Stadio Alberto Picco
La Spezia, Italien·

- Kapacitet
- 11 767
- Underlag
- artificial turf
Serie B, Serie A och Coppa Italia, augusti 2016 till maj 2026. 197 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Spezia på sin hemmaplan2016/17–2025/26
Visa säsong för säsong17 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | Serie B | 21 | 11 | 7 | 3 | 26 | 18 | +8 | 40 | 1.90 | 10 |
| 2016/17 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2017/18 | Serie B | 21 | 10 | 7 | 4 | 29 | 15 | +14 | 37 | 1.76 | 9 |
| 2017/18 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Serie B | 18 | 10 | 5 | 3 | 31 | 18 | +13 | 35 | 1.94 | 6 |
| 2018/19 | Coppa Italia | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2019/20 | Serie B | 21 | 11 | 4 | 6 | 33 | 20 | +13 | 37 | 1.76 | 8 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Serie A | 14 | 5 | 5 | 4 | 23 | 21 | +2 | 20 | 1.43 | 1 |
| 2021/22 | Serie A | 19 | 5 | 3 | 11 | 21 | 30 | -9 | 18 | 0.95 | 4 |
| 2021/22 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Serie A | 19 | 4 | 8 | 7 | 18 | 30 | -12 | 20 | 1.05 | 4 |
| 2022/23 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | Serie B | 15 | 6 | 6 | 3 | 17 | 14 | +3 | 24 | 1.60 | 4 |
| 2024/25 | Serie B | 21 | 13 | 4 | 4 | 40 | 21 | +19 | 43 | 2.05 | 7 |
| 2025/26 | Serie B | 19 | 5 | 6 | 8 | 23 | 26 | -3 | 21 | 1.11 | 3 |
| 2025/26 | Coppa Italia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 197 | 86 | 56 | 55 | 281 | 220 | +61 | 314 | 1.59 | 59 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Spezia på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Spezia vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
19och 14 till
Räddade en poäng
22och 17 till
Läst ur målen i 196 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Spezia här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sampdoria | 7 | 0 | 2 | 5 | 3 | 9 | -6 | 2 | 0.29 |
| Salernitana | 7 | 0 | 2 | 5 | 5 | 13 | -8 | 2 | 0.29 |
| Cremonese | 7 | 3 | 1 | 3 | 11 | 12 | -1 | 10 | 1.43 |
| Cittadella | 6 | 0 | 3 | 3 | 4 | 12 | -8 | 3 | 0.50 |
| Frosinone | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 5 | 0 | 8 | 1.33 |
| Venezia | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 7 | -1 | 6 | 1.00 |
| Hellas Verona | 5 | 4 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 13 | 2.60 |
| Ascoli | 5 | 0 | 1 | 4 | 6 | 11 | -5 | 1 | 0.20 |
| Bari | 5 | 0 | 2 | 3 | 1 | 4 | -3 | 2 | 0.40 |
| Empoli | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 0.60 |
Visa alla63 klubbar
| Brescia | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 6 | 1.20 |
| Palermo | 5 | 1 | 3 | 1 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.20 |
| Benevento | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.75 |
| Cesena | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.50 |
| Perugia | 4 | 0 | 2 | 2 | 6 | 9 | -3 | 2 | 0.50 |
| Pescara | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.75 |
| Virtus Entella | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | -3 | 2 | 0.50 |
| Modena | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.00 |
| Catanzaro | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1.25 |
| Cosenza | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 12 | -10 | 1 | 0.25 |
| Sassuolo | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 2 | 0.67 |
| AC Milan | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.00 |
| Napoli | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 9 | 3.00 |
| Udinese | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | 2.33 |
| AS Roma | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Bologna | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1.67 |
| Crotone | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.00 |
| Torino | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.00 |
| Inter | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 1.33 |
| Ternana | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | 0.67 |
| Carpi | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 |
| Parma | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Avellino | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Pisa | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Juve Stabia | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Lecce | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | +2 | 5 | 1.67 |
| Reggiana | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.00 |
| Sudtirol | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 | 0 | 0.00 |
| Lazio | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 | 6 | 3.00 |
| Cagliari | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Chievo | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| SPAL | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Genoa | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Juventus | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Atalanta | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 4 | 2.00 |
| Fiorentina | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Novara | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Foggia | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| PRO Vercelli | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Trapani | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 4 | 2.00 |
| Livorno | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Padova | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Monza | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Carrarese | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Mantova | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Latina | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Pordenone | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sambenedettese | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FeralpiSalò | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Como | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Vicenza Virtus | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Pro Patria | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Lecco | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 197 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 497 mål, 277 av hemmalaget och 220 av gästen
Klockan bygger på 196 av arenans 197 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 497 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Spezia på arenan.
- 1M'Bala Nzola19mål
- 2Pablo Mariano Granoche Louro15mål
- 3E. Gyasi14mål
- 4D. Verde12mål
- 5F. Esposito12mål
- 6G. Maggiore10mål
- 7G. Artistico9mål
- 8G. Marilungo8mål
- 9L. Vignali7mål
- 10A. Galabinov7mål
Listorna bygger på 196 av arenans 197 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 497 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.