Artur Soares Dias
Portugal · 291 matcher · 2015–2024
Kort är kända i 264 av 291 matcher (91 %), frisparkar i 255 och straffar i 250. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som Artur Soares Dias (173) och Artur Soares Dias, Portugal (118).
Domaren i siffror
4.96 kort per match — precis som sina ligor i övrigt. Mer kortbenägen än 48 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
37 av 188 matcher var toppmöten
Han får 3,1 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Sporting CP2–1BenficaPrimeira Liga | 6 apr. 2024 | 12 | Öppna |
| Benfica2–1Sporting CPPrimeira Liga | 12 nov. 2023 | 9 | Öppna |
| AEK Athens FC1–1Olympiakos PiraeusSuper League 1 | 17 sep. 2023 | 6 | Öppna |
| Panathinaikos0–0AEK Athens FCSuper League 1 | 30 apr. 2023 | 6 | Öppna |
| Benfica1–2FC PortoPrimeira Liga | 7 apr. 2023 | 8 | Öppna |
| Sporting CP1–2FC PortoPrimeira Liga | 12 feb. 2023 | 5 | Öppna |
| Benfica2–2Sporting CPPrimeira Liga | 15 jan. 2023 | 7 | Öppna |
| Al Ain2–3Al Wahda FCPro League | 15 okt. 2022 | — | Öppna |
Utveckling
21 % fler gula kort per match än under den tidiga delen av karriären.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 6 | 6 | 18 | 3.00 |
| 2015/16 | Primeira Liga | 17 | 13 | 68 | 5.23 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 6 | 2.00 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 22 | 5.50 |
| 2016/17 | Primeira Liga | 18 | 16 | 77 | 4.81 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2017/18 | Primeira Liga | 16 | 16 | 68 | 4.25 |
| 2017/18 | Pro League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 5 | 1.67 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2018/19 | Primeira Liga | 24 | 24 | 100 | 4.17 |
| 2018/19 | Pro League | 9 | 9 | 41 | 4.56 |
| 2018 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 5 | 1.67 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 21 | 19 | 116 | 6.11 |
| 2019/20 | Taça de Portugal | 3 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Taça da Liga | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | Super League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019/20 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Pro League | 4 | 4 | 18 | 4.50 |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 4 | 4 | 14 | 3.50 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 18 | 4.50 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 19 | 6.33 |
| 2020/21 | Primeira Liga | 19 | 19 | 99 | 5.21 |
| 2020/21 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2020/21 | Super League 1 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2020/20 | King's Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 22 | 7.33 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 14 | 14 | 88 | 6.29 |
| 2021/22 | Taça de Portugal | 3 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2021/22 | Pro League | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2021 | Euro | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 4 | 4 | 18 | 4.50 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 6 | 5 | 19 | 3.80 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 20 | 20 | 122 | 6.10 |
| 2022/23 | Taça de Portugal | 2 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Super League 1 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2022/23 | Pro League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Pro League | 5 | 5 | 19 | 3.80 |
| 2022 | UEFA Nations League | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2023/24 | Primeira Liga | 11 | 11 | 69 | 6.27 |
| 2023/24 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023/24 | Super League 1 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 20 | 6.67 |
| 2024 | Euro | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2024 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025 | Super Cup | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 264 matcher med data · 22 svitar bröts av en lucka
sökt i 264 matcher med data · 16 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenSkenderbeu Korce–Milsami Orhei
- 2015Första gula kortet (första kända)HNK Hajduk Split–Slovan Liberec
- 2015Första straffen (första kända)Sporting CP–Belenenses
- 2016Första röda kortet (första kända)Sporting CP–Benfica
- 201750:e matchenFC Porto–Pacos Ferreira
- 2019100:e matchenVitória SC–Portimonense
- 2021200:e matchenVfL Wolfsburg–Red Bull Salzburg
- 2024Senaste matchenAl-Nassr–Al-Hilal Saudi FC
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 96 | Famalicao2–1Rio AvePrimeira Liga | 16 feb. 2024 | 10 | 0 | 2 | 38 | Öppna |
| 91 | Pacos Ferreira2–1BoavistaPrimeira Liga | 5 dec. 2016 | 8 | 1 | 1 | 38 | Öppna |
| 89 | Pacos Ferreira2–1BelenensesPrimeira Liga | 17 juni 2020 | 8 | 0 | 1 | 38 | Öppna |
| 87 | Chaves1–2Vitoria SetubalPrimeira Liga | 12 maj 2019 | 8 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 87 | Maritimo3–1Pacos FerreiraPrimeira Liga | 15 apr. 2023 | 8 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 86 | FC Basel 18931–2MarseilleUEFA Europa Conference League | 17 mars 2022 | 10 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 85 | GIL Vicente1–2FC PortoPrimeira Liga | 24 sep. 2021 | 9 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 85 | Sporting CP1–2FC PortoTaça de Portugal | 2 mars 2022 | 9 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 85 | SC Braga2–2FC PortoPrimeira Liga | 7 feb. 2021 | 6 | 1 | 1 | 36 | Öppna |
| 85 | SC Braga2–1BelenensesPrimeira Liga | 30 okt. 2016 | 6 | 0 | 1 | 46 | Öppna |
När korten kommer
1 310 kort i 264 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 31:e minuten (median 28), räknat på de 259 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Pacos Ferreira har fått 3.82 gula kort per match av honom — 42 på 11 matcher.
Flest straffar emot sig
Santa Clara har fått 3 straffar emot sig på 7 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.15 gånger fler gula kort av honom — 2.22 hemma mot 2.56 borta, på 264 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 5 matcher med två eller fler röda kort — av 264 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
5 av 264 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 24 % av matcherna — 60 av 250 med straffdata.
Korten kommer sent
48 % av hans kort delas ut efter timmen — 634 av 1310. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Otávio10på 23 matcher
- Ricardo Esgaio9på 19 matcher
- Pizzi7på 29 matcher
- André Almeida6på 19 matcher
- N. Otamendi6på 14 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- J. Corona2på 22 matcher
- Gonçalo Inácio2på 9 matcher
- N. Jambor2på 4 matcher
- O. Vlachodimos1på 18 matcher
- Matheus1på 17 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Pizzi297 gula
- Rafa253 gula
- Álex Grimaldo251 gult
- Otávio2310 gula
- Ricardo Horta232 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- Ricardo Esgaio3på 19 matcher
- M. Marega2på 20 matcher
- Paulinho2på 20 matcher
- Sérgio Oliveira2på 12 matcher
- Matheus Reis2på 12 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- Otávio51på 23 matcher
- André Almeida31på 19 matcher
- J. Corona29på 22 matcher
- L. Fejsa27på 11 matcher
- Ricardo Esgaio26på 16 matcher
Senaste matcherna
15 av 291| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17 aug. 2024 | Super Cup | Al-Nassr–Al-Hilal Saudi FC | 1–4 | 5 | 0 | — | Öppna |
| 2 juli 2024 | Euro | Austria–Turkey | 1–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 juni 2024 | Euro | Denmark–England | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 16 juni 2024 | Euro | Poland–Netherlands | 1–2 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 29 maj 2024 | UEFA Europa Conference League | Olympiakos Piraeus–Fiorentina | 1–0 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 maj 2024 | Primeira Liga | Farense–Portimonense | 1–3 | 4 | 2 | 0 | Öppna |
| 12 maj 2024 | Primeira Liga | FC Porto–Boavista | 2–1 | 11 | 1 | 0 | Öppna |
| 17 apr. 2024 | Taça de Portugal | FC Porto–Vitória SC | 3–1 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 11 apr. 2024 | UEFA Europa League | Bayer Leverkusen–West Ham | 2–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 6 apr. 2024 | Primeira Liga | Sporting CP–Benfica | 2–1 | 11 | 1 | 0 | Öppna |
| 23 mars 2024 | Friendly | England–Brazil | 0–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 mars 2024 | Primeira Liga | Moreirense–Arouca | 1–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 mars 2024 | UEFA Europa League | Liverpool–Sparta Praha | 6–1 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 mars 2024 | Primeira Liga | Portimonense–FC Porto | 0–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 feb. 2024 | Primeira Liga | Estrela–Chaves | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |