Stadium mk
Milton Keynes, Buckinghamshire, England·

- Kapacitet
- 30 500
- Underlag
- Naturgräs
League One, League Two, Championship och 2 andra tävlingar, augusti 2011 till augusti 2026. 385 spelade matcher.
Har även hetat Stadium MK (2016–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Milton Keynes Dons på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong37 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League One | 24 | 12 | 6 | 6 | 45 | 24 | +21 | 42 | 1.75 | 8 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | League One | 23 | 12 | 5 | 6 | 35 | 21 | +14 | 41 | 1.78 | 12 |
| 2012/13 | FA Cup | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2012/13 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2013/14 | League One | 23 | 8 | 5 | 10 | 29 | 30 | -1 | 29 | 1.26 | 5 |
| 2013/14 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2014/15 | League One | 23 | 16 | 3 | 4 | 60 | 19 | +41 | 51 | 2.22 | 11 |
| 2014/15 | FA Cup | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 7 | 3 | 13 | 21 | 37 | -16 | 24 | 1.04 | 5 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2015/16 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 8 | -4 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2016/17 | League One | 23 | 7 | 6 | 10 | 29 | 37 | -8 | 27 | 1.17 | 4 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | League One | 23 | 6 | 8 | 9 | 24 | 30 | -6 | 26 | 1.13 | 6 |
| 2017/18 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | League Two | 23 | 14 | 5 | 4 | 35 | 14 | +21 | 47 | 2.04 | 12 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | League One | 18 | 9 | 1 | 8 | 20 | 21 | -1 | 28 | 1.56 | 6 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League One | 23 | 10 | 7 | 6 | 36 | 28 | +8 | 37 | 1.61 | 6 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League One | 24 | 14 | 5 | 5 | 35 | 21 | +14 | 47 | 1.96 | 11 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | League One | 23 | 4 | 7 | 12 | 20 | 33 | -13 | 19 | 0.83 | 4 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2023/24 | League Two | 24 | 14 | 5 | 5 | 49 | 32 | +17 | 47 | 1.96 | 6 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | League Two | 23 | 8 | 6 | 9 | 25 | 25 | 0 | 30 | 1.30 | 6 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | League Two | 23 | 13 | 6 | 4 | 41 | 20 | +21 | 45 | 1.96 | 10 |
| 2025/26 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2026/27 | League One | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| Totalt | 384 | 175 | 82 | 127 | 577 | 447 | +130 | 607 | 1.58 | 123 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Milton Keynes Dons på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Milton Keynes Dons vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
23och 18 till
Räddade en poäng
37och 32 till
Tappade ledningen
52och 47 till
Läst ur målen i 383 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Milton Keynes Dons här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AFC Wimbledon | 10 | 1 | 3 | 6 | 7 | 13 | -6 | 6 | 0.60 |
| Charlton | 9 | 4 | 1 | 4 | 8 | 11 | -3 | 13 | 1.44 |
| Walsall | 9 | 4 | 2 | 3 | 11 | 11 | 0 | 14 | 1.56 |
| Gillingham | 9 | 2 | 1 | 6 | 9 | 15 | -6 | 7 | 0.78 |
| Oldham | 9 | 0 | 2 | 7 | 7 | 26 | -19 | 2 | 0.22 |
| Shrewsbury | 9 | 2 | 2 | 5 | 11 | 18 | -7 | 8 | 0.89 |
| Swindon Town | 9 | 1 | 1 | 7 | 10 | 22 | -12 | 4 | 0.44 |
| Crewe | 9 | 2 | 1 | 6 | 8 | 17 | -9 | 7 | 0.78 |
| Fleetwood Town | 8 | 3 | 1 | 4 | 13 | 14 | -1 | 10 | 1.25 |
| Doncaster | 8 | 3 | 1 | 4 | 6 | 11 | -5 | 10 | 1.25 |
Visa alla96 klubbar
| Colchester | 8 | 2 | 1 | 5 | 3 | 14 | -11 | 7 | 0.88 |
| Notts County | 8 | 1 | 3 | 4 | 8 | 15 | -7 | 6 | 0.75 |
| Tranmere | 8 | 2 | 2 | 4 | 6 | 13 | -7 | 8 | 1.00 |
| Oxford United | 7 | 1 | 5 | 1 | 6 | 6 | 0 | 8 | 1.14 |
| Bradford | 7 | 5 | 0 | 2 | 14 | 12 | +2 | 15 | 2.14 |
| Chesterfield | 7 | 4 | 1 | 2 | 11 | 14 | -3 | 13 | 1.86 |
| Coventry | 7 | 4 | 2 | 1 | 8 | 4 | +4 | 14 | 2.00 |
| Peterborough | 7 | 4 | 1 | 2 | 12 | 7 | +5 | 13 | 1.86 |
| Port Vale | 7 | 3 | 1 | 3 | 5 | 7 | -2 | 10 | 1.43 |
| Crawley Town | 7 | 2 | 2 | 3 | 7 | 6 | +1 | 8 | 1.14 |
| Sheffield Utd | 6 | 3 | 0 | 3 | 6 | 4 | +2 | 9 | 1.50 |
| Bristol Rovers | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 7 | 1.17 |
| Rochdale | 6 | 1 | 2 | 3 | 11 | 12 | -1 | 5 | 0.83 |
| Portsmouth | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 9 | -3 | 5 | 0.83 |
| Wycombe | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 8 | -2 | 6 | 1.00 |
| Accrington ST | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 4 | 0.67 |
| Morecambe | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 10 | -7 | 3 | 0.50 |
| Ipswich | 5 | 3 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 11 | 2.20 |
| Preston | 5 | 3 | 2 | 0 | 5 | 1 | +4 | 11 | 2.20 |
| Bolton | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 5 | -2 | 4 | 0.80 |
| Rotherham | 5 | 3 | 0 | 2 | 14 | 8 | +6 | 9 | 1.80 |
| Sheffield Wednesday | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 7 | -1 | 7 | 1.40 |
| Northampton | 5 | 0 | 1 | 4 | 6 | 13 | -7 | 1 | 0.20 |
| Scunthorpe United | 5 | 3 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 10 | 2.00 |
| Bury | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 7 | -1 | 4 | 0.80 |
| Stevenage | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 8 | -3 | 5 | 1.00 |
| Carlisle United | 5 | 2 | 0 | 3 | 3 | 8 | -5 | 6 | 1.20 |
| Cheltenham | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 16 | -11 | 1 | 0.20 |
| Leyton Orient | 5 | 1 | 0 | 4 | 6 | 14 | -8 | 3 | 0.60 |
| Lincoln | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.40 |
| Huddersfield | 4 | 1 | 3 | 0 | 5 | 3 | +2 | 6 | 1.50 |
| Brentford | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 6 | +2 | 7 | 1.75 |
| Wigan | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.75 |
| Sunderland | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 10 | 2.50 |
| Burton Albion | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 3 | +2 | 5 | 1.25 |
| Plymouth | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 7 | 1.75 |
| Grimsby | 4 | 1 | 3 | 0 | 5 | 4 | +1 | 6 | 1.50 |
| Newport County | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6 | -6 | 1 | 0.25 |
| Cambridge United | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 12 | -10 | 1 | 0.25 |
| Yeovil Town | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 3 | 0.75 |
| Bristol City | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 | 1.67 |
| Blackburn | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.00 |
| Barnsley | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 4 | 1.33 |
| Southend | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 |
| Exeter City | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.00 |
| Forest Green | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Barrow | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 | 1.67 |
| Harrogate Town | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.00 |
| Salford City | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.00 |
| Bournemouth | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | 2.00 |
| Wolves | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Cardiff | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Leicester | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 4 | 2.00 |
| Hull City | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 |
| Derby | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 |
| Blackpool | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Hartlepool United | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Mansfield Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 |
| Bromley | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Sutton United | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 1 | 0.50 |
| Manchester United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Fulham | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Liverpool | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Southampton | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 3 | 3.00 |
| Burnley | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 |
| Chelsea | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 |
| Brighton | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Reading | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Birmingham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Millwall | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Leeds | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Nottingham Forest | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Middlesbrough | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| QPR | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Swansea | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Barnet | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Macclesfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Maidstone Utd | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Dover | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Halifax Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Stockport County | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Nantwich Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Spennymoor Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Taunton Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Cambridge City | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 385 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1027 mål, 578 av hemmalaget och 449 av gästen
Klockan bygger på 384 av arenans 385 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1027 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Milton Keynes Dons på arenan.
- 1A. Gilbey25mål
- 2D. Bowditch25mål
- 3K. Agard22mål
- 4W. Grigg22mål
- 5S. Williams18mål
- 6B. Reeves18mål
- 7C. Aneke17mål
- 8M. Eisa14mål
- 9B. Afobe13mål
- 10D. Alli12mål
Listorna bygger på 384 av arenans 385 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1027 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.