Vale Park
Stoke-on-Trent, Staffordshire, England·

- Kapacitet
- 19 052
- Underlag
- Naturgräs
League Two, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till augusti 2026. 381 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Port Vale på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong40 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League Two | 23 | 12 | 3 | 8 | 38 | 26 | +12 | 39 | 1.70 | 10 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2011/12 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Two | 23 | 10 | 7 | 6 | 50 | 26 | +24 | 37 | 1.61 | 7 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League One | 23 | 13 | 3 | 7 | 35 | 30 | +5 | 42 | 1.83 | 5 |
| 2013/14 | FA Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League One | 23 | 8 | 5 | 10 | 31 | 31 | 0 | 29 | 1.26 | 4 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2015/16 | League One | 23 | 12 | 7 | 4 | 35 | 25 | +10 | 43 | 1.87 | 8 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2016/17 | League One | 23 | 10 | 6 | 7 | 32 | 31 | +1 | 36 | 1.57 | 5 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2017/18 | League Two | 23 | 7 | 6 | 10 | 26 | 29 | -3 | 27 | 1.17 | 7 |
| 2017/18 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2018/19 | League Two | 23 | 7 | 3 | 13 | 24 | 36 | -12 | 24 | 1.04 | 6 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League Two | 18 | 9 | 8 | 1 | 28 | 15 | +13 | 35 | 1.94 | 6 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Two | 23 | 9 | 5 | 9 | 27 | 25 | +2 | 32 | 1.39 | 8 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League Two | 24 | 12 | 6 | 6 | 36 | 22 | +14 | 42 | 1.75 | 11 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | League One | 23 | 8 | 5 | 10 | 23 | 30 | -7 | 29 | 1.26 | 8 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League One | 23 | 6 | 4 | 13 | 27 | 34 | -7 | 22 | 0.96 | 6 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| 2023/24 | League Cup | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 7 | 1.75 | 1 |
| 2024/25 | League Two | 23 | 12 | 7 | 4 | 34 | 18 | +16 | 43 | 1.87 | 10 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | League One | 23 | 4 | 9 | 10 | 17 | 25 | -8 | 21 | 0.91 | 8 |
| 2025/26 | FA Cup | 5 | 5 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 15 | 3.00 | 4 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | League Two | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| Totalt | 381 | 153 | 93 | 135 | 526 | 466 | +60 | 552 | 1.45 | 121 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Port Vale på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Port Vale vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
25och 20 till
Räddade en poäng
34och 29 till
Läst ur målen i 381 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Port Vale här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Swindon Town | 11 | 6 | 0 | 5 | 16 | 12 | +4 | 18 | 1.64 |
| Bradford | 10 | 2 | 4 | 4 | 12 | 14 | -2 | 10 | 1.00 |
| Exeter City | 10 | 5 | 2 | 3 | 15 | 11 | +4 | 17 | 1.70 |
| Stevenage | 10 | 2 | 6 | 2 | 16 | 15 | +1 | 12 | 1.20 |
| Fleetwood Town | 9 | 2 | 2 | 5 | 11 | 14 | -3 | 8 | 0.89 |
| Walsall | 9 | 7 | 1 | 1 | 15 | 4 | +11 | 22 | 2.44 |
| Colchester | 9 | 2 | 3 | 4 | 9 | 15 | -6 | 9 | 1.00 |
| Crewe | 9 | 3 | 4 | 2 | 7 | 7 | 0 | 13 | 1.44 |
| Cheltenham | 9 | 2 | 4 | 3 | 13 | 15 | -2 | 10 | 1.11 |
| Burton Albion | 8 | 4 | 2 | 2 | 15 | 17 | -2 | 14 | 1.75 |
Visa alla85 klubbar
| Northampton | 8 | 1 | 4 | 3 | 6 | 11 | -5 | 7 | 0.88 |
| Oldham | 8 | 2 | 4 | 2 | 10 | 8 | +2 | 10 | 1.25 |
| Carlisle United | 8 | 3 | 2 | 3 | 6 | 6 | 0 | 11 | 1.38 |
| Morecambe | 8 | 3 | 1 | 4 | 7 | 6 | +1 | 10 | 1.25 |
| Bristol Rovers | 7 | 1 | 1 | 5 | 4 | 12 | -8 | 4 | 0.57 |
| Gillingham | 7 | 2 | 1 | 4 | 8 | 9 | -1 | 7 | 1.00 |
| Milton Keynes Dons | 7 | 2 | 2 | 3 | 6 | 8 | -2 | 8 | 1.14 |
| Peterborough | 7 | 5 | 1 | 1 | 10 | 3 | +7 | 16 | 2.29 |
| Crawley Town | 7 | 2 | 1 | 4 | 9 | 14 | -5 | 7 | 1.00 |
| Leyton Orient | 7 | 4 | 0 | 3 | 11 | 11 | 0 | 12 | 1.71 |
| Barnsley | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 6 | +5 | 13 | 2.17 |
| Oxford United | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 10 | -6 | 5 | 0.83 |
| Scunthorpe United | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 9 | -2 | 6 | 1.00 |
| Chesterfield | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.00 |
| Shrewsbury | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 12 | -4 | 6 | 1.00 |
| Plymouth | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 9 | -3 | 7 | 1.17 |
| Accrington ST | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 16 | -10 | 4 | 0.67 |
| Cambridge United | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 6 | -3 | 7 | 1.17 |
| Mansfield Town | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 9 | +3 | 7 | 1.17 |
| Forest Green | 6 | 1 | 4 | 1 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.17 |
| Lincoln | 6 | 4 | 0 | 2 | 14 | 4 | +10 | 12 | 2.00 |
| Tranmere | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 8 | +1 | 9 | 1.50 |
| Bolton | 5 | 3 | 1 | 1 | 4 | 1 | +3 | 10 | 2.00 |
| Rotherham | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 12 | -8 | 3 | 0.60 |
| AFC Wimbledon | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 9 | -4 | 6 | 1.20 |
| Rochdale | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 10 | -4 | 4 | 0.80 |
| Southend | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 13 | -6 | 6 | 1.20 |
| Coventry | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 5 | +2 | 7 | 1.40 |
| Wycombe | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 10 | 2.00 |
| Grimsby | 5 | 2 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 8 | 1.60 |
| Newport County | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.40 |
| Notts County | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.40 |
| Sheffield Utd | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 6 | 1.50 |
| Doncaster | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 8 | -4 | 6 | 1.50 |
| Yeovil Town | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 9 | -6 | 2 | 0.50 |
| Salford City | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.00 |
| Bristol City | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | 1.33 |
| Wigan | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.33 |
| Sunderland | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| Charlton | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Bury | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Blackpool | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Hartlepool United | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | -10 | 0 | 0.00 |
| Barnet | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.00 |
| Macclesfield | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Barrow | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| Harrogate Town | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | -2 | 2 | 0.67 |
| Huddersfield | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Cardiff | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Burnley | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Reading | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Brentford | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | 2.00 |
| Millwall | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Preston | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Derby | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Portsmouth | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Luton | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.50 |
| Aldershot Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.50 |
| Dagenham & Redbridge | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Torquay United | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Sutton United | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Wolves | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Arsenal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Brighton | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Ipswich | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Middlesbrough | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Sheffield Wednesday | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| York | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bromley | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Maidenhead | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Stockport County | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Maldon & Tiptree | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| King's Lynn Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hereford United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Salisbury City | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 381 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 992 mål, 526 av hemmalaget och 466 av gästen
Klockan bygger på 381 av arenans 381 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 992 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Port Vale på arenan.
- 1Tom Pope57mål
- 2B. Williamson20mål
- 3Louis Dodds16mål
- 4B. Garrity13mål
- 5N. Smith12mål
- 6J. Wilson12mål
- 7E. Chislett12mål
- 8M. O'Connor10mål
- 9Marc Richards10mål
- 10D. Loft10mål
Listorna bygger på 381 av arenans 381 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 992 mål.