Andy Madley
England · 345 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 313 av 345 matcher (91 %), frisparkar i 302 och straffar i 304. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som A. Madley (184) och Andy Madley, England (161).
Domaren i siffror
3.37 kort per match — 9 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 20 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
15 av 300 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Manchester City1–2Aston VillaPremier League | 24 maj 2026 | 1 | Öppna |
| Southampton2–1MiddlesbroughChampionship | 12 maj 2026 | 8 | Öppna |
| Sunderland1–1CoventryChampionship | 13 maj 2025 | 9 | Öppna |
| Manchester City4–0NewcastlePremier League | 15 feb. 2025 | 1 | Öppna |
| Newcastle3–3LiverpoolPremier League | 4 dec. 2024 | 7 | Öppna |
| Urawa0–0KashimaJ1 League | 4 juni 2023 | 6 | Öppna |
| Liverpool7–0Manchester UnitedPremier League | 5 mars 2023 | 5 | Öppna |
| Arsenal0–0NewcastlePremier League | 3 jan. 2023 | 9 | Öppna |
Domarteamet
Bygger på 42 av hans 345 matcher — de vi känner funktionärerna för.
Arbetat mest med
- Craig Taylor28
- Nicholas Hopton20
- Mark Scholes4
- Simon Long4
- Simon Bennett4
- Thomas Bramall4
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Championship | 9 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2015/16 | Championship | 16 | 13 | 31 | 2.38 |
| 2015/16 | League One | 3 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Championship | 31 | 31 | 107 | 3.45 |
| 2016/17 | League One | 4 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2016/17 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | Premier League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2017/18 | Championship | 31 | 31 | 107 | 3.45 |
| 2017/18 | League One | 2 | 0 | — | — |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2018/19 | Premier League | 2 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2018/19 | Championship | 32 | 32 | 102 | 3.19 |
| 2018/19 | League One | 3 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2019/20 | Premier League | 11 | 11 | 39 | 3.55 |
| 2019/20 | Championship | 7 | 7 | 28 | 4.00 |
| 2019/20 | League One | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Premier League | 16 | 16 | 43 | 2.69 |
| 2020/21 | Championship | 7 | 7 | 10 | 1.43 |
| 2020/21 | FA Cup | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2021/22 | Premier League | 16 | 16 | 38 | 2.38 |
| 2021/22 | Championship | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2021/22 | FA Cup | 4 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2021/22 | League Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Premier League | 24 | 24 | 88 | 3.67 |
| 2022/23 | Championship | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | Premier League | 23 | 23 | 91 | 3.96 |
| 2023/24 | Championship | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2023/24 | FA Cup | 6 | 5 | 12 | 2.40 |
| 2023 | J1 League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023 | Friendly | 2 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2024/25 | Premier League | 20 | 20 | 73 | 3.65 |
| 2024/25 | Championship | 3 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2024/25 | League Cup | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2024 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | Premier League | 21 | 21 | 68 | 3.24 |
| 2025/26 | Championship | 3 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2025/26 | League One | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
Rekord och milstolpar
sökt i 313 matcher med data · 22 svitar bröts av en lucka
sökt i 313 matcher med data · 19 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenDerby–Nottingham Forest
- 2015Första gula kortetDerby–Nottingham Forest
- 2015Första röda kortet (första kända)Fulham–Bournemouth
- 2015Första straffen (första kända)Derby–Wolves
- 201750:e matchenLincoln–Brighton
- 2018100:e matchenPreston–Burton Albion
- 2021200:e matchenChelsea–Norwich
- 2025300:e matchenTottenham–Newcastle
- 2026Senaste matchenCrystal Palace–Manchester City
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | Arsenal1–1Manchester UnitedFA Cup | 12 jan. 2025 | 8 | 1 | 1 | 35 | Öppna |
| 94 | Crystal Palace1–2LiverpoolPremier League | 9 dec. 2023 | 9 | 1 | 1 | 34 | Öppna |
| 91 | Newcastle4–1ReadingChampionship | 17 aug. 2016 | 6 | 0 | 2 | 30 | Öppna |
| 91 | Cardiff4–2BirminghamChampionship | 2 nov. 2019 | 4 | 2 | 2 | 30 | Öppna |
| 87 | Southampton3–1Crystal PalacePremier League | 11 maj 2021 | 5 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 85 | Rotherham1–2Aston VillaChampionship | 10 apr. 2019 | 6 | 1 | 3 | 25 | Öppna |
| 85 | Leicester1–2ChelseaPremier League | 23 nov. 2024 | 7 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
| 85 | Aston Villa2–2PrestonChampionship | 21 jan. 2017 | 6 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 85 | Tottenham1–3Crystal PalacePremier League | 5 mars 2026 | 5 | 1 | 1 | 28 | Öppna |
| 85 | Chelsea7–0NorwichPremier League | 23 okt. 2021 | 4 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
När korten kommer
1 055 kort i 313 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 38:e minuten (median 36), räknat på de 286 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest straffar för sig
Rotherham har fått 3 straffar tilldömda på 7 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Rotherham har fått 5 straffar emot sig på 7 matcher med honom.
Signaturspelaren
J. McGinn har fått 8 gula kort av honom på 19 matcher.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.24 gånger fler gula kort av honom — 1.44 hemma mot 1.80 borta, på 313 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 3 matcher med två eller fler röda kort — av 313 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
27 av 313 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 9 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 19 % av matcherna — 59 av 304 med straffdata.
Korten kommer sent
52 % av hans kort delas ut efter timmen — 548 av 1055. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- J. McGinn8på 19 matcher
- A. Doucouré5på 17 matcher
- J. Tarkowski5på 14 matcher
- Douglas Luiz5på 12 matcher
- Lucas Paquetá5på 7 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- T. Mitchell1på 18 matcher
- J. Andersen1på 15 matcher
- J. Ayew1på 14 matcher
- T. Mings1på 14 matcher
- Diogo Dalot1på 11 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- O. Watkins202 gula
- J. McGinn198 gula
- L. Dunk193 gula
- J. Pickford192 gula
- O. Norwood184 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- Douglas Luiz3på 12 matcher
- J. Scowen3på 7 matcher
- J. Colback3på 6 matcher
- J. McGinn2på 19 matcher
- M. Keane2på 18 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- J. McGinn31på 18 matcher
- W. Hughes24på 12 matcher
- M. Caicedo24på 11 matcher
- J. Hugill22på 9 matcher
- André Gomes21på 9 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- J. Grealish52på 13 matcher
- J. McGinn35på 18 matcher
- E. Konsa34på 17 matcher
- W. Zaha34på 9 matcher
- J. Ayew32på 14 matcher
Senaste matcherna
15 av 345| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 28 aug. 2026 | Premier League | Crystal Palace–Manchester City | 1–4 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 13 aug. 2026 | UEFA Europa Conference League | ML Vitebsk–Borac Banja Luka | 1–0 | — | — | — | Öppna |
| 14 juli 2026 | UEFA Champions League | Levski Sofia–Borac Banja Luka | 4–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 maj 2026 | Premier League | Manchester City–Aston Villa | 1–2 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 maj 2026 | Championship | Southampton–Middlesbrough | 2–1 | 8 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 maj 2026 | Premier League | Fulham–Bournemouth | 0–1 | 6 | 2 | 0 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Premier League | Liverpool–Crystal Palace | 3–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 apr. 2026 | Premier League | Burnley–Manchester City | 0–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 apr. 2026 | Premier League | Crystal Palace–Newcastle | 2–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 14 mars 2026 | Premier League | Arsenal–Everton | 2–0 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 mars 2026 | FA Cup | West Ham–Brentford | 2–2 | 2 | 0 | 2 | Öppna |
| 5 mars 2026 | Premier League | Tottenham–Crystal Palace | 1–3 | 5 | 1 | 1 | Öppna |
| 1 mars 2026 | Premier League | Brighton–Nottingham Forest | 2–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 feb. 2026 | Championship | Hull City–QPR | 1–3 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 feb. 2026 | Premier League | Everton–Bournemouth | 1–2 | 4 | 1 | 1 | Öppna |