Stadium of Light
Sunderland, England·

- Kapacitet
- 49 000
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, Championship, League One och 2 andra tävlingar, augusti 2000 till augusti 2026. 503 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Sunderland på sin hemmaplan2000/01–2026/27
Visa säsong för säsong45 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000/01 | Premier League | 19 | 9 | 7 | 3 | 24 | 16 | +8 | 34 | 1.79 | 8 |
| 2001/02 | Premier League | 19 | 7 | 7 | 5 | 18 | 16 | +2 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2002/03 | Premier League | 19 | 3 | 2 | 14 | 11 | 31 | -20 | 11 | 0.58 | 3 |
| 2005/06 | Premier League | 19 | 1 | 4 | 14 | 12 | 37 | -25 | 7 | 0.37 | 1 |
| 2007/08 | Premier League | 19 | 9 | 3 | 7 | 23 | 21 | +2 | 30 | 1.58 | 5 |
| 2008/09 | Premier League | 19 | 6 | 3 | 10 | 21 | 25 | -4 | 21 | 1.11 | 6 |
| 2009/10 | Premier League | 19 | 9 | 7 | 3 | 32 | 19 | +13 | 34 | 1.79 | 5 |
| 2010/11 | Premier League | 19 | 7 | 5 | 7 | 25 | 27 | -2 | 26 | 1.37 | 7 |
| 2011/12 | Premier League | 19 | 7 | 7 | 5 | 26 | 17 | +9 | 28 | 1.47 | 8 |
| 2011/12 | FA Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2012/13 | Premier League | 19 | 5 | 8 | 6 | 20 | 19 | +1 | 23 | 1.21 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2013/14 | Premier League | 19 | 5 | 3 | 11 | 21 | 27 | -6 | 18 | 0.95 | 6 |
| 2013/14 | FA Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2013/14 | League Cup | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 15 | 3.00 | 1 |
| 2014/15 | Premier League | 19 | 4 | 8 | 7 | 16 | 27 | -11 | 20 | 1.05 | 6 |
| 2014/15 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Premier League | 19 | 6 | 6 | 7 | 23 | 20 | +3 | 24 | 1.26 | 5 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 7 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2016/17 | Premier League | 19 | 3 | 5 | 11 | 16 | 34 | -18 | 14 | 0.74 | 4 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2017/18 | Championship | 23 | 3 | 7 | 13 | 23 | 39 | -16 | 16 | 0.70 | 3 |
| 2018/19 | League One | 24 | 13 | 10 | 1 | 47 | 25 | +22 | 49 | 2.04 | 7 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League One | 19 | 10 | 8 | 1 | 35 | 13 | +22 | 38 | 2.00 | 8 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | League One | 24 | 10 | 8 | 6 | 34 | 26 | +8 | 38 | 1.58 | 6 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2021/22 | League One | 24 | 17 | 3 | 4 | 50 | 19 | +31 | 54 | 2.25 | 10 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Championship | 24 | 8 | 9 | 7 | 35 | 34 | +1 | 33 | 1.38 | 6 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Championship | 23 | 10 | 2 | 11 | 30 | 30 | 0 | 32 | 1.39 | 6 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2024/25 | Championship | 24 | 12 | 8 | 4 | 33 | 19 | +14 | 44 | 1.83 | 9 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 9 | 6 | 4 | 25 | 20 | +5 | 33 | 1.74 | 7 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 503 | 187 | 143 | 173 | 639 | 598 | +41 | 704 | 1.40 | 151 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Sunderland på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Sunderland vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
28och 23 till
Räddade en poäng
69och 64 till
Tappade ledningen
79och 74 till
Läst ur målen i 503 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Sunderland här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Manchester United | 16 | 10 | 4 | 2 | 25 | 10 | +15 | 34 | 2.13 |
| Arsenal | 16 | 8 | 5 | 3 | 25 | 12 | +13 | 29 | 1.81 |
| Everton | 16 | 7 | 5 | 4 | 17 | 13 | +4 | 26 | 1.63 |
| Chelsea | 16 | 10 | 2 | 4 | 29 | 20 | +9 | 32 | 2.00 |
| Fulham | 15 | 5 | 6 | 4 | 18 | 12 | +6 | 21 | 1.40 |
| Liverpool | 15 | 9 | 3 | 3 | 19 | 9 | +10 | 30 | 2.00 |
| Tottenham | 15 | 6 | 5 | 4 | 17 | 17 | 0 | 23 | 1.53 |
| Manchester City | 15 | 8 | 2 | 5 | 22 | 10 | +12 | 26 | 1.73 |
| Aston Villa | 15 | 7 | 5 | 3 | 23 | 13 | +10 | 26 | 1.73 |
| Newcastle | 14 | 5 | 4 | 5 | 16 | 14 | +2 | 19 | 1.36 |
Visa alla80 klubbar
| West Ham | 14 | 3 | 6 | 5 | 14 | 20 | -6 | 15 | 1.07 |
| Stoke City | 14 | 4 | 2 | 8 | 16 | 24 | -8 | 14 | 1.00 |
| West Brom | 13 | 4 | 6 | 3 | 16 | 18 | -2 | 18 | 1.38 |
| Middlesbrough | 13 | 6 | 2 | 5 | 20 | 15 | +5 | 20 | 1.54 |
| Bolton | 12 | 3 | 4 | 5 | 14 | 16 | -2 | 13 | 1.08 |
| Southampton | 11 | 3 | 4 | 4 | 14 | 16 | -2 | 13 | 1.18 |
| Hull City | 11 | 4 | 3 | 4 | 13 | 15 | -2 | 15 | 1.36 |
| Blackburn | 11 | 4 | 2 | 5 | 12 | 12 | 0 | 14 | 1.27 |
| Wigan | 10 | 4 | 1 | 5 | 11 | 14 | -3 | 13 | 1.30 |
| Portsmouth | 10 | 3 | 2 | 5 | 12 | 12 | 0 | 11 | 1.10 |
| Swansea | 9 | 5 | 3 | 1 | 12 | 6 | +6 | 18 | 2.00 |
| Birmingham | 8 | 2 | 2 | 4 | 8 | 13 | -5 | 8 | 1.00 |
| Leeds | 8 | 3 | 2 | 3 | 9 | 8 | +1 | 11 | 1.38 |
| Norwich | 8 | 2 | 3 | 3 | 8 | 11 | -3 | 9 | 1.13 |
| Burnley | 7 | 1 | 2 | 4 | 5 | 10 | -5 | 5 | 0.71 |
| Ipswich | 7 | 2 | 0 | 5 | 6 | 11 | -5 | 6 | 0.86 |
| QPR | 7 | 2 | 4 | 1 | 7 | 6 | +1 | 10 | 1.43 |
| Charlton | 7 | 4 | 1 | 2 | 14 | 10 | +4 | 13 | 1.86 |
| Coventry | 7 | 2 | 4 | 1 | 13 | 10 | +3 | 10 | 1.43 |
| Leicester | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 4 | +1 | 8 | 1.33 |
| Sheffield Wednesday | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 11 | -4 | 9 | 1.50 |
| Watford | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.00 |
| Wolves | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.80 |
| Cardiff | 5 | 3 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 9 | 1.80 |
| Crystal Palace | 5 | 2 | 2 | 1 | 10 | 7 | +3 | 8 | 1.60 |
| Derby | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 7 | -4 | 2 | 0.40 |
| Burton Albion | 5 | 2 | 3 | 0 | 7 | 5 | +2 | 9 | 1.80 |
| Oxford United | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 8 | -4 | 3 | 0.60 |
| Gillingham | 5 | 0 | 3 | 2 | 7 | 10 | -3 | 3 | 0.60 |
| Blackpool | 5 | 2 | 3 | 0 | 5 | 2 | +3 | 9 | 1.80 |
| Plymouth | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 10 | -4 | 4 | 0.80 |
| Reading | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.75 |
| Bristol City | 4 | 1 | 3 | 0 | 4 | 3 | +1 | 6 | 1.50 |
| Millwall | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 6 | -3 | 4 | 1.00 |
| Preston | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1.25 |
| Rotherham | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 7 | -4 | 2 | 0.50 |
| AFC Wimbledon | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.25 |
| Fleetwood Town | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 7 | -4 | 2 | 0.50 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.50 |
| Shrewsbury | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.25 |
| Doncaster | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 4 | 1.00 |
| Luton | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 6 | -3 | 2 | 0.50 |
| Lincoln | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 7 | -1 | 4 | 1.00 |
| Bournemouth | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Huddersfield | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| Sheffield Utd | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 |
| Bristol Rovers | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Rochdale | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Wycombe | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.33 |
| Accrington ST | 3 | 0 | 2 | 1 | 6 | 7 | -1 | 2 | 0.67 |
| Crewe | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Brentford | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Nottingham Forest | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | 3.00 |
| Barnsley | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Southend | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Walsall | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Bradford | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Mansfield Town | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Morecambe | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Brighton | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Scunthorpe United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Swindon Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Kidderminster Harriers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 503 spelade matcher (4 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 503 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1237 mål, 639 av hemmalaget och 598 av gästen
Klockan bygger på 503 av arenans 503 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1237 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Sunderland på arenan.
- 1R. Stewart20mål
- 2D. Bent20mål
- 3C. Wyke18mål
- 4J. Defoe17mål
- 5Kenwyne Jones16mål
- 6A. McGeady14mål
- 7L. O'Nien13mål
- 8C. Maguire13mål
- 9L. Gooch12mål
- 10Adam Johnson12mål
Listorna bygger på 469 av arenans 503 spelade matcher (93 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1168 mål. De 34 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.