FootSam
FOOTBALL DATA

Stade Marcel-Verchère

Bourg-en-Bresse, Frankrike·Bourg-en-bresse 01

1.30poäng per match
36 %hemmavinster
67spelade matcher
Kapacitet
11 400
Underlag
Naturgräs

Ligue 2, Coupe de France och Coupe de la Ligue, januari 2012 till december 2025. 69 spelade matcher.

Har även hetat Stade Marcel Verchère (2016–2018), Stade Municipal de Péronnas (2019), Stade Marcel-Verchere (2025)

Bourg-en-bresse 01 har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Bourg-en-bresse 01 på sin hemmaplan2013/14–2025/26

1.30poäng per match
36 %vinstprocent
241528V–O–F på 67 matcher
96122målskillnad -26
16hållna nollor
23matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2013/14–2025/26
Visa säsong för säsong12 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2013/14Coupe de France100102-200.000
2015/16Ligue 2157352417+7241.604
2015/16Coupe de la Ligue210155031.500
2016/17Ligue 2196672427-3241.266
2017/18Ligue 2197483439-5251.323
2017/18Coupe de la Ligue100101-100.000
2017/18Coupe de France210129-731.501
2019/20Coupe de la Ligue312043+151.671
2019/20Coupe de France210117-631.501
2021/22Coupe de France100123-100.000
2023/24Coupe de France100103-300.000
2025/26Coupe de France100106-600.000
Totalt6724152896122-26871.3016
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Bourg-en-bresse 01 på den här arenan

8obesegrad i följd28 okt. 2016 – 17 feb. 20175 vinster, 3 oavgjorda
3raka segrar25 aug. 2017 – 22 sep. 2017
2hållna nollor i följd11 mars 2016 – 1 apr. 2016
7raka förluster3 mars 2017 – 8 aug. 2017

Största förluster

6 feb. 2018Bourg-en-bresse 0109Marseille+9 mål emot
4 jan. 2020Bourg-en-bresse 0107Lyon+7 mål emot
13 okt. 2017Bourg-en-bresse 0106Lens+6 mål emot
21 dec. 2025Bourg-en-bresse 0106Marseille+6 mål emot
15 apr. 2016Bourg-en-bresse 0103Metz+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Bourg-en-bresse 01 vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

6
28 okt. 2015Nantes32låg under med 1
16 sep. 2016Le Havre21låg under med 1
27 jan. 2017Ajaccio32låg under med 1
17 feb. 2017Tours32låg under med 1
16 feb. 2018Nancy32låg under med 1

och 1 till

Räddade en poäng

5
26 aug. 2016Niort22låg under med 2
13 aug. 2019RED Star FC 9322låg under med 2
9 dec. 2016Clermont Foot11låg under med 1
6 apr. 2018Tours11låg under med 1
20 apr. 2018Nimes22låg under med 1

Tappade ledningen

11
15 dec. 2017Lorient22ledde med 2
31 okt. 2015Auxerre11ledde med 1
26 feb. 2016Clermont Foot12ledde med 1
17 mars 2017Estac Troyes24ledde med 1
27 okt. 2017Auxerre11ledde med 1

och 6 till

Läst ur målen i 67 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Bourg-en-bresse 01 här

35klubbar har gästat
22av dem har vunnit här
Marseilleflest segrar · 3 av 3 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Marseille3300182+1693.00
Nimes311156-141.33
Reims320131+262.00
Ajaccio3003611-500.00
Clermont Foot321052+372.33
RED Star FC 93311146-241.33
Valenciennes321051+472.33
Auxerre312064+251.67
Niort311144041.33
Lens311172+541.33
Visa alla35 klubbar
Tours311154+141.33
Gazelec FC Ajaccio200203-300.00
Nancy200225-300.00
Orleans201104-410.50
Stade Brestois 29220063+363.00
Estac Troyes210143+131.50
Le Havre200224-200.00
Paris FC210135-231.50
Sochaux210122031.50
Quevilly210154+131.50
Laval202000021.00
Lyon110070+733.00
Nantes100123-100.00
Amiens110042+233.00
Guingamp110020+233.00
Strasbourg101000011.00
Toulouse100102-200.00
Lorient101022011.00
Chateauroux100103-300.00
Beziers101011011.00
Metz110030+333.00
Saint Etienne110030+333.00
Créteil-Lusitanos100115-400.00
Evian TG110020+233.00
Jura Sud110032+133.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 69 färdigspelade matcher

3.28mål per match
226mål totalt
52 %båda lagen målat
58 %över 2,5 mål
39 %över 3,5 mål
6mållösa matcher · 9 %

Vanligaste resultat

0–069 %
0–269 %
0–157 %
1–157 %
2–157 %

Målrikaste matcherna

13 okt. 2017Bourg-en-bresse 0106Lens6 mål

Målklockan

När målen faller här — 226 mål, 100 av hemmalaget och 126 av gästen

33
15 %1–15
27
12 %16–30
32
14 %31–45
38
17 %46–60
33
15 %61–75
63
28 %76–90
Hemmalaget 100 Gästen 126Flest mål i 76–9063 stycken

Klockan bygger på 69 av arenans 69 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 226 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Bourg-en-bresse 01 på arenan.

  1. 1Lakdar Boussaha14mål
  2. 2J. Bègue14mål
  3. 3Y. Merdji8mål
  4. 4J. Berthomier7mål
  5. 5A. Sarr6mål
  6. 6Y. Court4mål
  7. 7P. Sané4mål
  8. 8G. Heinry4mål
  9. 9R. Del Castillo3mål
  10. 10L. Nabab3mål

Listorna bygger på 69 av arenans 69 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 226 mål.