Villa Park
Birmingham, England·

- Kapacitet
- 42 824
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, Championship, FA Cup och 4 andra tävlingar, augusti 2000 till augusti 2026. 563 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Aston Villa på sin hemmaplan2000/01–2026/27
Visa säsong för säsong51 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000/01 | Premier League | 19 | 8 | 8 | 3 | 27 | 20 | +7 | 32 | 1.68 | 5 |
| 2001/02 | Premier League | 19 | 8 | 7 | 4 | 22 | 17 | +5 | 31 | 1.63 | 6 |
| 2002/03 | Premier League | 19 | 11 | 2 | 6 | 25 | 14 | +11 | 35 | 1.84 | 7 |
| 2003/04 | Premier League | 19 | 9 | 6 | 4 | 24 | 19 | +5 | 33 | 1.74 | 7 |
| 2004/05 | Premier League | 19 | 8 | 6 | 5 | 26 | 17 | +9 | 30 | 1.58 | 9 |
| 2005/06 | Premier League | 19 | 6 | 6 | 7 | 20 | 20 | 0 | 24 | 1.26 | 7 |
| 2006/07 | Premier League | 19 | 7 | 8 | 4 | 20 | 14 | +6 | 29 | 1.53 | 9 |
| 2007/08 | Premier League | 19 | 10 | 3 | 6 | 34 | 22 | +12 | 33 | 1.74 | 5 |
| 2008/09 | Premier League | 19 | 7 | 9 | 3 | 27 | 21 | +6 | 30 | 1.58 | 7 |
| 2009/10 | Premier League | 19 | 8 | 8 | 3 | 29 | 16 | +13 | 32 | 1.68 | 7 |
| 2010/11 | Premier League | 19 | 8 | 7 | 4 | 26 | 19 | +7 | 31 | 1.63 | 7 |
| 2011/12 | Premier League | 19 | 4 | 7 | 8 | 20 | 25 | -5 | 19 | 1.00 | 4 |
| 2011/12 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2012/13 | Premier League | 19 | 5 | 5 | 9 | 23 | 28 | -5 | 20 | 1.05 | 4 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | Premier League | 19 | 6 | 3 | 10 | 22 | 29 | -7 | 21 | 1.11 | 4 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | Premier League | 19 | 5 | 6 | 8 | 18 | 25 | -7 | 21 | 1.11 | 4 |
| 2014/15 | FA Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Premier League | 19 | 2 | 5 | 12 | 14 | 35 | -21 | 11 | 0.58 | 4 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 12 | 8 | 3 | 33 | 20 | +13 | 44 | 1.91 | 9 |
| 2017/18 | Championship | 24 | 14 | 8 | 2 | 42 | 19 | +23 | 50 | 2.08 | 11 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2018/19 | Championship | 24 | 12 | 8 | 4 | 52 | 37 | +15 | 44 | 1.83 | 6 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Premier League | 19 | 7 | 3 | 9 | 22 | 30 | -8 | 24 | 1.26 | 7 |
| 2019/20 | League Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Premier League | 19 | 7 | 4 | 8 | 29 | 27 | +2 | 25 | 1.32 | 7 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Premier League | 19 | 6 | 5 | 8 | 29 | 29 | 0 | 23 | 1.21 | 5 |
| 2022/23 | Premier League | 19 | 12 | 2 | 5 | 33 | 21 | +12 | 38 | 2.00 | 7 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 12 | 4 | 3 | 48 | 28 | +20 | 40 | 2.11 | 4 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 7 | 6 | 0 | 1 | 16 | 7 | +9 | 18 | 2.57 | 3 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 4 | +9 | 16 | 2.67 | 4 |
| 2024/25 | Premier League | 19 | 11 | 7 | 1 | 34 | 20 | +14 | 40 | 2.11 | 4 |
| 2024/25 | FA Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 7 | 7 | 0 | 0 | 18 | 3 | +15 | 21 | 3.00 | 5 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 12 | 2 | 5 | 32 | 22 | +10 | 38 | 2.00 | 6 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 563 | 254 | 148 | 161 | 832 | 659 | +173 | 910 | 1.62 | 183 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Aston Villa på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Aston Villa vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
42och 37 till
Räddade en poäng
58och 53 till
Tappade ledningen
82och 77 till
Läst ur målen i 561 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Aston Villa här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liverpool | 25 | 15 | 6 | 4 | 45 | 30 | +15 | 51 | 2.04 |
| Tottenham | 25 | 13 | 5 | 7 | 42 | 23 | +19 | 44 | 1.76 |
| Newcastle | 24 | 6 | 8 | 10 | 21 | 34 | -13 | 26 | 1.08 |
| Arsenal | 24 | 14 | 6 | 4 | 35 | 17 | +18 | 48 | 2.00 |
| Everton | 24 | 6 | 7 | 11 | 29 | 40 | -11 | 25 | 1.04 |
| Chelsea | 24 | 10 | 7 | 7 | 38 | 27 | +11 | 37 | 1.54 |
| Manchester United | 23 | 14 | 7 | 2 | 39 | 17 | +22 | 49 | 2.13 |
| Manchester City | 23 | 10 | 6 | 7 | 35 | 24 | +11 | 36 | 1.57 |
| West Ham | 21 | 5 | 6 | 10 | 22 | 30 | -8 | 21 | 1.00 |
| Fulham | 20 | 1 | 5 | 14 | 12 | 34 | -22 | 8 | 0.40 |
Visa alla75 klubbar
| Sunderland | 15 | 2 | 7 | 6 | 12 | 20 | -8 | 13 | 0.87 |
| Wolves | 14 | 3 | 5 | 6 | 14 | 21 | -7 | 14 | 1.00 |
| Southampton | 14 | 5 | 3 | 6 | 15 | 18 | -3 | 18 | 1.29 |
| West Brom | 14 | 3 | 4 | 7 | 17 | 21 | -4 | 13 | 0.93 |
| Bolton | 14 | 3 | 4 | 7 | 15 | 27 | -12 | 13 | 0.93 |
| Blackburn | 13 | 2 | 1 | 10 | 10 | 24 | -14 | 7 | 0.54 |
| Middlesbrough | 13 | 4 | 6 | 3 | 12 | 12 | 0 | 18 | 1.38 |
| Leicester | 12 | 4 | 1 | 7 | 20 | 20 | 0 | 13 | 1.08 |
| Crystal Palace | 12 | 3 | 4 | 5 | 11 | 15 | -4 | 13 | 1.08 |
| Birmingham | 11 | 2 | 2 | 7 | 10 | 20 | -10 | 8 | 0.73 |
| Wigan | 11 | 4 | 3 | 4 | 14 | 12 | +2 | 15 | 1.36 |
| Leeds | 11 | 4 | 4 | 3 | 15 | 13 | +2 | 16 | 1.45 |
| Norwich | 10 | 1 | 1 | 8 | 8 | 23 | -15 | 4 | 0.40 |
| Stoke City | 10 | 4 | 5 | 1 | 14 | 9 | +5 | 17 | 1.70 |
| Brighton | 8 | 1 | 2 | 5 | 8 | 17 | -9 | 5 | 0.63 |
| Brentford | 8 | 1 | 5 | 2 | 9 | 14 | -5 | 8 | 1.00 |
| Nottingham Forest | 8 | 0 | 2 | 6 | 12 | 24 | -12 | 2 | 0.25 |
| Bournemouth | 7 | 2 | 1 | 4 | 7 | 15 | -8 | 7 | 1.00 |
| Burnley | 7 | 1 | 3 | 3 | 9 | 13 | -4 | 6 | 0.86 |
| Ipswich | 7 | 1 | 1 | 5 | 6 | 11 | -5 | 4 | 0.57 |
| Sheffield Utd | 7 | 1 | 4 | 2 | 8 | 11 | -3 | 7 | 1.00 |
| Swansea | 7 | 4 | 1 | 2 | 9 | 5 | +4 | 13 | 1.86 |
| Charlton | 7 | 0 | 1 | 6 | 2 | 10 | -8 | 1 | 0.14 |
| Portsmouth | 7 | 1 | 2 | 4 | 4 | 9 | -5 | 5 | 0.71 |
| Reading | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 11 | -5 | 4 | 0.67 |
| Hull City | 6 | 0 | 2 | 4 | 5 | 12 | -7 | 2 | 0.33 |
| Derby | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 14 | -11 | 1 | 0.17 |
| QPR | 6 | 1 | 3 | 2 | 12 | 12 | 0 | 6 | 1.00 |
| Watford | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 | 6 | 1.50 |
| Cardiff | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Bristol City | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| Preston | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 6 | 0 | 3 | 1.00 |
| Rotherham | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| Sheffield Wednesday | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6 | 2.00 |
| Bologna | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Millwall | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Lille | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Barnsley | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Burton Albion | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bradford | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Huddersfield | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bayern München | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| AZ Alkmaar | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Celtic | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hibernian | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Legia Warszawa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Juventus | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| BSC Young Boys | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Club Brugge KV | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Red Bull Salzburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Zrinjski | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Tel Aviv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Coventry | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Wycombe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Stevenage | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Leyton Orient | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Notts County | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Hereford United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 563 spelade matcher (3 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 563 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1489 mål, 831 av hemmalaget och 658 av gästen
Klockan bygger på 561 av arenans 563 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1489 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Aston Villa på arenan.
- 1O. Watkins54mål
- 2Gabriel Imuetinyan Agbonlahor35mål
- 3C. Benteke27mål
- 4Jonathan Adjo Kodjia24mål
- 5J. McGinn23mål
- 6T. Abraham23mål
- 7J. Carew22mål
- 8Juan Pablo Ángel19mål
- 9G. Barry18mål
- 10M. Rogers18mål
Listorna bygger på 530 av arenans 563 spelade matcher (94 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1406 mål. De 33 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.