Wham Stadium
Accrington, Lancashire, England·
- poäng per match
- 1.44
- hemmavinster
- 38 %
- spelade matcher
- 318
- Kapacitet
- 5 397
- Underlag
- Naturgräs

League Two, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till september 2026. 321 spelade matcher.
Har även hetat Fraser Eagle Stadium (2011–2013), Store First Stadium (2013–2016), The Wham Stadium (2025–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Accrington ST på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong31 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League Two | 23 | 11 | 4 | 8 | 34 | 33 | +1 | 37 | 1.61 | 3 |
| 2011/12 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Two | 22 | 7 | 7 | 8 | 28 | 32 | -4 | 28 | 1.27 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | League Two | 23 | 6 | 10 | 7 | 33 | 29 | +4 | 28 | 1.22 | 4 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Two | 23 | 10 | 6 | 7 | 33 | 32 | +1 | 36 | 1.57 | 4 |
| 2014/15 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2015/16 | League Two | 24 | 11 | 10 | 3 | 45 | 32 | +13 | 43 | 1.79 | 5 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | League Two | 23 | 10 | 7 | 6 | 36 | 29 | +7 | 37 | 1.61 | 6 |
| 2016/17 | League Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2019/20 | League One | 17 | 7 | 2 | 8 | 33 | 27 | +6 | 23 | 1.35 | 2 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League One | 23 | 10 | 7 | 6 | 31 | 26 | +5 | 37 | 1.61 | 8 |
| 2021/22 | League One | 23 | 12 | 6 | 5 | 41 | 33 | +8 | 42 | 1.83 | 6 |
| 2022/23 | League One | 23 | 6 | 5 | 12 | 27 | 39 | -12 | 23 | 1.00 | 5 |
| 2022/23 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | League Two | 23 | 10 | 5 | 8 | 34 | 27 | +7 | 35 | 1.52 | 8 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2024/25 | League Two | 23 | 5 | 11 | 7 | 29 | 31 | -2 | 26 | 1.13 | 7 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025/26 | League Two | 23 | 9 | 5 | 9 | 27 | 27 | 0 | 32 | 1.39 | 6 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025/26 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2026/27 | League Two | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 318 | 121 | 95 | 102 | 463 | 435 | +28 | 458 | 1.44 | 75 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Accrington ST på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Accrington ST vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
23och 18 till
Räddade en poäng
47och 42 till
Tappade ledningen
55och 50 till
Läst ur målen i 317 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Accrington ST här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AFC Wimbledon | 11 | 3 | 2 | 6 | 17 | 20 | -3 | 11 | 1.00 |
| Oxford United | 10 | 4 | 4 | 2 | 18 | 11 | +7 | 16 | 1.60 |
| Morecambe | 10 | 2 | 3 | 5 | 14 | 22 | -8 | 9 | 0.90 |
| Plymouth | 9 | 5 | 2 | 2 | 15 | 6 | +9 | 17 | 1.89 |
| Cheltenham | 9 | 2 | 5 | 2 | 11 | 12 | -1 | 11 | 1.22 |
| Burton Albion | 8 | 1 | 4 | 3 | 9 | 12 | -3 | 7 | 0.88 |
| Gillingham | 8 | 4 | 3 | 1 | 12 | 9 | +3 | 15 | 1.88 |
| Portsmouth | 8 | 2 | 4 | 2 | 15 | 15 | 0 | 10 | 1.25 |
| Crewe | 8 | 3 | 1 | 4 | 8 | 10 | -2 | 10 | 1.25 |
| Bristol Rovers | 7 | 0 | 0 | 7 | 4 | 17 | -13 | 0 | 0.00 |
Visa alla73 klubbar
| Fleetwood Town | 7 | 4 | 0 | 3 | 15 | 12 | +3 | 12 | 1.71 |
| Milton Keynes Dons | 7 | 2 | 1 | 4 | 6 | 8 | -2 | 7 | 1.00 |
| Shrewsbury | 7 | 3 | 2 | 2 | 9 | 7 | +2 | 11 | 1.57 |
| Doncaster | 7 | 3 | 1 | 3 | 9 | 8 | +1 | 10 | 1.43 |
| Wycombe | 7 | 2 | 4 | 1 | 11 | 8 | +3 | 10 | 1.43 |
| Newport County | 7 | 3 | 2 | 2 | 11 | 14 | -3 | 11 | 1.57 |
| Tranmere | 7 | 2 | 3 | 2 | 12 | 14 | -2 | 9 | 1.29 |
| Northampton | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 6 | +6 | 11 | 1.83 |
| Bradford | 6 | 1 | 4 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.17 |
| Swindon Town | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 13 | -2 | 8 | 1.33 |
| Exeter City | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 9 | +4 | 13 | 2.17 |
| Barnet | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.17 |
| Cambridge United | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 9 | -3 | 5 | 0.83 |
| Mansfield Town | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 6 | +1 | 6 | 1.00 |
| Notts County | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 9 | +3 | 7 | 1.17 |
| Southend | 5 | 3 | 2 | 0 | 7 | 4 | +3 | 11 | 2.20 |
| Colchester | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 6 | -1 | 5 | 1.00 |
| Crawley Town | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 8 | -2 | 7 | 1.40 |
| Grimsby | 5 | 0 | 4 | 1 | 6 | 7 | -1 | 4 | 0.80 |
| York | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 9 | -3 | 5 | 1.00 |
| Ipswich | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.50 |
| Rotherham | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.75 |
| Sunderland | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 10 | 2.50 |
| Rochdale | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 6 | +2 | 9 | 2.25 |
| Chesterfield | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 6 | 1.50 |
| Peterborough | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.50 |
| Port Vale | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 9 | -5 | 2 | 0.50 |
| Hartlepool United | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 8 | -4 | 2 | 0.50 |
| Carlisle United | 4 | 0 | 3 | 1 | 4 | 6 | -2 | 3 | 0.75 |
| Lincoln | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 4 | 1.00 |
| Dagenham & Redbridge | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 8 | -3 | 6 | 1.50 |
| Bolton | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 10 | -6 | 3 | 1.00 |
| Charlton | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Walsall | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 |
| Blackpool | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Luton | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 4 | +3 | 5 | 1.67 |
| Stevenage | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 |
| Yeovil Town | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Barrow | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Torquay | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Harrogate Town | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.33 |
| Salford City | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.00 |
| Wigan | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| Hull City | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Sheffield Wednesday | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Scunthorpe United | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Bury | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Oldham | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Forest Green | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Aldershot Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bromley | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Cardiff | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Burnley | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Leeds | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Derby | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Barnsley | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Macclesfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Boreham Wood | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sutton United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Stockport County | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Hereford United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 321 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 907 mål, 467 av hemmalaget och 440 av gästen
Klockan bygger på 320 av arenans 321 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 907 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Accrington ST på arenan.
- 1S. McConville22mål
- 2C. Bishop22mål
- 3D. Charles18mål
- 4J. Windass17mål
- 5S. McCartan15mål
- 6T. Leigh15mål
- 7B. Kee14mål
- 8Lee Robert Molyneux11mål
- 9S. Whalley11mål
- 10M. Pearson10mål
Listorna bygger på 320 av arenans 321 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 907 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.