Stadio Alberto Braglia
Modena, Italien·

- Kapacitet
- 21 151
- Underlag
- Naturgräs
Serie B och Coppa Italia, juli 2022 till maj 2026. 79 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Modena på sin hemmaplan2022/23–2025/26
Visa säsong för säsong5 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022/23 | Serie B | 19 | 7 | 8 | 4 | 26 | 18 | +8 | 29 | 1.53 | 6 |
| 2022/23 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | Serie B | 19 | 6 | 6 | 7 | 19 | 21 | -2 | 24 | 1.26 | 7 |
| 2024/25 | Serie B | 19 | 6 | 8 | 5 | 27 | 24 | +3 | 26 | 1.37 | 4 |
| 2025/26 | Serie B | 20 | 9 | 4 | 7 | 28 | 18 | +10 | 31 | 1.55 | 8 |
| Totalt | 79 | 30 | 26 | 23 | 106 | 84 | +22 | 116 | 1.47 | 25 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Modena på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Modena vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
3Räddade en poäng
11och 6 till
Läst ur målen i 79 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Modena här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bari | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 7 | -4 | 2 | 0.50 |
| Palermo | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 8 | 2.00 |
| Sudtirol | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 3 | -2 | 2 | 0.50 |
| Catanzaro | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 7 | 0 | 6 | 1.50 |
| Sampdoria | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 |
| Cittadella | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| Frosinone | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Spezia | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | -3 | 2 | 0.67 |
| Venezia | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 |
| Brescia | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 |
Visa alla38 klubbar
| Pisa | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Juve Stabia | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 3 | 1.00 |
| Reggiana | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 | 3 | 1.00 |
| Cosenza | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Sassuolo | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| Ascoli | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Cesena | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Ternana | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Cremonese | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Parma | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Como | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.50 |
| Carrarese | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Mantova | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Cagliari | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| SPAL | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Genoa | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Benevento | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Empoli | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Salernitana | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Perugia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Pescara | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Virtus Entella | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Avellino | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Padova | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| FeralpiSalò | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Monza | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Reggina | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Lecco | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 79 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 190 mål, 106 av hemmalaget och 84 av gästen
Klockan bygger på 79 av arenans 79 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 190 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Modena på arenan.
- 1E. Gliozzi12mål
- 2A. Palumbo9mål
- 3D. Diaw8mål
- 4L. Tremolada6mål
- 5Pedro Mendes5mål
- 6N. Bonfanti5mål
- 7L. Strizzolo4mål
- 8L. Magnino4mål
- 9G. Caso4mål
- 10G. Defrel3mål
Listorna bygger på 79 av arenans 79 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 190 mål.