 3 juli 2026 | World Cup | Colombia–Ghana | 1–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 juni 2026 | World Cup | Paraguay–Australia | 0–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 juni 2026 | World Cup | England–Croatia | 4–2 | 0 | 0 | 1 | Öppna |
| 17 maj 2026 | Ligue 1 | Lorient–Le Havre | 0–2 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 10 maj 2026 | Ligue 1 | Monaco–Lille | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 maj 2026 | Ligue 1 | Lyon–Rennes | 4–2 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Ligue 1 | Toulouse–Monaco | 2–2 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 apr. 2026 | Ligue 1 | Paris Saint Germain–Nantes | 3–0 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 14 apr. 2026 | UEFA Champions League | Atletico Madrid–Barcelona | 1–2 | 1 | 1 | 0 | Öppna |
| 5 apr. 2026 | Ligue 1 | Monaco–Marseille | 2–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 mars 2026 | World Cup 2026 Qualifying= | Bosnia-Herzegovina–Italy | 1–1 | 5 | 1 | 0 | Öppna |
| 22 mars 2026 | Ligue 1 | Paris FC–Le Havre | 3–2 | 1 | 1 | 0 | Öppna |
| 17 mars 2026 | UEFA Champions League | Manchester City–Real Madrid | 1–2 | 3 | 1 | 1 | Öppna |