St James Park
Exeter, Devon, England·

- Kapacitet
- 8 830
- Underlag
- Naturgräs
League Two, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till september 2026. 377 spelade matcher.
Har även hetat St. James' Park (2011–2018)
Exeter City har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Exeter City på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong36 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League One | 23 | 8 | 8 | 7 | 31 | 29 | +2 | 32 | 1.39 | 6 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2011/12 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2012/13 | League Two | 22 | 7 | 5 | 10 | 29 | 26 | +3 | 26 | 1.18 | 6 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Two | 23 | 6 | 6 | 11 | 22 | 27 | -5 | 24 | 1.04 | 4 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Two | 23 | 8 | 8 | 7 | 30 | 29 | +1 | 32 | 1.39 | 4 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Two | 23 | 6 | 11 | 6 | 32 | 33 | -1 | 29 | 1.26 | 5 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2016/17 | League Two | 24 | 9 | 5 | 10 | 39 | 31 | +8 | 32 | 1.33 | 7 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2017/18 | League Two | 24 | 16 | 4 | 4 | 37 | 20 | +17 | 52 | 2.17 | 10 |
| 2017/18 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | League Two | 23 | 12 | 3 | 8 | 34 | 25 | +9 | 39 | 1.70 | 8 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | League Two | 19 | 11 | 7 | 1 | 34 | 16 | +18 | 40 | 2.11 | 9 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2020/21 | League Two | 23 | 11 | 7 | 5 | 38 | 20 | +18 | 40 | 1.74 | 9 |
| 2020/21 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | League Two | 23 | 14 | 6 | 3 | 37 | 19 | +18 | 48 | 2.09 | 9 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2022/23 | League One | 23 | 10 | 5 | 8 | 36 | 27 | +9 | 35 | 1.52 | 6 |
| 2023/24 | League One | 23 | 7 | 8 | 8 | 17 | 22 | -5 | 29 | 1.26 | 8 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.75 | 1 |
| 2024/25 | League One | 23 | 8 | 6 | 9 | 30 | 33 | -3 | 30 | 1.30 | 8 |
| 2024/25 | FA Cup | 4 | 3 | 1 | 0 | 12 | 6 | +6 | 10 | 2.50 | 1 |
| 2025/26 | League One | 23 | 8 | 7 | 8 | 30 | 29 | +1 | 31 | 1.35 | 9 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | League Two | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| Totalt | 377 | 156 | 104 | 117 | 529 | 434 | +95 | 572 | 1.52 | 117 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Exeter City på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Exeter City vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
32och 27 till
Räddade en poäng
40och 35 till
Tappade ledningen
53och 48 till
Läst ur målen i 377 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Exeter City här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wycombe | 13 | 3 | 4 | 6 | 16 | 22 | -6 | 13 | 1.00 |
| Stevenage | 13 | 0 | 5 | 8 | 10 | 22 | -12 | 5 | 0.38 |
| Cambridge United | 11 | 1 | 2 | 8 | 4 | 14 | -10 | 5 | 0.45 |
| Mansfield Town | 11 | 6 | 1 | 4 | 14 | 12 | +2 | 19 | 1.73 |
| Northampton | 10 | 4 | 4 | 2 | 12 | 10 | +2 | 16 | 1.60 |
| Port Vale | 10 | 6 | 0 | 4 | 9 | 10 | -1 | 18 | 1.80 |
| Carlisle United | 10 | 1 | 3 | 6 | 11 | 18 | -7 | 6 | 0.60 |
| Cheltenham | 10 | 3 | 2 | 5 | 6 | 11 | -5 | 11 | 1.10 |
| Crawley Town | 9 | 2 | 4 | 3 | 16 | 16 | 0 | 10 | 1.11 |
| Newport County | 9 | 2 | 4 | 3 | 7 | 8 | -1 | 10 | 1.11 |
Visa alla82 klubbar
| Leyton Orient | 9 | 2 | 2 | 5 | 10 | 21 | -11 | 8 | 0.89 |
| Morecambe | 9 | 2 | 4 | 3 | 12 | 13 | -1 | 10 | 1.11 |
| Plymouth | 8 | 3 | 1 | 4 | 9 | 13 | -4 | 10 | 1.25 |
| Accrington ST | 8 | 3 | 0 | 5 | 6 | 14 | -8 | 9 | 1.13 |
| Colchester | 8 | 0 | 2 | 6 | 3 | 19 | -16 | 2 | 0.25 |
| Burton Albion | 7 | 2 | 3 | 2 | 5 | 6 | -1 | 9 | 1.29 |
| Bristol Rovers | 7 | 2 | 2 | 3 | 9 | 13 | -4 | 8 | 1.14 |
| Oxford United | 7 | 4 | 2 | 1 | 15 | 9 | +6 | 14 | 2.00 |
| Luton | 7 | 3 | 2 | 2 | 11 | 7 | +4 | 11 | 1.57 |
| Hartlepool United | 7 | 3 | 3 | 1 | 9 | 5 | +4 | 12 | 1.71 |
| Forest Green | 7 | 1 | 3 | 3 | 5 | 8 | -3 | 6 | 0.86 |
| Lincoln | 7 | 2 | 2 | 3 | 7 | 7 | 0 | 8 | 1.14 |
| Portsmouth | 6 | 1 | 5 | 0 | 4 | 3 | +1 | 8 | 1.33 |
| Barnet | 6 | 0 | 3 | 3 | 9 | 13 | -4 | 3 | 0.50 |
| Yeovil Town | 6 | 0 | 3 | 3 | 7 | 11 | -4 | 3 | 0.50 |
| Bolton | 5 | 3 | 2 | 0 | 11 | 5 | +6 | 11 | 2.20 |
| AFC Wimbledon | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 8 | -4 | 3 | 0.60 |
| Charlton | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 10 | 2.00 |
| Walsall | 5 | 0 | 4 | 1 | 8 | 10 | -2 | 4 | 0.80 |
| Bradford | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 10 | -4 | 4 | 0.80 |
| Chesterfield | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 6 | -1 | 6 | 1.20 |
| Oldham | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 11 | -7 | 3 | 0.60 |
| Blackpool | 5 | 2 | 2 | 1 | 9 | 9 | 0 | 8 | 1.60 |
| Grimsby | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.40 |
| Notts County | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 7 | +1 | 8 | 1.60 |
| Tranmere | 5 | 3 | 0 | 2 | 4 | 9 | -5 | 9 | 1.80 |
| Wigan | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 8 | 2.00 |
| Barnsley | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 6 | 1.50 |
| Fleetwood Town | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 8 | -4 | 2 | 0.50 |
| Rochdale | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 6 | 1.50 |
| Scunthorpe United | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 7 | -6 | 1 | 0.25 |
| Southend | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 7 | 1.75 |
| Bury | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 7 | -1 | 4 | 1.00 |
| Peterborough | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 9 | -4 | 3 | 0.75 |
| Shrewsbury | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | -3 | 2 | 0.50 |
| Swindon Town | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 9 | -6 | 1 | 0.25 |
| Crewe | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 9 | -8 | 1 | 0.25 |
| Dagenham & Redbridge | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.75 |
| York | 4 | 0 | 3 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 0.75 |
| Huddersfield | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 |
| Reading | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Rotherham | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 6 | 2.00 |
| Sheffield Wednesday | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Bournemouth | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Liverpool | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 4 | 2.00 |
| Brentford | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Ipswich | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Derby | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 |
| Doncaster | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Macclesfield | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Barrow | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Torquay United | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Harrogate Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.50 |
| Salford City | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Stockport County | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 4 | 2.00 |
| Cardiff | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Crystal Palace | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Birmingham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Preston | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| West Brom | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Sheffield Utd | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hull City | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Nottingham Forest | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Middlesbrough | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| QPR | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Coventry | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Aldershot Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sutton United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| AFC Fylde | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Heybridge Swifts | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 377 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 963 mål, 529 av hemmalaget och 434 av gästen
Klockan bygger på 377 av arenans 377 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 963 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Exeter City på arenan.
- 1M. Jay26mål
- 2J. Stockley24mål
- 3T. Nichols24mål
- 4R. Bowman23mål
- 5D. Wheeler20mål
- 6J. Taylor14mål
- 7J. Magennis13mål
- 8R. Reid12mål
- 9R. Cole12mål
- 10S. Nombe12mål
Listorna bygger på 377 av arenans 377 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 963 mål.