Yud-Alef Stadium
Ashdod, Israel·
- poäng per match
- 1.16
- hemmavinster
- 31 %
- spelade matcher
- 144
- Kapacitet
- 7 980
- Underlag
- Naturgräs

Ligat Ha'al, Toto Cup Ligat Al, State Cup och 1 tävling till, december 2018 till maj 2026. 147 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Ashdod på sin hemmaplan2018/19–2025
Visa säsong för säsong22 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018/19 | State Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | Ligat Ha'al | 17 | 6 | 6 | 5 | 24 | 20 | +4 | 24 | 1.41 | 5 |
| 2019/20 | State Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019 | Toto Cup Ligat Al | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1.67 | 0 |
| 2020/21 | Ligat Ha'al | 17 | 9 | 4 | 4 | 24 | 13 | +11 | 31 | 1.82 | 9 |
| 2020/21 | State Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2020 | Toto Cup Ligat Al | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Ligat Ha'al | 16 | 4 | 2 | 10 | 18 | 29 | -11 | 14 | 0.88 | 4 |
| 2021/22 | State Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021 | Toto Cup Ligat Al | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Ligat Ha'al | 18 | 6 | 5 | 7 | 23 | 19 | +4 | 23 | 1.28 | 5 |
| 2022/23 | State Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2022/23 | Toto Cup Ligat Al | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2023/24 | Ligat Ha'al | 16 | 6 | 2 | 8 | 15 | 22 | -7 | 20 | 1.25 | 5 |
| 2023/24 | State Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Toto Cup Ligat Al | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 | 2 |
| 2024/25 | Ligat Ha'al | 16 | 4 | 5 | 7 | 21 | 25 | -4 | 17 | 1.06 | 3 |
| 2024/25 | State Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024 | Toto Cup Ligat Al | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 7 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2025/26 | Ligat Ha'al | 16 | 2 | 4 | 10 | 20 | 36 | -16 | 10 | 0.63 | 1 |
| 2025 | Toto Cup Ligat Al | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 | 0 |
| Totalt | 144 | 44 | 35 | 65 | 179 | 208 | -29 | 167 | 1.16 | 36 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Ashdod på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Ashdod vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
10och 5 till
Tappade ledningen
19och 14 till
Läst ur målen i 122 matcher. 22 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Ashdod här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hapoel Katamon | 13 | 7 | 3 | 3 | 16 | 12 | +4 | 24 | 1.85 |
| Hapoel Beer Sheva | 11 | 7 | 2 | 2 | 19 | 13 | +6 | 23 | 2.09 |
| Maccabi Tel Aviv | 10 | 7 | 2 | 1 | 19 | 9 | +10 | 23 | 2.30 |
| Beitar Jerusalem | 10 | 4 | 3 | 3 | 17 | 16 | +1 | 15 | 1.50 |
| Maccabi Haifa | 9 | 6 | 1 | 2 | 22 | 9 | +13 | 19 | 2.11 |
| Hapoel Tel Aviv | 9 | 3 | 0 | 6 | 16 | 14 | +2 | 9 | 1.00 |
| Maccabi Netanya | 9 | 4 | 3 | 2 | 13 | 12 | +1 | 15 | 1.67 |
| Ironi Kiryat Shmona | 9 | 4 | 2 | 3 | 17 | 12 | +5 | 14 | 1.56 |
| Hapoel Haifa | 8 | 4 | 2 | 2 | 8 | 10 | -2 | 14 | 1.75 |
| Bnei Sakhnin | 8 | 4 | 4 | 0 | 12 | 7 | +5 | 16 | 2.00 |
Visa alla23 klubbar
| Hapoel Hadera | 8 | 3 | 3 | 2 | 10 | 11 | -1 | 12 | 1.50 |
| Maccabi Petah Tikva | 7 | 1 | 4 | 2 | 6 | 7 | -1 | 7 | 1.00 |
| Maccabi Bnei Raina | 7 | 4 | 0 | 3 | 8 | 9 | -1 | 12 | 1.71 |
| Hapoel Petah Tikva | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 8 | -2 | 4 | 0.80 |
| Sektzia Nes Tziona | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 6 | -3 | 2 | 0.50 |
| Ironi Tiberias | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 7 | 1.75 |
| Hapoel Kfar Saba | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Bnei Yehuda | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 4 | 1.33 |
| Hapoel Ra'anana | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Qarabag | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hapoel Nazareth Illit | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hapoel Ramat Gan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hapoel Umm al-Fahm | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 147 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 321 mål, 150 av hemmalaget och 171 av gästen
Klockan bygger på 122 av arenans 147 spelade matcher (83 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 321 mål. De 25 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Ashdod på arenan.
- 1M. Kna'an17mål
- 2D. David9mål
- 3Y. Azulay8mål
- 4Y. Berihon7mål
- 5S. Yehezkel7mål
- 6R. Levy7mål
- 7E. Mamatah6mål
- 8N. Cvetković5mål
- 9E. Ansah5mål
- 10A. Mugeese5mål
Listorna bygger på 122 av arenans 147 spelade matcher (83 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 321 mål. De 25 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.