FootSam
FOOTBALL DATA
Endast känd på namnet

Whaddon Road

England·Cheltenham

1.51poäng per match
43 %hemmavinster
77spelade matcher

League Two, FA Cup och League Cup, november 2016 till september 2026. 78 spelade matcher.

10 matcherobesegrade i rad här under 2019 för Cheltenham. 7 vinster, 3 oavgjorda.
6–2mot Buxton 2025 — den största segern platsen sett.

Cheltenham har ytterligare 104 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Cheltenham på sin hemmaplan2017/18–2026

1.51poäng per match
43 %vinstprocent
331727V–O–F på 77 matcher
110103målskillnad +7
20hållna nollor
19matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2017/18–2026
Visa säsong för säsong8 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2017/18League Two2386931310301.306
2018/19League Two2310763429+5371.615
2018/19FA Cup110020+233.001
2025/26League Two2394102833-5311.356
2025/26FA Cup320174+362.001
2025/26League Cup110020+233.001
2026/27League Two220053+263.000
2026League Cup100113-200.000
Totalt77331727110103+71161.5120
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Cheltenham på den här arenan

10obesegrad i följd26 jan. 2019 – 27 apr. 20197 vinster, 3 oavgjorda
4raka segrar20 nov. 2018 – 26 dec. 2018
3hållna nollor i följd5 feb. 2019 – 23 feb. 2019
5raka förluster14 apr. 2018 – 1 sep. 2018

Största segrar

6 dec. 2025Cheltenham62Buxton+4 mål
10 feb. 2018Cheltenham51Port Vale+4 mål
9 mars 2019Cheltenham41Notts County+3 mål
7 apr. 2018Cheltenham30Morecambe+3 mål

Största förluster

28 apr. 2018Cheltenham16Coventry+5 mål emot
2 maj 2026Cheltenham14Colchester+3 mål emot
20 sep. 2025Cheltenham03Oldham+3 mål emot
1 sep. 2018Cheltenham13Colchester+2 mål emot
12 jan. 2019Cheltenham13Tranmere+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Cheltenham vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
26 jan. 2019Macclesfield32låg under med 2
6 dec. 2025Buxton62låg under med 1
21 feb. 2026Salford City32låg under med 1
14 apr. 2026Gillingham21låg under med 1
1 sep. 2026York32låg under med 1

Räddade en poäng

12
29 dec. 2018Forest Green22låg under med 2
11 nov. 2017Luton22låg under med 1
30 dec. 2017Newport County11låg under med 1
27 jan. 2018Barnet11låg under med 1
6 mars 2018Notts County11låg under med 1

och 7 till

Tappade ledningen

7
26 aug. 2017Exeter City34ledde med 2
3 nov. 2018Mansfield Town22ledde med 1
12 jan. 2019Tranmere13ledde med 1
13 dec. 2025Harrogate Town11ledde med 1
6 mars 2026Barrow22ledde med 1

och 2 till

Läst ur målen i 77 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Cheltenham här

45klubbar har gästat
22av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Swindon Town310255031.00
Colchester320185+362.00
Crawley Town310214-331.00
Crewe302112-120.67
Exeter City311156-141.33
Grimsby320164+262.00
Newport County301224-210.33
Cambridge United302113-220.67
Notts County311146-241.33
Chesterfield211031+242.00
Visa alla45 klubbar
Milton Keynes Dons210145-131.50
Oldham211030+342.00
Port Vale200216-500.00
Accrington ST210121+131.50
Stevenage220030+363.00
Barnet211021+142.00
Carlisle United220020+263.00
Mansfield Town201125-310.50
Morecambe201125-310.50
Yeovil Town210121+131.50
Forest Green211032+142.00
Lincoln210121+131.50
Tranmere220062+463.00
Leicester110020+233.00
Rotherham100112-100.00
Bristol Rovers100101-100.00
Charlton110031+233.00
Fleetwood Town100102-200.00
Northampton100113-200.00
Walsall100101-100.00
Bradford100101-100.00
Bury101011011.00
Coventry110061+533.00
Gillingham100112-100.00
Shrewsbury100113-200.00
Wycombe110020+233.00
Luton101022011.00
Macclesfield100123-100.00
Barrow101022011.00
York100123-100.00
Bromley110021+133.00
Ebbsfleet United100102-200.00
Harrogate Town101011011.00
Salford City100123-100.00
Buxton100126-400.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 78 färdigspelade matcher

2.76mål per match
215mål totalt
54 %båda lagen målat
46 %över 2,5 mål
32 %över 3,5 mål
3mållösa matcher · 4 %

Vanligaste resultat

1–01013 %
1–11013 %
0–2912 %
0–168 %
2–156 %

Målrikaste matcherna

6 dec. 2025Cheltenham62Buxton8 mål
28 apr. 2018Cheltenham16Coventry7 mål
26 aug. 2017Cheltenham34Exeter City7 mål
10 feb. 2018Cheltenham51Port Vale6 mål

Målklockan

När målen faller här — 215 mål, 111 av hemmalaget och 104 av gästen

25
12 %1–15
28
13 %16–30
40
19 %31–45
27
13 %46–60
47
22 %61–75
48
22 %76–90
Hemmalaget 111 Gästen 104Flest mål i 76–9048 stycken

Klockan bygger på 78 av arenans 78 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 215 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Cheltenham på arenan.

  1. 1I. Hutchinson11mål
  2. 2Luke Varney10mål
  3. 3M. Eisa8mål
  4. 4W. Boyle6mål
  5. 5K. Dawson5mål
  6. 6T. Barnett5mål
  7. 7G. Miller5mål
  8. 8C. Thomas4mål
  9. 9B. Waters4mål
  10. 10J. Bickerstaff4mål

Listorna bygger på 78 av arenans 78 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 215 mål.