FootSam
FOOTBALL DATA

Stadio Marco Druso

Bozen, Italien·Sudtirol

poäng per match
1.41
hemmavinster
35 %
spelade matcher
83
Kapacitet
5 600
Underlag
Naturgräs

Serie B och Coppa Italia, augusti 2019 till september 2026. 83 spelade matcher.

10 matcherobesegrade i rad här under 2025 för Sudtirol. 5 vinster, 5 oavgjorda.
3–0mot Cremonese 2024 — den största segern platsen sett.
1.00poäng per match för Bari — den gäst som klarat sig bäst här, på 6 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Sudtirol på sin hemmaplan2019/20–2026/27

1.41poäng per match
35 %vinstprocent
293024V–O–F på 83 matcher
9892målskillnad +6
24hållna nollor
24matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2026/27
Visa säsong för säsong7 säsonger
Hemmaplan, säsong för säsong
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20Coppa Italia110042+233.000
2022/23Serie B2181032318+5341.627
2022/23Coppa Italia100113-200.000
2023/24Serie B197572321+2261.377
2024/25Serie B196762527-2251.323
2025/26Serie B205871921-2231.155
2026/27Serie B220030+363.002
Totalt832930249892+61171.4124
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Sudtirol på den här arenan

10obesegrad i följd12 jan. 2025 – 31 aug. 20255 vinster, 5 oavgjorda
3raka segrar24 feb. 2024 – 16 mars 2024
5hållna nollor i följd24 feb. 2024 – 20 apr. 2024
3raka förluster31 aug. 2024 – 19 okt. 2024

Största segrar

16 mars 2024Sudtirol30Cremonese+3 mål
25 jan. 2026Sudtirol30Padova+3 mål
2 sep. 2023Sudtirol31Ascoli+2 mål
28 okt. 2023Sudtirol31Sampdoria+2 mål

Största förluster

30 nov. 2024Sudtirol04Cremonese+4 mål emot
10 feb. 2024Sudtirol03Venezia+3 mål emot
25 apr. 2026Sudtirol03Mantova+3 mål emot
30 juli 2022Sudtirol13FeralpiSalò+2 mål emot
30 sep. 2024Sudtirol13Palermo+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Sudtirol vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

6
4 sep. 2022Pisa21låg under med 1
2 sep. 2023Ascoli31låg under med 1
28 okt. 2023Sampdoria31låg under med 1
1 maj 2024Ternana43låg under med 1
4 maj 2025Cosenza21låg under med 1

och 1 till

Räddade en poäng

11
9 okt. 2022Benevento11låg under med 1
5 nov. 2022Cagliari22låg under med 1
27 nov. 2022Ascoli22låg under med 1
13 maj 2023Cittadella11låg under med 1
20 aug. 2023Spezia33låg under med 1

och 6 till

Tappade ledningen

15
21 aug. 2022Venezia12ledde med 1
17 sep. 2022Cosenza11ledde med 1
5 nov. 2022Cagliari22ledde med 1
4 dec. 2022Frosinone11ledde med 1
11 feb. 2023Como11ledde med 1

och 10 till

Läst ur målen i 83 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Sudtirol här

39klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
Baribästa gäst · 1.00 p/match på 6 besök
Palermoflest segrar · 3 av 4 besök
Gästerna som lyckats bäst
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Bari613212-161.00
Palermo431072+5102.50
Modena412143+151.25
Catanzaro411235-241.00
Sampdoria300338-500.00
Cittadella312032+151.67
Frosinone312053+251.67
Spezia302156-120.67
Venezia321062+472.33
Brescia311133041.33
Visa alla39 klubbar
Gästerna som lyckats sämst
Pisa320154+162.00
Reggiana310247-331.00
Cosenza311133041.33
Ascoli201135-210.50
Cesena211021+142.00
Ternana201134-110.50
Cremonese210143+131.50
Parma201101-110.50
Virtus Entella210111031.50
Juve Stabia201113-210.50
FeralpiSalò210132+131.50
Como211021+142.00
Carrarese202033021.00
Reggina200213-200.00
Mantova211052+342.00
Sassuolo110010+133.00
Cagliari101022011.00
SPAL100102-200.00
Genoa101000011.00
Benevento101011011.00
Empoli110021+133.00
Salernitana100123-100.00
Perugia100112-100.00
Pescara101000011.00
Avellino110010+133.00
Padova100103-300.00
Monza101000011.00
Città di Fasano100124-200.00
Lecco100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 83 färdigspelade matcher

2.29mål per match
190mål totalt
54 %båda lagen målat
42 %över 2,5 mål
20 %över 3,5 mål
10mållösa matcher · 12 %

Vanligaste resultat

1–11518 %
0–01012 %
0–1911 %
1–0810 %
2–1810 %

Målrikaste matcherna

1 maj 2024Sudtirol43Ternana7 mål
20 aug. 2023Sudtirol33Spezia6 mål
23 dec. 2023Sudtirol23Reggiana5 mål
24 aug. 2024Sudtirol32Salernitana5 mål

Målklockan

När målen faller här — 190 mål, 98 av hemmalaget och 92 av gästen

25
13 %1–15
25
13 %16–30
30
16 %31–45
36
19 %46–60
25
13 %61–75
49
26 %76–90
Hemmalaget 98 Gästen 92Flest mål i 76–9049 stycken

Klockan bygger på 83 av arenans 83 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 190 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Sudtirol på arenan.

  1. 1D. Casiraghi17mål
  2. 2R. Odogwu15mål
  3. 3S. Merkaj11mål
  4. 4M. Rover9mål
  5. 5E. Pecorino6mål
  6. 6G. Zaro4mål
  7. 7S. Molina3mål
  8. 8F. Tait3mål
  9. 9N. Pyyhtiä3mål
  10. 10S. Mazzocchi2mål

Listorna bygger på 83 av arenans 83 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 190 mål.