FootSam
FOOTBALL DATA

Stadio Arechi

Salerno, Italien·Salernitana

1.48poäng per match
39 %hemmavinster
183spelade matcher
Kapacitet
37 245
Underlag
Naturgräs

Serie B, Serie A och Coppa Italia, september 2016 till maj 2025. 184 spelade matcher.

15 matcherobesegrade i rad här 2019–2020 för Salernitana. 9 vinster, 6 oavgjorda.
6–1mot Rezzato 2018 — den största segern platsen sett.
0 av 6Cremonese har aldrig vunnit här, på 6 besök.

Salernitana har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Salernitana på sin hemmaplan2016/17–2024/25

1.48poäng per match
39 %vinstprocent
725457V–O–F på 183 matcher
258240målskillnad +18
49hållna nollor
40matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2016/17–2024/25
Visa säsong för säsong17 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2016/17Serie B219842819+9351.679
2017/18Serie B217952827+1301.436
2017/18Coppa Italia110021+133.000
2018/19Serie B188372625+1271.506
2018/19Coppa Italia110061+533.000
2019/20Serie B1910633523+12361.894
2019/20Coppa Italia110031+233.000
2020/21Serie B1911622613+13392.059
2020/21Coppa Italia110030+333.001
2021/22Serie A1936101739-22150.791
2021/22Coppa Italia110020+233.001
2022/23Serie A197663026+4271.425
2022/23Coppa Italia100102-200.000
2023/24Serie A1915131738-2180.420
2023/24Coppa Italia220050+563.002
2024/25Serie B199462722+5311.635
2024/25Coppa Italia101033011.000
Totalt183725457258240+182701.4849
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Salernitana på den här arenan

15obesegrad i följd25 sep. 2019 – 13 juli 20209 vinster, 6 oavgjorda
6raka segrar15 dec. 2019 – 3 mars 2020
4hållna nollor i följd2 mars 2021 – 5 apr. 2021
6raka förluster23 okt. 2021 – 15 jan. 2022

Största segrar

5 aug. 2018Salernitana61Rezzato+5 mål
26 dec. 2019Salernitana40Pordenone+4 mål
28 aug. 2022Salernitana40Sampdoria+4 mål
31 okt. 2023Salernitana40Sampdoria+4 mål
13 juli 2020Salernitana41Cittadella+3 mål

Största förluster

17 dec. 2021Salernitana05Inter+5 mål emot
29 aug. 2021Salernitana04AS Roma+4 mål emot
22 maj 2022Salernitana04Udinese+4 mål emot
30 sep. 2023Salernitana04Inter+4 mål emot
27 apr. 2019Salernitana25Carpi+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Salernitana vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

14
13 nov. 2016Ternana42låg under med 2
27 maj 2023Udinese32låg under med 2
17 apr. 2017Latina21låg under med 1
28 okt. 2017Empoli21låg under med 1
13 apr. 2019Cittadella42låg under med 1

och 9 till

Räddade en poäng

24
16 sep. 2017Pescara22låg under med 2
29 juni 2020Cremonese33låg under med 2
22 sep. 2021Hellas Verona22låg under med 2
5 apr. 2024Sassuolo22låg under med 2
12 aug. 2024Spezia33låg under med 2

och 19 till

Tappade ledningen

29
30 dec. 2018Pescara24ledde med 2
28 nov. 2016PRO Vercelli11ledde med 1
18 feb. 2017Cesena11ledde med 1
21 okt. 2017Frosinone11ledde med 1
4 nov. 2017Bari22ledde med 1

och 24 till

Läst ur målen i 180 matcher. 3 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Salernitana här

61klubbar har gästat
36av dem har vunnit här
Empolibästa gäst · 1.67 p/match på 6 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Spezia8224911-281.00
Cittadella6114712-540.67
Empoli63121411+3101.67
Frosinone614176+171.17
Cremonese6033711-430.50
Hellas Verona512267-151.00
Ascoli503225-330.60
Venezia5014510-510.20
Brescia511358-340.80
Sassuolo412168-251.25
Visa alla61 klubbar
Sampdoria4103411-730.75
Perugia402246-220.50
Pescara411279-241.00
Virtus Entella401336-310.25
Pisa412157-251.25
Lecce431063+3102.50
Cosenza411246-241.00
Lazio320162+462.00
AC Milan312065+151.67
Napoli330050+593.00
Udinese311174+341.33
Juventus330071+693.00
AS Roma330071+693.00
Atalanta320132+162.00
Bologna312054+151.67
Fiorentina311165+141.33
Torino321051+472.33
Inter3210101+972.33
Benevento320142+262.00
Bari312042+251.67
Cesena303033031.00
Ternana301258-310.33
Carpi330094+593.00
Palermo321041+372.33
Monza320154+162.00
Cagliari202033021.00
Chievo202022021.00
SPAL211021+142.00
Genoa210122031.50
Crotone210143+131.50
Novara201101-110.50
Foggia210131+231.50
Parma220030+363.00
PRO Vercelli202011021.00
Avellino200204-400.00
Trapani200203-300.00
Pordenone210124-231.50
Juve Stabia210133031.50
Livorno200214-300.00
Reggiana200215-400.00
Sudtirol200215-400.00
Vicenza Virtus211043+142.00
Catanzaro201113-210.50
Reggina201113-210.50
Latina100112-100.00
Padova100103-300.00
Alessandria100112-100.00
Modena100101-100.00
Carrarese100114-300.00
Rezzato100116-500.00
Mantova100102-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 184 färdigspelade matcher

2.72mål per match
501mål totalt
57 %båda lagen målat
52 %över 2,5 mål
27 %över 3,5 mål
11mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

1–12715 %
2–11910 %
1–01810 %
1–2179 %
0–2148 %

Målrikaste matcherna

5 aug. 2018Salernitana61Rezzato7 mål
27 apr. 2019Salernitana25Carpi7 mål
13 nov. 2016Salernitana42Ternana6 mål
28 apr. 2018Salernitana42Brescia6 mål
30 dec. 2018Salernitana24Pescara6 mål

Målklockan

När målen faller här — 493 mål, 256 av hemmalaget och 237 av gästen

69
14 %1–15
65
13 %16–30
82
17 %31–45
74
15 %46–60
86
17 %61–75
117
24 %76–90
Hemmalaget 256 Gästen 237Flest mål i 76–90117 stycken

Klockan bygger på 181 av arenans 184 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 493 mål. De 3 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Salernitana på arenan.

  1. 1M. Đurić16mål
  2. 2B. Dia13mål
  3. 3R. Bocalon13mål
  4. 4C. Gondo11mål
  5. 5M. Coda9mål
  6. 6S. Kiyine9mål
  7. 7A. Candreva8mål
  8. 8F. Bonazzoli8mål
  9. 9M. Sprocati7mål
  10. 10L. Jallow6mål

Listorna bygger på 181 av arenans 184 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 493 mål. De 3 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.