FootSam
FOOTBALL DATA

Stadio Carlo Castellani

Italien·Empoli

1.51poäng per match
38 %hemmavinster
121spelade matcher

Serie A, Serie B och Coppa Italia, september 2014 till maj 2026. 121 spelade matcher.

22 matcherobesegrade i rad här 2020–2021 för Empoli. 14 vinster, 8 oavgjorda.
5–0mot Salernitana 2021 — den största segern platsen sett.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Empoli på sin hemmaplan2014/15–2025/26

1.51poäng per match
38 %vinstprocent
464530V–O–F på 121 matcher
183156målskillnad +27
31hållna nollor
22matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2014/15–2025/26
Visa säsong för säsong11 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2014/15Serie A196852622+4261.377
2019/20Serie B197842623+3291.534
2019/20Coppa Italia220042+263.000
2020/21Serie B1911803815+23412.168
2020/21Coppa Italia220051+463.001
2021/22Serie A1945102844-16170.891
2021/22Coppa Italia110042+233.000
2022/23Serie A198472223-1281.476
2022/23Coppa Italia100112-100.000
2025/26Serie B1951132821+7261.374
2025/26Coppa Italia101011011.000
Totalt121464530183156+271831.5131
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Empoli på den här arenan

22obesegrad i följd30 sep. 2020 – 15 aug. 202114 vinster, 8 oavgjorda
5raka segrar11 aug. 2019 – 28 sep. 2019
4hållna nollor i följd30 nov. 2014 – 17 jan. 2015
3raka förluster21 aug. 2021 – 19 sep. 2021

Största segrar

17 jan. 2021Empoli50Salernitana+5 mål
29 nov. 2025Empoli50Bari+5 mål
4 maj 2021Empoli40Cosenza+4 mål
22 maj 2023Empoli41Juventus+3 mål
5 okt. 2014Empoli30Palermo+3 mål

Största förluster

27 juli 2020Empoli15Cosenza+4 mål emot
9 jan. 2022Empoli15Sassuolo+4 mål emot
25 okt. 2014Empoli04Cagliari+4 mål emot
17 okt. 2021Empoli14Atalanta+3 mål emot
19 sep. 2021Empoli03Sampdoria+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Empoli vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

10
24 apr. 2022Napoli32låg under med 2
18 aug. 2019Pescara21låg under med 1
7 dec. 2019Ascoli21låg under med 1
16 feb. 2020Pisa21låg under med 1
20 okt. 2020SPAL21låg under med 1

och 5 till

Räddade en poäng

22
11 feb. 2023Spezia22låg under med 2
14 mars 2026Mantova22låg under med 2
8 mars 2015Genoa11låg under med 1
19 apr. 2015Parma22låg under med 1
29 okt. 2019Spezia11låg under med 1

och 17 till

Tappade ledningen

23
23 sep. 2014AC Milan22ledde med 2
17 juli 2020Virtus Entella24ledde med 2
28 jan. 2023Torino22ledde med 2
19 apr. 2015Parma22ledde med 1
24 maj 2015Sampdoria11ledde med 1

och 18 till

Läst ur målen i 120 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Empoli här

54klubbar har gästat
22av dem har vunnit här
AS Romaflest segrar · 3 av 3 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Sampdoria412153+251.25
Salernitana402239-620.50
Spezia404044041.00
Venezia413054+161.50
Pescara411279-241.00
Reggiana403134-130.75
Lazio320163+362.00
Sassuolo310265+131.00
AC Milan321095+472.33
Chievo302136-320.67
Visa alla54 klubbar
Napoli310267-131.00
Udinese320144062.00
Juventus320166062.00
AS Roma330073+493.00
Atalanta321061+572.33
Fiorentina311144041.33
Torino312053+251.67
Hellas Verona303022031.00
Inter321050+572.33
Frosinone301226-410.33
Cremonese301214-310.33
Virtus Entella311154+141.33
Monza302112-120.67
Cagliari211051+442.00
SPAL210133031.50
Genoa202033021.00
Bologna200237-400.00
Ascoli201123-110.50
Cesena201113-210.50
Cittadella201112-110.50
Brescia200227-500.00
Palermo210134-131.50
Pisa200225-300.00
Pordenone210111031.50
Juve Stabia210133031.50
Lecce200213-200.00
Vicenza Virtus201146-210.50
Cosenza210155031.50
Crotone100113-200.00
Benevento101000011.00
Bari100105-500.00
Parma101022011.00
Perugia100103-300.00
Avellino100101-100.00
Trapani101011011.00
Livorno101011011.00
Padova100113-200.00
Renate100112-100.00
Modena101000011.00
Sudtirol110010+133.00
Carrarese101022011.00
Catanzaro100101-100.00
Reggina100103-300.00
Mantova101022011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 121 färdigspelade matcher

2.80mål per match
339mål totalt
64 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
33 %över 3,5 mål
10mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–12521 %
2–1119 %
0–0108 %
1–0108 %
2–2108 %

Målrikaste matcherna

27 juli 2020Empoli15Cosenza6 mål
9 jan. 2022Empoli15Sassuolo6 mål
30 apr. 2015Empoli42Napoli6 mål
17 juli 2020Empoli24Virtus Entella6 mål
17 apr. 2021Empoli42Brescia6 mål

Målklockan

När målen faller här — 336 mål, 180 av hemmalaget och 156 av gästen

36
11 %1–15
55
16 %16–30
64
19 %31–45
49
15 %46–60
58
17 %61–75
74
22 %76–90
Hemmalaget 180 Gästen 156Flest mål i 76–9074 stycken

Klockan bygger på 120 av arenans 121 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 336 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Empoli på arenan.

  1. 1L. Mancuso15mål
  2. 2N. Bajrami12mål
  3. 3A. La Mantia9mål
  4. 4S. Shpendi9mål
  5. 5A. Pinamonti8mål
  6. 6Massimo Maccarone7mål
  7. 7S. Żurkowski5mål
  8. 8N. Cambiaghi5mål
  9. 9R. Saponara5mål
  10. 10F. Bandinelli4mål

Listorna bygger på 120 av arenans 121 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 336 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.