Anastasios Papapetrou
Grekland · 180 matcher · 2012–2026
Kort är kända i 144 av 180 matcher (80 %), frisparkar i 145 och straffar i 82. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som A. Papapetrou (134) och Anastasios Papapetrou, Greece (46).
Domaren i siffror
4.22 kort per match — 16 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 9 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 30 % färre kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 16 % färre gula och röda kort än snittet i samma ligor.
- Delar ut 15 % färre kort efter timmen än snittet i samma ligor.
Toppmötena
5 av 119 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Olympiakos Piraeus3–0AEK Athens FCSuper League 1 | 19 juli 2020 | 0 | Öppna |
| PAOK0–1Olympiakos PiraeusSuper League 1 | 7 juni 2020 | 5 | Öppna |
| PAOK2–1AtromitosSuper League 1 | 20 nov. 2017 | 5 | Öppna |
| AEK Athens FC3–0PAOKSuper League 1 | 12 mars 2017 | — | Öppna |
| Panathinaikos1–0PAOKSuper League 1 | 4 dec. 2016 | 4 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | Cup | 4 | 0 | — | — |
| 2013/14 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2014/15 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Super League 1 | 10 | 5 | 19 | 3.80 |
| 2016/17 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2017/18 | Super League 1 | 7 | 6 | 28 | 4.67 |
| 2017/18 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2017/18 | Pro League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2018/19 | Super League 1 | 11 | 11 | 46 | 4.18 |
| 2018/19 | Super League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2019/20 | Super League 1 | 11 | 10 | 34 | 3.40 |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2020/21 | Super League 1 | 12 | 12 | 43 | 3.58 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | Super League 1 | 11 | 11 | 44 | 4.00 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Super League 1 | 11 | 11 | 40 | 3.64 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2022 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2023/24 | Super League 1 | 9 | 9 | 49 | 5.44 |
| 2023/24 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 5 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2024/25 | Super League 1 | 16 | 16 | 64 | 4.00 |
| 2024/25 | Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2024 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2025/26 | Super League 1 | 17 | 17 | 73 | 4.29 |
| 2025/26 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/25 | King's Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2026/27 | Super League 1 | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2027 | Super Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 144 matcher med data · 16 svitar bröts av en lucka
sökt i 144 matcher med data · 17 svitar bröts av en lucka
- 2012Första matchenFostiras–Panionios
- 2016Första gula kortet (första kända)PAS Giannina–Asteras Tripolis
- 2017Första röda kortet (första kända)Al-Qadisiyah FC–Al-Nassr
- 2017Första straffen (första kända)Al-Qadisiyah FC–Al-Nassr
- 201950:e matchenAtromitos–Panathinaikos
- 2022100:e matchenAris Thessalonikis–Ionikos
- 2026Senaste matchenAris Thessalonikis–OFI
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 92 | Ionikos0–2OFISuper League 1 | 26 feb. 2023 | 8 | 1 | 1 | 39 | Öppna |
| 89 | Panetolikos0–1KifisiaSuper League 1 | 2 maj 2026 | 9 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 88 | Larisa2–5Volos NFCSuper League 1 | 4 okt. 2025 | 7 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
| 88 | Aris Thessalonikis2–1OFISuper League 1 | 30 aug. 2026 | 7 | 0 | 1 | 39 | Öppna |
| 83 | Panserraikos2–1OFISuper League 1 | 6 nov. 2023 | 7 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 81 | Volos NFC2–2Olympiakos PiraeusSuper League 1 | 3 dec. 2023 | 10 | 2 | 3 | 27 | Öppna |
| 80 | Aris Thessalonikis0–0AtromitosSuper League 1 | 7 mars 2026 | 3 | 1 | 2 | 35 | Öppna |
| 77 | Panserraikos2–1KallitheaSuper League 1 | 1 mars 2025 | 8 | 1 | 1 | 28 | Öppna |
| 77 | Volos NFC1–2LevadiakosSuper League 1 | 24 nov. 2025 | 5 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 76 | England4–0AndorraFIFA World Cup qualification | 5 sep. 2021 | 7 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
När korten kommer
607 kort i 144 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 36:e minuten (median 35), räknat på de 140 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Volos NFC har fått 2.74 gula kort per match av honom — 52 på 19 matcher.
Flest utvisningar
Panserraikos har fått 2 röda kort av honom på 5 matcher.
Flest straffar emot sig
Atromitos har fått 3 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 2 matcher med två eller fler röda kort — av 144 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
4 av 144 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 3 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 32 % av matcherna — 26 av 82 med straffdata.
Korten kommer sent
50 % av hans kort delas ut efter timmen — 305 av 607. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- G. Migas6på 11 matcher
- M. Mellado5på 8 matcher
- J. Barrientos5på 4 matcher
- C. Sielis4på 11 matcher
- O. Adefunyibomi4på 11 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- T. Pasalidis2på 7 matcher
- O. Adefunyibomi1på 11 matcher
- G. Migas1på 11 matcher
- Miki Muñoz1på 5 matcher
- S. Deli1på 4 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- G. Migas116 gula, 1 rött
- C. Sielis114 gula
- O. Adefunyibomi114 gula, 1 rött
- M. Comba103 gula
- J. Bartolo102 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- O. Adefunyibomi2på 11 matcher
- S. Mladen2på 8 matcher
- T. Pasalidis2på 7 matcher
- F. Pérez2på 6 matcher
- Y. Larouci2på 4 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- G. Migas17på 9 matcher
- I. Kosti15på 7 matcher
- C. Sielis13på 10 matcher
- S. Mladen13på 8 matcher
- M. Deletić13på 6 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- J. Añor17på 8 matcher
- M. Mellado15på 7 matcher
- M. Deletić15på 6 matcher
- G. Migas14på 9 matcher
- M. Comba13på 9 matcher
Senaste matcherna
15 av 180| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 aug. 2026 | Super League 1 | Aris Thessalonikis–OFI | 2–1 | 7 | 0 | 1 | Öppna |
| 27 aug. 2026 | UEFA Europa Conference League | Borac Banja Luka–Vikingur Reykjavik | 3–1 | 10 | 0 | — | Öppna |
| 12 aug. 2026 | Super Cup | AEK Athens FC–OFI | 2–2 | 3 | 0 | — | Öppna |
| 12 maj 2026 | Super League 1 | Asteras Tripolis–Panserraikos | 1–0 | 7 | 3 | 0 | Öppna |
| 2 maj 2026 | Super League 1 | Panetolikos–Kifisia | 0–1 | 9 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 apr. 2026 | Super League 1 | Larisa–Kifisia | 1–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 5 apr. 2026 | Super League 1 | Levadiakos–Aris Thessalonikis | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 mars 2026 | Super League 1 | Asteras Tripolis–Panathinaikos | 1–2 | 2 | 0 | 2 | Öppna |
| 15 mars 2026 | Super League 1 | Kifisia–Volos NFC | 2–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 mars 2026 | Super League 1 | Aris Thessalonikis–Atromitos | 0–0 | 3 | 1 | 2 | Öppna |
| 1 mars 2026 | Super League 1 | PAOK–Asteras Tripolis | 2–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 feb. 2026 | Cup | Levadiakos–OFI | 0–1 | — | — | — | Öppna |
| 7 feb. 2026 | Super League 1 | Kifisia–Atromitos | 0–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 jan. 2026 | Super League 1 | Panetolikos–Aris Thessalonikis | 0–1 | 3 | 1 | 0 | Öppna |
| 22 jan. 2026 | UEFA Europa League | Red Bull Salzburg–FC Basel 1893 | 3–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |