Stadio Dasaki Achnas
Dasaki Achnas, Cypern·

- Kapacitet
- 5 422
- Underlag
- Naturgräs
1. Division och Cup, februari 2019 till maj 2025. 100 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Ethnikos Achna på sin hemmaplan2018/19–2024/25
Visa säsong för säsong11 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018/19 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | 1. Division | 11 | 3 | 3 | 5 | 14 | 15 | -1 | 12 | 1.09 | 4 |
| 2019/20 | Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | 1. Division | 20 | 7 | 4 | 9 | 24 | 27 | -3 | 25 | 1.25 | 5 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | 1. Division | 16 | 2 | 5 | 9 | 6 | 20 | -14 | 11 | 0.69 | 6 |
| 2021/22 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | 1. Division | 20 | 10 | 4 | 6 | 40 | 33 | +7 | 34 | 1.70 | 5 |
| 2023/24 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | 1. Division | 17 | 6 | 6 | 5 | 22 | 20 | +2 | 24 | 1.41 | 5 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 94 | 35 | 23 | 36 | 126 | 125 | +1 | 128 | 1.36 | 28 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Ethnikos Achna på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Ethnikos Achna vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
6och 1 till
Räddade en poäng
8och 3 till
Tappade ledningen
15och 10 till
Läst ur målen i 94 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Ethnikos Achna här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AEL | 8 | 3 | 2 | 3 | 7 | 9 | -2 | 11 | 1.38 |
| Doxa | 8 | 3 | 2 | 3 | 7 | 9 | -2 | 11 | 1.38 |
| Apollon Limassol | 7 | 3 | 2 | 2 | 12 | 9 | +3 | 11 | 1.57 |
| Nea Salamis | 7 | 2 | 3 | 2 | 10 | 12 | -2 | 9 | 1.29 |
| Karmiotissa | 7 | 1 | 0 | 6 | 8 | 18 | -10 | 3 | 0.43 |
| AEK Larnaca | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 7 | +7 | 11 | 1.83 |
| Apoel Nicosia | 6 | 1 | 4 | 1 | 7 | 5 | +2 | 7 | 1.17 |
| Omonia Nicosia | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 11 | 1.83 |
| Pafos | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 3 | +10 | 15 | 2.50 |
| Anorthosis | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 7 | -1 | 10 | 2.00 |
Visa alla20 klubbar
| Enosis | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 6 | -3 | 4 | 0.80 |
| Olympiakos | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.40 |
| Aris | 4 | 4 | 0 | 0 | 13 | 4 | +9 | 12 | 3.00 |
| AE Zakakiou | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 13 | -9 | 0 | 0.00 |
| Ermis | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Omonia Aradippou | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Othellos | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| PAEEK | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Omonia 29is Maiou | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Digenis Morphou | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 100 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 276 mål, 126 av hemmalaget och 150 av gästen
Klockan bygger på 100 av arenans 100 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 276 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Ethnikos Achna på arenan.
- 1M. Ilia23mål
- 2E. Cabrera13mål
- 3N. Andereggen6mål
- 4M. de Iriondo6mål
- 5G. Zakpa5mål
- 6Jovan Kostovski4mål
- 7M. Ďuriš4mål
- 8P. Lipski4mål
- 9J. Bonetto4mål
- 10Pablo González4mål
Listorna bygger på 100 av arenans 100 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 276 mål.