FootSam
FOOTBALL DATA

Stadion Letzigrund

Zürich, Schweiz·FC ZurichGrasshoppers

poäng per match
1.61
hemmavinster
45 %
spelade matcher
137
Kapacitet
26 114
Underlag
Naturgräs

Super League, UEFA Europa League, Schweizer Cup och 4 andra tävlingar, augusti 2011 till maj 2025. 224 spelade matcher.

17 matcherobesegrade i rad här 2021–2022 för FC Zurich. 13 vinster, 4 oavgjorda.
6–2mot FC Sion 2021 — den största segern platsen sett.
0 av 7Lausanne har aldrig vunnit här, på 7 besök.

FC Zurich och Grasshoppers har ytterligare 136 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — FC Zurich

FC Zurich på den arena klubben delar2011/12–2024/25

1.61poäng per match
45 %vinstprocent
613838V–O–F på 137 matcher
218190målskillnad +28
37hållna nollor
28matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2024/25
Visa säsong för säsong15 säsonger
Hemmaplan, säsong för säsong
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12UEFA Champions League210111031.501
2014/15UEFA Europa League321074+372.330
2015/16UEFA Europa League100101-100.000
2016/17UEFA Europa League312032+151.671
2019/20Super League187382641-15241.334
2020/21Super League186572721+6231.286
2021/22Super League2013525127+24442.205
2022/23UEFA Champions League101022011.000
2022/23UEFA Europa League430187+192.251
2022/23Super League206952628-2271.355
2023/24Super League209742720+7341.706
2023/24Schweizer Cup210122031.501
2024/25Super League2110563228+4351.675
2024/25Schweizer Cup210133031.501
2024/25UEFA Europa Conference League210133031.501
Totalt137613838218190+282211.6137
II · Klubben

Historien

Rekorden — FC Zurich

Ytterligheterna för FC Zurich på den här arenan

17obesegrad i följd2 maj 2021 – 27 feb. 202213 vinster, 4 oavgjorda
7raka segrar28 nov. 2021 – 27 feb. 2022
3hållna nollor i följd4 nov. 2020 – 6 dec. 2020
3raka förluster8 dec. 2019 – 8 feb. 2020

Största segrar

3 okt. 2021FC Zurich62FC Sion+4 mål
23 apr. 2022FC Zurich51FC Sion+4 mål
6 dec. 2020FC Zurich40Lausanne+4 mål
4 dec. 2021FC Zurich40FC Luzern+4 mål
21 maj 2021FC Zurich41FC Vaduz+3 mål

Största förluster

8 dec. 2019FC Zurich05Servette FC+5 mål emot
18 juli 2020FC Zurich05BSC Young Boys+5 mål emot
6 okt. 2022FC Zurich15PSV Eindhoven+4 mål emot
21 juli 2019FC Zurich04FC Lugano+4 mål emot
6 okt. 2019FC Zurich04BSC Young Boys+4 mål emot

Vändningarna — FC Zurich

Hur ofta FC Zurich vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

16
6 nov. 2014Villarreal32låg under med 1
27 nov. 2014Apollon Limassol31låg under med 1
27 okt. 2019FC Basel 189332låg under med 1
10 nov. 2019FC Sion42låg under med 1
21 maj 2021FC Vaduz41låg under med 1

och 11 till

Räddade en poäng

17
31 jan. 2024Lausanne22låg under med 2
2 apr. 2025Lausanne22låg under med 2
24 nov. 2016Villarreal11låg under med 1
22 feb. 2020Neuchatel Xamax FC11låg under med 1
26 sep. 2020FC Lugano22låg under med 1

och 12 till

Tappade ledningen

21
3 aug. 2020FC Thun33ledde med 3
12 maj 2021FC ST. Gallen22ledde med 2
23 okt. 2021Grasshoppers33ledde med 2
22 maj 2022FC Luzern23ledde med 2
17 mars 2024Stade Lausanne-Ouchy22ledde med 2

och 16 till

Läst ur målen i 137 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — FC Zurich

Hur det gått för lagen som mött FC Zurich här

31klubbar har gästat
14av dem har vunnit här
Gästerna som lyckats bäst
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Grasshoppers1624101928-9100.63
BSC Young Boys136342413+11211.62
FC ST. Gallen126241813+5201.67
Servette FC126242115+6201.67
FC Basel 1893114342116+5151.36
FC Lugano113261319-6111.00
FC Luzern113351321-8121.09
FC Sion92341319-691.00
Lausanne7043816-840.57
FC Winterthur7133812-460.86
Visa alla31 klubbar
Gästerna som lyckats sämst
Yverdon Sport300315-400.00
Villarreal201134-110.50
FC Vaduz210124-231.50
FC Thun201135-210.50
Neuchatel Xamax FC202033021.00
Stade Lausanne-Ouchy202033021.00
Bayern München110010+133.00
Borussia Mönchengladbach101011011.00
PSV Eindhoven110051+433.00
Guimaraes110030+333.00
Heart Of Midlothian100112-100.00
Bodo/Glimt100112-100.00
Dinamo Minsk110010+133.00
Qarabag101022011.00
FCSB101000011.00
Linfield100103-300.00
Apollon Limassol100113-200.00
Standard Liege100101-100.00
Ankaraspor100112-100.00
Shelbourne100103-300.00
Red Star Zürich100102-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 224 färdigspelade matcher

2.96mål per match
662mål totalt
60 %båda lagen målat
56 %över 2,5 mål
36 %över 3,5 mål
10mållösa matcher · 4 %

Vanligaste resultat

1–13013 %
0–1219 %
2–1198 %
2–2178 %
1–0167 %

Målrikaste matcherna

3 okt. 2021FC Zurich62FC Sion8 mål
8 okt. 2022Grasshoppers44FC Sion8 mål

Målklockan

När målen faller här — 660 mål, 342 av hemmalaget och 318 av gästen

84
13 %1–15
101
15 %16–30
122
18 %31–45
104
16 %46–60
93
14 %61–75
156
24 %76–90
Hemmalaget 342 Gästen 318Flest mål i 76–90156 stycken

Klockan bygger på 223 av arenans 224 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 660 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för FC Zurich på arenan.

  1. 1A. Marchesano28mål
  2. 2A. Tosin22mål
  3. 3A. Ceesay19mål
  4. 4B. Kramer14mål
  5. 5J. Okita11mål
  6. 6B. Krasniqi10mål
  7. 7M. Schönbächler7mål
  8. 8B. Džemaili7mål
  9. 9B. Kololli6mål
  10. 10L. Kamberi6mål

Listorna bygger på 223 av arenans 224 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 660 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.