Stadion Rajko Mitić
Beograd, Serbien·
- poäng per match
- 2.57
- hemmavinster
- 81 %
- spelade matcher
- 218
- Kapacitet
- 51 862
- Underlag
- Naturgräs

Super Liga, UEFA Champions League, Cup och 5 andra tävlingar, juli 2015 till maj 2025. 244 spelade matcher.
Har även hetat Stadion Rajko Mitic (2019)
FK Crvena Zvezda och Serbia har ytterligare 102 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — FK Crvena Zvezda
FK Crvena Zvezda på den arena klubben delar2015/16–2024/25
Visa säsong för säsong26 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | Super Liga | 19 | 15 | 3 | 1 | 49 | 15 | +34 | 48 | 2.53 | 8 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2017/18 | Super Liga | 19 | 17 | 2 | 0 | 55 | 8 | +47 | 53 | 2.79 | 11 |
| 2018/19 | Super Liga | 19 | 18 | 1 | 0 | 53 | 7 | +46 | 55 | 2.89 | 12 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 7 | 3 | 2 | 2 | 9 | 14 | -5 | 11 | 1.57 | 1 |
| 2019/20 | Super Liga | 15 | 14 | 1 | 0 | 36 | 8 | +28 | 43 | 2.87 | 7 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 4 | +5 | 8 | 2.00 | 1 |
| 2020/21 | Super Liga | 19 | 18 | 1 | 0 | 60 | 8 | +52 | 55 | 2.89 | 13 |
| 2020/21 | Cup | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 10 | 2.50 | 2 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 12 | 2.40 | 2 |
| 2021/22 | Super Liga | 19 | 16 | 3 | 0 | 42 | 6 | +36 | 51 | 2.68 | 13 |
| 2021/22 | Cup | 4 | 3 | 1 | 0 | 14 | 1 | +13 | 10 | 2.50 | 3 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2022/23 | Super Liga | 19 | 16 | 3 | 0 | 58 | 10 | +48 | 51 | 2.68 | 11 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2023/24 | Super Liga | 19 | 17 | 2 | 0 | 54 | 15 | +39 | 53 | 2.79 | 8 |
| 2023/24 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 5 | 2 | 0 | 3 | 12 | 11 | +1 | 6 | 1.20 | 1 |
| 2024/25 | Super Liga | 19 | 16 | 3 | 0 | 65 | 18 | +47 | 51 | 2.68 | 6 |
| 2024/25 | Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 18 | 6 | +12 | 12 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 218 | 177 | 30 | 11 | 594 | 154 | +440 | 561 | 2.57 | 107 |
Historien
Rekorden — FK Crvena Zvezda
Ytterligheterna för FK Crvena Zvezda på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — FK Crvena Zvezda
Hur ofta FK Crvena Zvezda vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
21och 16 till
Räddade en poäng
12och 7 till
Tappade ledningen
13och 8 till
Läst ur målen i 214 matcher. 4 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — FK Crvena Zvezda
Hur det gått för lagen som mött FK Crvena Zvezda här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FK Partizan | 18 | 1 | 8 | 9 | 16 | 25 | -9 | 11 | 0.61 |
| Radnicki NIS | 14 | 0 | 1 | 13 | 3 | 39 | -36 | 1 | 0.07 |
| Cukaricki | 14 | 0 | 0 | 14 | 7 | 41 | -34 | 0 | 0.00 |
| Mladost Lucani | 12 | 0 | 2 | 10 | 10 | 28 | -18 | 2 | 0.17 |
| Vojvodina | 12 | 0 | 3 | 9 | 4 | 27 | -23 | 3 | 0.25 |
| Napredak | 11 | 0 | 2 | 9 | 5 | 27 | -22 | 2 | 0.18 |
| Spartak Subotica | 10 | 0 | 0 | 10 | 5 | 27 | -22 | 0 | 0.00 |
| Voždovac | 10 | 0 | 0 | 10 | 4 | 30 | -26 | 0 | 0.00 |
| Novi Pazar | 9 | 0 | 1 | 8 | 6 | 33 | -27 | 1 | 0.11 |
| TSC | 9 | 0 | 2 | 7 | 7 | 26 | -19 | 2 | 0.22 |
Visa alla64 klubbar
| Radnik Surdulica | 9 | 0 | 1 | 8 | 5 | 34 | -29 | 1 | 0.11 |
| Javor | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 15 | -12 | 1 | 0.17 |
| Radnicki 1923 | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 20 | -17 | 0 | 0.00 |
| Rad Beograd | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 17 | -13 | 0 | 0.00 |
| Macva | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 13 | -11 | 0 | 0.00 |
| Proleter Novi Sad | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 13 | -12 | 0 | 0.00 |
| Bačka Palanka | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 10 | -8 | 0 | 0.00 |
| OFK Beograd | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | 13 | -7 | 0 | 0.00 |
| Metalac GM | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 11 | -8 | 0 | 0.00 |
| IMT Novi Beograd | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | -9 | 0 | 0.00 |
| Young Boys | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Kairat | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.50 |
| Inđija | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Kolubara | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| Zemun | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Borac Čačak | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| FK Zlatibor | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 10 | -7 | 0 | 0.00 |
| Železničar Pančevo | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Tekstilac Odžaci | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 13 | -13 | 0 | 0.00 |
| Tottenham | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Manchester City | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Monaco | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bayern München | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 3 | 3.00 |
| 1899 Hoffenheim | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Stuttgart | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| RB Leipzig | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| PSV | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Benfica | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| SC Braga | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rangers | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bodo/Glimt | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sassuolo | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| AC Milan | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Barcelona | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 3 | 3.00 |
| Olympiakos | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| CSKA Moscow | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ludogorets | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sheriff Tiraspol | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Suduva | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Gent | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| HJK Helsinki | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ferencvarosi TC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Pyunik Yerevan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Slovan Liberec | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Trabzonspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| CFR 1907 Cluj | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Vranje | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Haifa | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Europa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Jedinstvo Ub | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| OFK Vršac | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Mladost Novi Sad | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 244 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 806 mål, 629 av hemmalaget och 177 av gästen
Klockan bygger på 239 av arenans 244 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 806 mål. De 5 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för FK Crvena Zvezda på arenan.
- 1A. Katai52mål
- 2E. Fardou Ben Mohamed41mål
- 3M. Ivanić40mål
- 4M. Pavkov28mål
- 5R. Boakye27mål
- 6C. Ndiaye25mål
- 7G. Kanga25mål
- 8A. Pešić23mål
- 9O. Bukari18mål
- 10Bruno Duarte13mål
Listorna bygger på 239 av arenans 244 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 806 mål. De 5 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.