FootSam
FOOTBALL DATA

Weston Homes Stadium

Peterborough, England·Peterborough

1.68poäng per match
48 %hemmavinster
175spelade matcher
Kapacitet
15 142
Underlag
Naturgräs

League One, Championship, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2019 till september 2026. 175 spelade matcher.

12 matcherobesegrade i rad här under 2023 för Peterborough. 7 vinster, 5 oavgjorda.
7–0mot Accrington ST 2021 — den största segern platsen sett.
0 av 5Bristol Rovers har aldrig vunnit här, på 5 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Peterborough på sin hemmaplan2019/20–2026/27

1.68poäng per match
48 %vinstprocent
844249V–O–F på 175 matcher
317210målskillnad +107
57hållna nollor
42matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2026/27
Visa säsong för säsong18 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20League One1712324113+28392.2911
2019/20FA Cup220050+563.002
2020/21League One2315535222+30502.178
2020/21FA Cup100112-100.000
2020/21League Cup100101-100.000
2021/22Championship2367102733-6251.095
2021/22FA Cup320143+162.001
2021/22League Cup100104-400.000
2022/23League One2414464225+17461.9211
2022/23FA Cup101000011.001
2023/24League One2413655629+27451.888
2023/24FA Cup311146-241.330
2023/24League Cup101011011.000
2024/25League One238783836+2311.353
2024/25FA Cup110043+133.000
2025/26League One238693930+9301.305
2025/26FA Cup210111031.501
2026/27League One211021+142.001
Totalt175844249317210+1072941.6857
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Peterborough på den här arenan

12obesegrad i följd16 sep. 2023 – 29 dec. 20237 vinster, 5 oavgjorda
5raka segrar31 aug. 2019 – 23 okt. 2019
4hållna nollor i följd19 nov. 2019 – 14 dec. 2019
2raka förluster15 jan. 2022 – 29 jan. 2022

Största segrar

14 sep. 2019Peterborough60Rochdale+6 mål
7 feb. 2026Peterborough61Wigan+5 mål

Största förluster

11 feb. 2023Peterborough05Bolton+5 mål emot
10 aug. 2021Peterborough04Plymouth+4 mål emot
2 apr. 2022Peterborough04Middlesbrough+4 mål emot
5 apr. 2025Peterborough04Northampton+4 mål emot
15 jan. 2022Peterborough14Coventry+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Peterborough vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

14
19 sep. 2020Fleetwood Town21låg under med 1
3 okt. 2020Swindon Town31låg under med 1
19 jan. 2021Charlton21låg under med 1
9 feb. 2021Ipswich21låg under med 1
27 feb. 2021Wigan21låg under med 1

och 9 till

Räddade en poäng

17
1 maj 2021Lincoln33låg under med 3
29 dec. 2023Barnsley22låg under med 2
27 apr. 2024Bolton33låg under med 2
12 okt. 2024Rotherham33låg under med 2
21 feb. 2026Exeter City33låg under med 2

och 12 till

Tappade ledningen

24
27 apr. 2021Doncaster22ledde med 2
17 aug. 2021Cardiff22ledde med 2
17 aug. 2019Ipswich22ledde med 1
27 okt. 2020Burton Albion22ledde med 1
28 nov. 2020Chorley12ledde med 1

och 19 till

Läst ur målen i 175 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Peterborough här

69klubbar har gästat
38av dem har vunnit här
Barnsleybästa gäst · 2.33 p/match på 6 besök
Barnsleyflest segrar · 4 av 6 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Barnsley642094+5142.33
Burton Albion613259-461.00
Lincoln6123712-550.83
Bolton5122108+251.00
Bristol Rovers502337-420.40
Oxford United5023110-920.40
Blackpool5302713-691.80
Wycombe512279-251.00
Stevenage511337-440.80
Reading413054+161.50
Visa alla69 klubbar
Wigan4103511-630.75
Charlton401316-510.25
Fleetwood Town420267-161.50
Northampton4103710-330.75
Shrewsbury4004412-800.00
Doncaster421195+471.75
Portsmouth410325-330.75
Plymouth420276+161.50
Exeter City402269-320.50
Huddersfield321063+372.33
Cardiff302134-120.67
Ipswich311164+241.33
Derby310256-131.00
Rotherham3012410-610.33
AFC Wimbledon3003211-900.00
Port Vale310237-431.00
Accrington ST3003114-1300.00
Cambridge United3003112-1100.00
Cheltenham320143+162.00
Leyton Orient302112-120.67
Mansfield Town311142+241.33
Birmingham210124-231.50
Hull City220061+563.00
QPR200214-300.00
Sheffield Wednesday200206-600.00
Sunderland201114-310.50
Rochdale2002110-900.00
Coventry211063+342.00
Gillingham211010+142.00
Milton Keynes Dons200205-500.00
Swindon Town201124-210.50
Luton211031+242.00
Salford City202022021.00
Stockport County201114-310.50
Bournemouth101000011.00
Fulham110010+133.00
Manchester City110020+233.00
Bristol City110032+133.00
Millwall100112-100.00
Preston110010+133.00
West Brom110010+133.00
Sheffield Utd110020+233.00
Leeds110030+333.00
Nottingham Forest110010+133.00
Blackburn100112-100.00
Middlesbrough110040+433.00
Stoke City101022011.00
Swansea110032+133.00
Southend100104-400.00
Bradford101011011.00
Crawley Town100134-100.00
Crewe100102-200.00
Carlisle United110031+233.00
Morecambe100103-300.00
Notts County100134-100.00
Forest Green100114-300.00
Dover100103-300.00
Wrexham110020+233.00
Chorley110021+133.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 175 färdigspelade matcher

3.01mål per match
527mål totalt
50 %båda lagen målat
62 %över 2,5 mål
36 %över 3,5 mål
12mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

2–11911 %
1–1169 %
0–1137 %
0–0127 %
3–0127 %

Målrikaste matcherna

7 feb. 2026Peterborough61Wigan7 mål
25 feb. 2023Peterborough52Plymouth7 mål

Målklockan

När målen faller här — 527 mål, 317 av hemmalaget och 210 av gästen

56
11 %1–15
79
15 %16–30
101
19 %31–45
94
18 %46–60
78
15 %61–75
119
23 %76–90
Hemmalaget 317 Gästen 210Flest mål i 76–90119 stycken

Klockan bygger på 175 av arenans 175 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 527 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Peterborough på arenan.

  1. 1J. Clarke-Harris48mål
  2. 2S. Szmodics21mål
  3. 3I. Toney17mål
  4. 4K. Poku17mål
  5. 5R. Jones14mål
  6. 6S. Dembélé13mål
  7. 7J. Randall12mål
  8. 8H. Leonard12mål
  9. 9E. Mason-Clark11mål
  10. 10M. Mothersille11mål

Listorna bygger på 175 av arenans 175 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 527 mål.