The Valley
London, England·

- Kapacitet
- 27 111
- Underlag
- Naturgräs
League One, Championship, Premier League och 2 andra tävlingar, augusti 2000 till augusti 2026. 512 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Charlton på sin hemmaplan2000/01–2026/27
Visa säsong för säsong46 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000/01 | Premier League | 19 | 11 | 5 | 3 | 31 | 19 | +12 | 38 | 2.00 | 9 |
| 2001/02 | Premier League | 19 | 5 | 6 | 8 | 23 | 30 | -7 | 21 | 1.11 | 3 |
| 2002/03 | Premier League | 19 | 8 | 3 | 8 | 26 | 30 | -4 | 27 | 1.42 | 4 |
| 2003/04 | Premier League | 19 | 7 | 6 | 6 | 29 | 29 | 0 | 27 | 1.42 | 3 |
| 2004/05 | Premier League | 19 | 8 | 4 | 7 | 29 | 29 | 0 | 28 | 1.47 | 6 |
| 2005/06 | Premier League | 19 | 8 | 4 | 7 | 22 | 21 | +1 | 28 | 1.47 | 8 |
| 2006/07 | Premier League | 19 | 7 | 5 | 7 | 19 | 20 | -1 | 26 | 1.37 | 8 |
| 2011/12 | League One | 23 | 15 | 6 | 2 | 46 | 20 | +26 | 51 | 2.22 | 10 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2011/12 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2012/13 | Championship | 23 | 8 | 6 | 9 | 32 | 34 | -2 | 30 | 1.30 | 2 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | Championship | 23 | 7 | 6 | 10 | 21 | 28 | -7 | 27 | 1.17 | 7 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 9 | 9 | 5 | 32 | 27 | +5 | 36 | 1.57 | 5 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 5 | 8 | 10 | 23 | 35 | -12 | 23 | 1.00 | 5 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2016/17 | League One | 23 | 9 | 8 | 6 | 31 | 19 | +12 | 35 | 1.52 | 7 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2017/18 | League One | 24 | 11 | 6 | 7 | 31 | 25 | +6 | 39 | 1.63 | 7 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | League One | 24 | 16 | 5 | 3 | 43 | 18 | +25 | 53 | 2.21 | 10 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | Championship | 23 | 8 | 6 | 9 | 28 | 27 | +1 | 30 | 1.30 | 5 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2020/21 | League One | 23 | 8 | 7 | 8 | 36 | 37 | -1 | 31 | 1.35 | 5 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League One | 23 | 10 | 4 | 9 | 32 | 28 | +4 | 34 | 1.48 | 11 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 1 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | League One | 23 | 9 | 7 | 7 | 44 | 31 | +13 | 34 | 1.48 | 4 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2022/23 | League Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| 2023/24 | League One | 23 | 8 | 8 | 7 | 37 | 31 | +6 | 32 | 1.39 | 4 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2024/25 | League One | 24 | 16 | 6 | 2 | 39 | 16 | +23 | 54 | 2.25 | 12 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Championship | 23 | 9 | 4 | 10 | 23 | 26 | -3 | 31 | 1.35 | 8 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | Championship | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 512 | 215 | 137 | 160 | 727 | 611 | +116 | 782 | 1.53 | 152 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Charlton på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Charlton vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
26och 21 till
Räddade en poäng
58och 53 till
Tappade ledningen
75och 70 till
Läst ur målen i 511 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Charlton här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bolton | 15 | 7 | 4 | 4 | 22 | 18 | +4 | 25 | 1.67 |
| Blackburn | 14 | 6 | 2 | 6 | 19 | 17 | +2 | 20 | 1.43 |
| Middlesbrough | 13 | 6 | 2 | 5 | 14 | 11 | +3 | 20 | 1.54 |
| Birmingham | 12 | 4 | 3 | 5 | 11 | 12 | -1 | 15 | 1.25 |
| Derby | 11 | 4 | 1 | 6 | 11 | 14 | -3 | 13 | 1.18 |
| Portsmouth | 11 | 4 | 3 | 4 | 14 | 14 | 0 | 15 | 1.36 |
| Ipswich | 10 | 5 | 2 | 3 | 16 | 13 | +3 | 17 | 1.70 |
| Wigan | 10 | 2 | 3 | 5 | 11 | 11 | 0 | 9 | 0.90 |
| Oxford United | 10 | 4 | 3 | 3 | 14 | 14 | 0 | 15 | 1.50 |
| Fulham | 9 | 1 | 6 | 2 | 10 | 12 | -2 | 9 | 1.00 |
Visa alla98 klubbar
| Leeds | 9 | 5 | 1 | 3 | 17 | 9 | +8 | 16 | 1.78 |
| Sheffield Wednesday | 9 | 3 | 4 | 2 | 11 | 10 | +1 | 13 | 1.44 |
| Shrewsbury | 9 | 2 | 2 | 5 | 6 | 16 | -10 | 8 | 0.89 |
| Huddersfield | 8 | 3 | 2 | 3 | 5 | 11 | -6 | 11 | 1.38 |
| Chelsea | 8 | 5 | 0 | 3 | 18 | 11 | +7 | 15 | 1.88 |
| Reading | 8 | 3 | 2 | 3 | 9 | 12 | -3 | 11 | 1.38 |
| Milton Keynes Dons | 8 | 4 | 3 | 1 | 10 | 4 | +6 | 15 | 1.88 |
| Peterborough | 8 | 4 | 2 | 2 | 10 | 8 | +2 | 14 | 1.75 |
| Blackpool | 8 | 2 | 5 | 1 | 11 | 8 | +3 | 11 | 1.38 |
| Manchester United | 7 | 6 | 1 | 0 | 20 | 5 | +15 | 19 | 2.71 |
| Newcastle | 7 | 1 | 3 | 3 | 5 | 9 | -4 | 6 | 0.86 |
| Liverpool | 7 | 4 | 0 | 3 | 13 | 8 | +5 | 12 | 1.71 |
| Arsenal | 7 | 5 | 1 | 1 | 13 | 4 | +9 | 16 | 2.29 |
| Everton | 7 | 1 | 3 | 3 | 6 | 9 | -3 | 6 | 0.86 |
| Tottenham | 7 | 4 | 0 | 3 | 11 | 10 | +1 | 12 | 1.71 |
| Aston Villa | 7 | 2 | 2 | 3 | 8 | 13 | -5 | 8 | 1.14 |
| Sunderland | 7 | 1 | 5 | 1 | 5 | 6 | -1 | 8 | 1.14 |
| Barnsley | 7 | 2 | 0 | 5 | 5 | 10 | -5 | 6 | 0.86 |
| Bristol Rovers | 7 | 2 | 0 | 5 | 8 | 15 | -7 | 6 | 0.86 |
| Fleetwood Town | 7 | 1 | 3 | 3 | 6 | 9 | -3 | 6 | 0.86 |
| Doncaster | 7 | 3 | 0 | 4 | 8 | 12 | -4 | 9 | 1.29 |
| Wycombe | 7 | 1 | 1 | 5 | 7 | 12 | -5 | 4 | 0.57 |
| Southampton | 6 | 1 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 | 6 | 1.00 |
| Leicester | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | -5 | 4 | 0.67 |
| Manchester City | 6 | 2 | 2 | 2 | 12 | 11 | +1 | 8 | 1.33 |
| Millwall | 6 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1 | +4 | 12 | 2.00 |
| Preston | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 7 | +3 | 12 | 2.00 |
| West Brom | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 5 | +2 | 8 | 1.33 |
| Burton Albion | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 12 | -5 | 4 | 0.67 |
| AFC Wimbledon | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 12 | -5 | 6 | 1.00 |
| Plymouth | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 13 | -8 | 4 | 0.67 |
| Watford | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 6 | -3 | 4 | 0.80 |
| West Ham | 5 | 0 | 2 | 3 | 7 | 15 | -8 | 2 | 0.40 |
| Brighton | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 8 | 1.60 |
| Hull City | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 7 | -3 | 2 | 0.40 |
| Nottingham Forest | 5 | 1 | 3 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.20 |
| QPR | 5 | 0 | 2 | 3 | 1 | 5 | -4 | 2 | 0.40 |
| Rotherham | 5 | 0 | 4 | 1 | 5 | 7 | -2 | 4 | 0.80 |
| Northampton | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 11 | -4 | 4 | 0.80 |
| Rochdale | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 11 | -4 | 5 | 1.00 |
| Scunthorpe United | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.80 |
| Gillingham | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 9 | -4 | 6 | 1.20 |
| Lincoln | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 9 | -2 | 5 | 1.00 |
| Wolves | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.00 |
| Cardiff | 4 | 0 | 3 | 1 | 7 | 8 | -1 | 3 | 0.75 |
| Brentford | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 6 | -3 | 3 | 0.75 |
| Bristol City | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 8 | -2 | 6 | 1.50 |
| Sheffield Utd | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.50 |
| Norwich | 4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 6 | -1 | 9 | 2.25 |
| Walsall | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.25 |
| Bradford | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | -3 | 2 | 0.50 |
| Coventry | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.25 |
| Accrington ST | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 7 | 1.75 |
| Exeter City | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 13 | -10 | 0 | 0.00 |
| Stevenage | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 7 | -6 | 1 | 0.25 |
| Cambridge United | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 7 | -3 | 2 | 0.50 |
| Leyton Orient | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.25 |
| Bournemouth | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Burnley | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 9 | 3.00 |
| Southend | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Bury | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 |
| Oldham | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Port Vale | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 3 | 1.00 |
| Carlisle United | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 9 | -7 | 0 | 0.00 |
| Cheltenham | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| Crystal Palace | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Stoke City | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Swansea | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Chesterfield | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Swindon Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Luton | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Crewe | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Mansfield Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | -5 | 1 | 0.50 |
| Morecambe | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 4 | +2 | 6 | 3.00 |
| Yeovil Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Forest Green | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Wrexham | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Stockport County | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Crawley Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hartlepool United | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Notts County | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Havant & Wville | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Truro City | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cray Valley PM | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Coalville Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 512 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 1329 mål, 722 av hemmalaget och 607 av gästen
Klockan bygger på 511 av arenans 512 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1329 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Charlton på arenan.
- 1J. Jackson25mål
- 2L. Taylor21mål
- 3D. Bent20mål
- 4J. Stockley17mål
- 5C. Washington16mål
- 6M. Leaburn16mål
- 7A. May15mål
- 8Yann Kermorgant15mål
- 9Jason Euell15mål
- 10C. Aneke14mål
Listorna bygger på 471 av arenans 512 spelade matcher (92 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1218 mål. De 41 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.