- Matcher
- 1942016–2026
- Kort/match
- 5.50918 på 167 matcher
- Gula/röda
- 878/40918 på 167 matcher
- Straffar
- 7676 på 149 matcher
- Säsonger
- 122016–2026
Källan skriver honom som A. Karaoğlan (148), A. Karaoglan (17), Atilla Karaoglan, Turkey (16) och Atilla Karaoglan, Türkiye (13).
Hur dömer han?
Domaren i siffror
5.50 kort per match — 16 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 92 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Matchernas utfall
Resultat i matcherna domaren dömt. Visar ingen orsak eller partiskhet.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Streckad ring = mitten (percentil 50).
Skala 0–100 · ligajusterad percentil. Talen vid varje mått är domarens snitt per match.
- Dömer 33 % fler straffar än snittet i samma ligor.
- Delar ut 23 % fler kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 16 % fler gula och röda kort än snittet i samma ligor.
När korten kommer
918 kort i 167 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 26:e minuten (median 26), räknat på de 165 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda· antal kort per matchkvart · skala 0–322
Vad han sätts på
Toppmötena
13 av 155 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Erzurumspor FK1–1Esenler Erokspor1. Lig | 9 nov. 2025 | 8 | Öppna |
| Başakşehir1–2GalatasaraySüper Lig | 18 okt. 2025 | 8 | Öppna |
| Fatih Karagümrük1–2Bandırmaspor1. Lig | 5 mars 2025 | 6 | Öppna |
| Başakşehir1–2GalatasaraySüper Lig | 12 jan. 2025 | 8 | Öppna |
| Fenerbahçe1–3GalatasaraySüper Lig | 21 sep. 2024 | 9 | Öppna |
| Kasımpaşa3–4GalatasaraySüper Lig | 17 mars 2024 | 6 | Öppna |
| Galatasaray2–0TrabzonsporSüper Lig | 19 aug. 2023 | 7 | Öppna |
| Başakşehir0–7GalatasaraySüper Lig | 12 nov. 2022 | 4 | Öppna |
Har han förändrats?
Utveckling
Gula kort per match · skala 0–5.74 · streck = för lite data
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | 1. Lig | 15 | 10 | 45 | 4.50 |
| 2018/19 | Türkiye Kupası | 3 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019/20 | Süper Lig | 14 | 13 | 59 | 4.54 |
| 2019/20 | 1. Lig | 4 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Türkiye Kupası | 4 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2020/21 | Süper Lig | 16 | 16 | 81 | 5.06 |
| 2020/21 | 1. Lig | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2021/22 | Süper Lig | 24 | 24 | 124 | 5.17 |
| 2021/22 | 1. Lig | 2 | 2 | 15 | 7.50 |
| 2021/22 | Türkiye Kupası | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2022/23 | Süper Lig | 13 | 13 | 72 | 5.54 |
| 2022/23 | 1. Lig | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2022/23 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2023/24 | Süper Lig | 17 | 17 | 100 | 5.88 |
| 2023/24 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 4 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2023 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Süper Lig | 21 | 21 | 123 | 5.86 |
| 2024/25 | 1. Lig | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024 | Super Cup | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 4 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2024 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2025/26 | Süper Lig | 17 | 17 | 95 | 5.59 |
| 2025/26 | 1. Lig | 2 | 2 | 14 | 7.00 |
| 2025/26 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2025 | Friendly | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2026/27 | Süper Lig | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2026 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
Rekord och milstolpar
sökt i 167 matcher med data · 19 svitar bröts av en lucka
sökt i 167 matcher med data · 15 svitar bröts av en lucka
- 2016Första matchenKonyaspor–Etimesgut SK
- 2018Första gula kortet (första kända)Adana Demirspor–Denizlispor
- 2019Första röda kortet (första kända)Gaziantep FK–Gençlerbirliği S.K.
- 2019Första straffen (första kända)Gaziantep FK–Gençlerbirliği S.K.
- 202050:e matchenAltınordu–Keçiörengücü
- 2023100:e matchenKayserispor–Fenerbahçe
- 2026Senaste matchenAmed–Trabzonspor
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 97 | Antalyaspor3–2HataysporSüper Lig | 25 aug. 2024 | 10 | 1 | 3 | 35 | Öppna |
| 91 | Beşiktaş1–3FenerbahçeSüper Lig | 9 dec. 2023 | 9 | 0 | 3 | 32 | Öppna |
| 90 | Belarus1–1LuxembourgUEFA Nations League | 15 okt. 2024 | 8 | 0 | 2 | 36 | Öppna |
| 88 | Fenerbahçe2–1AnkaragücüSüper Lig | 15 apr. 2023 | 9 | 0 | 1 | 40 | Öppna |
| 87 | Fenerbahçe1–3GalatasaraySüper Lig | 21 sep. 2024 | 9 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 85 | Alanyaspor2–1BeşiktaşSüper Lig | 13 dec. 2020 | 8 | 1 | 2 | 30 | Öppna |
| 84 | Kasımpaşa2–3BaşakşehirSüper Lig | 18 maj 2025 | 7 | 0 | 2 | 33 | Öppna |
| 83 | Eyüpspor2–1KonyasporSüper Lig | 9 mars 2025 | 9 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 81 | Bursaspor1–0Denizlispor1. Lig | 23 apr. 2022 | 9 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 81 | Gaziantep FK2–1Gençlerbirliği S.K.Süper Lig | 23 aug. 2025 | 9 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
Vem han möter
Visste du att…
Flest straffar emot sig
Ankaragücü har fått 4 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 5 matcher med två eller fler röda kort — av 167 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
2 av 167 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 40 % av matcherna — 59 av 149 med straffdata.
Korten kommer sent
51 % av hans kort delas ut efter timmen — 467 av 918. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
Flest röda kort
av den här domaren
- V. Nelsson1på 14 matcher
- F. Hadërgjonaj1på 13 matcher
- S. Feghouli1på 9 matcher
- O. Ülgün1på 9 matcher
- C. Ndiaye1på 8 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- B. Kutlu203 gula
- U. Çakır172 gula
- K. Aktürkoğlu153 gula
- İ. Kahveci144 gula
- A. Bardakcı144 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- H. Hajradinović28på 12 matcher
- B. Yılmaz27på 13 matcher
- M. Thiam26på 11 matcher
- İ. Kahveci24på 13 matcher
- T. Antalyalı23på 11 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- Miguel Crespo26på 10 matcher
- A. Maxim23på 13 matcher
- B. Yılmaz21på 13 matcher
- H. Hajradinović21på 12 matcher
- K. Aktürkoğlu20på 12 matcher
Senaste matcherna
15 av 194| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 aug. 2026 | Süper Lig | Amed–Trabzonspor | 2–1 | 8 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | Süper Lig | Fenerbahçe–Konyaspor | 4–2 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 6 aug. 2026 | UEFA Europa Conference League | Ajax–Shelbourne | 3–1 | 2 | 0 | 2 | Öppna |
| 22 juli 2026 | UEFA Champions League | Egnatia Rrogozhinë–Celje | 3–3 | — | — | — | Öppna |
| 17 maj 2026 | Süper Lig | Trabzonspor–Gençlerbirliği S.K. | 0–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 maj 2026 | Süper Lig | Konyaspor–Fenerbahçe | 0–3 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 maj 2026 | Süper Lig | Antalyaspor–Alanyaspor | 0–0 | 9 | 0 | 0 | Öppna |
| 23 apr. 2026 | Türkiye Kupası | Samsunspor–Trabzonspor | 0–0 | 9 | 1 | 0 | Öppna |
| 20 apr. 2026 | Süper Lig | Gaziantep FK–Kayserispor | 3–0 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 9 apr. 2026 | Süper Lig | Rizespor–Samsunspor | 4–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 4 apr. 2026 | Süper Lig | Gaziantep FK–Alanyaspor | 1–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 mars 2026 | Friendly | Jordan–Nigeria | 2–2 | — | — | — | Öppna |
| 21 feb. 2026 | Süper Lig | Konyaspor–Galatasaray | 2–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 feb. 2026 | 1. Lig | Vanspor FK–Çorum FK | 3–1 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 24 jan. 2026 | Süper Lig | Fatih Karagümrük–Galatasaray | 1–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |