Benoît Bastien
Frankrike · 345 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 331 av 345 matcher (96 %), frisparkar i 317 och straffar i 313. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som B. Bastien (222) och Benoît Bastien, France (124).
Domaren i siffror
4.24 kort per match — 6 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 68 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
41 av 227 matcher var toppmöten
Han får 3,2 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Lens0–2Paris Saint GermainLigue 1 | 13 maj 2026 | 1 | Öppna |
| Marseille1–2LilleLigue 1 | 22 mars 2026 | 4 | Öppna |
| Marseille3–1LensLigue 1 | 24 jan. 2026 | 4 | Öppna |
| Lyon2–3Paris Saint GermainLigue 1 | 9 nov. 2025 | 9 | Öppna |
| Lille1–1Paris Saint GermainLigue 1 | 5 okt. 2025 | 2 | Öppna |
| Monaco3–0MarseilleLigue 1 | 12 apr. 2025 | 3 | Öppna |
| Lille2–1MonacoLigue 1 | 22 feb. 2025 | 6 | Öppna |
| Lille1–3Paris Saint GermainLigue 1 | 1 sep. 2024 | 5 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Ligue 2 | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 17 | 16 | 65 | 4.06 |
| 2015/16 | Ligue 2 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2015/16 | Coupe de France | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 5 | 5 | 14 | 2.80 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 22 | 22 | 73 | 3.32 |
| 2016/17 | Ligue 2 | 3 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Coupe de France | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 22 | 22 | 103 | 4.68 |
| 2017/18 | Ligue 2 | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2017/18 | Coupe de France | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 21 | 21 | 96 | 4.57 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2018/19 | Coupe de France | 2 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 11 | 11 | 54 | 4.91 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2019/20 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2019/20 | Pro League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019 | Trophée des Champions | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 20 | 19 | 75 | 3.95 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2020/21 | Coupe de France | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2020 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 14 | 3.50 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 19 | 19 | 86 | 4.53 |
| 2021/22 | Coupe de France | 3 | 3 | 6 | 2.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 4 | 4 | 19 | 4.75 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 21 | 21 | 82 | 3.90 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2022/23 | Coupe de France | 3 | 3 | 2 | 0.67 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2022 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 19 | 19 | 77 | 4.05 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2023/24 | Coupe de France | 4 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 7 | 6 | 20 | 3.33 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 15 | 7.50 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 17 | 17 | 74 | 4.35 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2024/25 | Pro League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024/24 | King's Cup | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 26 | 5.20 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 20 | 20 | 67 | 3.35 |
| 2025/26 | Ligue 2 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2025/26 | Coupe de France | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2025 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 331 matcher med data · 12 svitar bröts av en lucka
sökt i 331 matcher med data · 10 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenGazelec FC Ajaccio–Angers
- 2015Första gula kortetGazelec FC Ajaccio–Angers
- 2015Första röda kortetGazelec FC Ajaccio–Angers
- 2015Första straffen (första kända)Fenerbahçe–Molde
- 201750:e matchenCaen–Bordeaux
- 2018100:e matchenCaen–Amiens
- 2022200:e matchenLyon–Marseille
- 2025300:e matchenNantes–Lyon
- 2026Senaste matchenSaint Etienne–Nice
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 97 | Lille3–3LyonLigue 1 | 10 mars 2023 | 9 | 0 | 2 | 39 | Öppna |
| 92 | Le Havre0–1MarseilleLigue 1 | 10 maj 2026 | 6 | 0 | 2 | 42 | Öppna |
| 90 | Plzen2–2CSKA MoscowUEFA Champions League | 19 sep. 2018 | 9 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 88 | BSC Young Boys2–1CFR 1907 ClujUEFA Europa League | 10 dec. 2020 | 7 | 3 | 1 | 31 | Öppna |
| 88 | Lyon2–1AjaccioLigue 1 | 5 aug. 2022 | 7 | 2 | 2 | 28 | Öppna |
| 88 | Fenerbahçe2–1Union St. GilloiseUEFA Europa League | 26 sep. 2024 | 6 | 2 | 1 | 33 | Öppna |
| 87 | Monaco3–2LyonLigue 1 | 4 feb. 2018 | 6 | 1 | 1 | 33 | Öppna |
| 86 | Lens0–2LilleLigue 1 | 26 okt. 2024 | 9 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
| 86 | Olympiakos Piraeus3–1AC MilanUEFA Europa League | 13 dec. 2018 | 8 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 86 | Bastia0–2LavalLigue 2 | 25 nov. 2025 | 6 | 0 | 1 | 40 | Öppna |
När korten kommer
1 405 kort i 331 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 34:e minuten (median 32), räknat på de 314 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest straffar för sig
Caen har fått 3 straffar tilldömda på 6 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Amiens har fått 3 straffar emot sig på 7 matcher med honom.
Signaturspelaren
M. Verratti har fått 11 gula kort av honom på 22 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 16 matcher med två eller fler röda kort — av 331 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
17 av 331 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 5 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 31 % av matcherna — 97 av 313 med straffdata.
Korten kommer sent
49 % av hans kort delas ut efter timmen — 694 av 1405. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- M. Verratti11på 22 matcher
- Kylian Mbappé7på 28 matcher
- B. Bourigeaud7på 23 matcher
- B. André7på 21 matcher
- N. Tagliafico7på 16 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- R. Thomas2på 12 matcher
- T. Savanier2på 8 matcher
- A. Ounas2på 7 matcher
- Anthony Lopes1på 32 matcher
- R. Cabella1på 19 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Marquinhos321 gult
- Anthony Lopes321 gult, 1 rött
- Kylian Mbappé287 gula
- B. Bourigeaud237 gula
- M. Terrier231 gult
Fick matchens första gula
flest gånger
- M. Verratti4på 22 matcher
- A. Gomes3på 8 matcher
- M. Coco2på 17 matcher
- N. Tagliafico2på 16 matcher
- R. Aguilar2på 15 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- B. André48på 21 matcher
- V. Rongier33på 18 matcher
- M. Verratti29på 21 matcher
- H. Traoré28på 19 matcher
- D. Sidibé25på 14 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- M. Verratti56på 21 matcher
- Neymar40på 10 matcher
- J. Bamba38på 18 matcher
- Kylian Mbappé33på 25 matcher
- B. André29på 21 matcher
Senaste matcherna
15 av 345| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 maj 2026 | Ligue 1 | Saint Etienne–Nice | 0–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 maj 2026 | Ligue 1 | Strasbourg–Monaco | 5–4 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 13 maj 2026 | Ligue 1 | Lens–Paris Saint Germain | 0–2 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 maj 2026 | Ligue 1 | Le Havre–Marseille | 0–1 | 6 | 0 | 2 | Öppna |
| 26 apr. 2026 | Ligue 1 | Rennes–Nantes | 2–1 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 12 apr. 2026 | Ligue 1 | Lyon–Lorient | 2–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 apr. 2026 | UEFA Europa Conference League | Rayo Vallecano–AEK Athens FC | 3–0 | 4 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 mars 2026 | Ligue 1 | Marseille–Lille | 1–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 mars 2026 | UEFA Champions League | Bayern München–Atalanta | 4–1 | 0 | 0 | 1 | Öppna |
| 8 mars 2026 | Ligue 1 | Stade Brestois 29–Le Havre | 2–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 5 mars 2026 | Coupe de France | Lyon–Lens | 2–2 | 4 | 1 | 0 | Öppna |
| 26 feb. 2026 | UEFA Europa League | Bologna–Brann | 1–0 | 4 | 1 | 0 | Öppna |
| 13 feb. 2026 | Ligue 1 | Rennes–Paris Saint Germain | 3–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 feb. 2026 | Ligue 1 | Nice–Monaco | 0–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 jan. 2026 | UEFA Champions League | Barcelona–FC Copenhagen | 4–1 | 5 | 0 | 1 | Öppna |