Stadio Renato Dall'Ara
Bologna, Italien·

- Kapacitet
- 39 279
- Underlag
- Naturgräs
Serie A, Coppa Italia, UEFA Champions League och 3 andra tävlingar, augusti 2010 till maj 2026. 312 spelade matcher.
Har även hetat Stadio Renato Dall'Ara (2026)
Bologna har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Bologna på sin hemmaplan2010/11–2025/26
Visa säsong för säsong25 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Serie A | 19 | 7 | 7 | 5 | 17 | 20 | -3 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2011/12 | Serie A | 19 | 8 | 4 | 7 | 23 | 24 | -1 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2012/13 | Serie A | 19 | 6 | 8 | 5 | 30 | 24 | +6 | 26 | 1.37 | 6 |
| 2013/14 | Serie A | 19 | 3 | 8 | 8 | 15 | 27 | -12 | 17 | 0.89 | 6 |
| 2015/16 | Serie A | 19 | 5 | 5 | 9 | 20 | 21 | -1 | 20 | 1.05 | 5 |
| 2016/17 | Serie A | 19 | 8 | 2 | 9 | 24 | 25 | -1 | 26 | 1.37 | 5 |
| 2016/17 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2017/18 | Serie A | 19 | 6 | 4 | 9 | 25 | 26 | -1 | 22 | 1.16 | 4 |
| 2017/18 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Serie A | 19 | 9 | 4 | 6 | 28 | 22 | +6 | 31 | 1.63 | 6 |
| 2018/19 | Coppa Italia | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2019/20 | Serie A | 19 | 5 | 8 | 6 | 25 | 29 | -4 | 23 | 1.21 | 1 |
| 2020/21 | Serie A | 19 | 7 | 5 | 7 | 33 | 33 | 0 | 26 | 1.37 | 3 |
| 2020/21 | Coppa Italia | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | Serie A | 19 | 8 | 4 | 7 | 25 | 24 | +1 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2021/22 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Serie A | 19 | 7 | 9 | 3 | 24 | 14 | +10 | 30 | 1.58 | 7 |
| 2022/23 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2023/24 | Serie A | 19 | 12 | 5 | 2 | 33 | 12 | +21 | 41 | 2.16 | 11 |
| 2023/24 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.00 | 1 |
| 2024/25 | Serie A | 19 | 10 | 7 | 2 | 33 | 18 | +15 | 37 | 1.95 | 7 |
| 2024/25 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 3 | 0 | 7 | 4 | +3 | 6 | 1.50 | 1 |
| 2025/26 | Serie A | 19 | 6 | 4 | 9 | 19 | 23 | -4 | 22 | 1.16 | 7 |
| Totalt | 308 | 120 | 88 | 100 | 415 | 365 | +50 | 448 | 1.45 | 101 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Bologna på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Bologna vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
23och 18 till
Räddade en poäng
30och 25 till
Läst ur målen i 308 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Bologna här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Juventus | 16 | 10 | 6 | 0 | 27 | 8 | +19 | 36 | 2.25 |
| Lazio | 15 | 5 | 5 | 5 | 15 | 19 | -4 | 20 | 1.33 |
| AC Milan | 15 | 10 | 4 | 1 | 31 | 15 | +16 | 34 | 2.27 |
| Napoli | 15 | 6 | 5 | 4 | 28 | 17 | +11 | 23 | 1.53 |
| Udinese | 15 | 4 | 6 | 5 | 19 | 23 | -4 | 18 | 1.20 |
| AS Roma | 15 | 7 | 5 | 3 | 24 | 15 | +9 | 26 | 1.73 |
| Fiorentina | 15 | 5 | 5 | 5 | 19 | 19 | 0 | 20 | 1.33 |
| Inter | 15 | 8 | 4 | 3 | 21 | 12 | +9 | 28 | 1.87 |
| Cagliari | 14 | 0 | 4 | 10 | 9 | 23 | -14 | 4 | 0.29 |
| Genoa | 14 | 4 | 5 | 5 | 17 | 16 | +1 | 17 | 1.21 |
Visa alla54 klubbar
| Atalanta | 14 | 7 | 2 | 5 | 18 | 16 | +2 | 23 | 1.64 |
| Torino | 13 | 2 | 7 | 4 | 13 | 17 | -4 | 13 | 1.00 |
| Hellas Verona | 12 | 4 | 2 | 6 | 12 | 18 | -6 | 14 | 1.17 |
| Sassuolo | 11 | 4 | 3 | 4 | 16 | 18 | -2 | 15 | 1.36 |
| Sampdoria | 11 | 0 | 4 | 7 | 9 | 23 | -14 | 4 | 0.36 |
| Parma | 9 | 2 | 5 | 2 | 8 | 12 | -4 | 11 | 1.22 |
| Chievo | 8 | 2 | 2 | 4 | 7 | 16 | -9 | 8 | 1.00 |
| Empoli | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | 11 | -4 | 9 | 1.13 |
| Lecce | 7 | 1 | 0 | 6 | 4 | 14 | -10 | 3 | 0.43 |
| Palermo | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 6 | 1.20 |
| Crotone | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 7 | -4 | 3 | 0.75 |
| Spezia | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 10 | -4 | 3 | 0.75 |
| Monza | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 4 | 1.00 |
| Catania | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 3 | 0.75 |
| SPAL | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Cesena | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 |
| Frosinone | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.00 |
| Salernitana | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| Benevento | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Venezia | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 3 | 1.50 |
| Brescia | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cremonese | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Pescara | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Como | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Siena | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Lille | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Monaco | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| SC Freiburg | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Celtic | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Brann | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bari | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Cittadella | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Novara | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ternana | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 4 | +1 | 3 | 3.00 |
| Carpi | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Red Bull Salzburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Pisa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Trapani | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Livorno | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Padova | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Reggina | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cosenza | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 312 spelade matcher (6 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 312 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 787 mål, 421 av hemmalaget och 366 av gästen
Klockan bygger på 312 av arenans 312 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 787 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Bologna på arenan.
- 1R. Orsolini45mål
- 2M. Destro19mål
- 3M. Barrow15mål
- 4Marco Di Vaio15mål
- 5M. Arnautović14mål
- 6A. Diamanti13mål
- 7R. Soriano12mål
- 8S. Verdi10mål
- 9R. Palacio10mål
- 10G. Fabbian10mål
Listorna bygger på 312 av arenans 312 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 787 mål.