FootSam
FOOTBALL DATA

Sixfields Stadium

Northampton, East Midlands, England·NorthamptonCoventry

1.49poäng per match
42 %hemmavinster
322spelade matcher
Kapacitet
7 798
Underlag
Naturgräs

League Two, League One, League Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till september 2026. 346 spelade matcher.

18 matcherobesegrade i rad här 2015–2016 för Northampton. 10 vinster, 8 oavgjorda.
6–0mot Harrow Borough 2016 — den största segern platsen sett.
0 av 6Newport County har aldrig vunnit här, på 6 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Northampton

Northampton på den arena klubben delar2011/12–2026/27

1.49poäng per match
42 %vinstprocent
13479109V–O–F på 322 matcher
425383målskillnad +42
103hållna nollor
80matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong31 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12League Two2366113043-13241.044
2011/12League Cup100104-400.000
2012/13League Two2317244016+24532.3013
2012/13FA Cup101011011.000
2012/13League Cup210134-131.500
2013/14League Two237792432-8281.226
2013/14League Cup100112-100.000
2014/15League Two2313283927+12411.7810
2014/15FA Cup101000011.001
2015/16League Two2315533819+19502.1710
2015/16FA Cup211054+142.000
2015/16League Cup110030+333.001
2016/17League One239593529+6321.396
2016/17FA Cup110060+633.001
2016/17League Cup201135-210.500
2017/18League One2375112035-15261.135
2017/18FA Cup101000011.001
2018/19League Two2371243027+3331.436
2021/22League Two2413563216+16441.8312
2021/22FA Cup101022011.000
2021/22League Cup100101-100.000
2022/23League Two2312653120+11421.838
2022/23League Cup100112-100.000
2023/24League One2311573123+8381.657
2023/24FA Cup100113-200.000
2024/25League One237792431-7281.226
2024/25FA Cup100112-100.000
2024/25League Cup100102-200.000
2025/26League One2364132331-8220.965
2025/26League Cup100101-100.000
2026/27League Two202011021.001
Totalt32213479109425383+424811.49103
II · Klubben

Historien

Rekorden — Northampton

Ytterligheterna för Northampton på den här arenan

18obesegrad i följd28 dec. 2015 – 10 sep. 201610 vinster, 8 oavgjorda
9raka segrar22 dec. 2012 – 29 mars 2013
4hållna nollor i följd23 feb. 2013 – 29 mars 2013
5raka förluster19 nov. 2016 – 14 jan. 2017

Största segrar

24 sep. 2016Northampton40Southend+4 mål
21 apr. 2025Northampton41Shrewsbury+3 mål
13 okt. 2012Northampton30Exeter City+3 mål

Största förluster

7 okt. 2017Northampton06Bristol Rovers+6 mål emot
19 nov. 2011Northampton27Shrewsbury+5 mål emot
21 dec. 2024Northampton05Charlton+5 mål emot
23 aug. 2011Northampton04Wolves+4 mål emot
30 mars 2018Northampton04Charlton+4 mål emot

Vändningarna — Northampton

Hur ofta Northampton vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

16
5 dec. 2015Northwich Victoria32låg under med 2
21 feb. 2012Macclesfield32låg under med 1
14 aug. 2012Cardiff21låg under med 1
3 maj 2014Oxford United31låg under med 1
16 sep. 2014Hartlepool United51låg under med 1

och 11 till

Räddade en poäng

24
29 dec. 2018Milton Keynes Dons22låg under med 2
27 apr. 2019Yeovil Town22låg under med 2
15 aug. 2023Lincoln22låg under med 2
29 okt. 2011Rotherham11låg under med 1
25 aug. 2012Southend33låg under med 1

och 19 till

Tappade ledningen

59
8 dec. 2012Cheltenham23ledde med 2
9 apr. 2016Bristol Rovers22ledde med 2
25 okt. 2022Sutton United22ledde med 2
2 maj 2026Plymouth23ledde med 2
20 aug. 2011Cheltenham23ledde med 1

och 54 till

Läst ur målen i 322 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Northampton

Hur det gått för lagen som mött Northampton här

79klubbar har gästat
59av dem har vunnit här
Wycombeflest segrar · 7 av 9 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
AFC Wimbledon10244611-5101.00
Bristol Rovers93241613+3111.22
Wycombe97021710+7212.33
Exeter City9216716-970.78
Mansfield Town922569-380.89
Oxford United8125610-450.63
Bradford8530104+6182.25
Stevenage8134511-660.75
Burton Albion7313770101.43
Rochdale7412119+2131.86
Visa alla79 klubbar
Port Vale730469-391.29
Plymouth7412107+3131.86
Crawley Town722347-381.14
Cheltenham731310100101.43
Southend61231115-450.83
Shrewsbury6231139+491.50
Swindon Town623176+191.50
Newport County6015210-810.17
Cambridge United614177071.17
Carlisle United6105513-830.50
Leyton Orient612357-250.83
Morecambe612359-450.83
Rotherham531194+5102.00
Fleetwood Town511338-540.80
Scunthorpe United522164+281.60
Bury522185+381.60
Gillingham522165+181.60
Milton Keynes Dons5122910-151.00
Peterborough521275+271.40
Portsmouth530275+291.80
Blackpool520335-261.20
Hartlepool United5005313-1000.00
Dagenham & Redbridge511369-340.80
Wigan422063+382.00
Bolton421165+171.75
Charlton4211113+871.75
Walsall402225-320.50
Oldham411267-141.00
Accrington ST411256-141.00
Lincoln431052+3102.50
Tranmere402235-220.50
York420245-161.50
Reading311133041.33
Barnsley330052+393.00
Chesterfield311144041.33
Doncaster320142+262.00
Luton310224-231.00
Colchester310266031.00
Crewe301214-310.33
Barnet310226-431.00
Barrow320154+162.00
Torquay United311122041.33
Stockport County302123-120.67
Huddersfield201134-110.50
Wolves220071+663.00
Cardiff210143+131.50
Grimsby211043+142.00
Notts County202022021.00
Yeovil Town201124-210.50
Forest Green201123-110.50
Macclesfield200236-300.00
Aldershot Town200215-400.00
Sutton United211042+242.00
Harrogate Town200216-500.00
Salford City210111031.50
Manchester United110031+233.00
Southampton110010+133.00
Birmingham101011011.00
Millwall110031+233.00
West Brom101022011.00
Sheffield Utd110021+133.00
Blackburn101011011.00
Derby100101-100.00
Coventry100103-300.00
Wrexham110020+233.00
Harrow Borough100106-600.00
Kettering Town110021+133.00
Northwich Victoria100123-100.00
Hereford United110031+233.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 346 färdigspelade matcher

2.55mål per match
881mål totalt
53 %båda lagen målat
50 %över 2,5 mål
25 %över 3,5 mål
29mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–03911 %
1–13811 %
2–1329 %
1–2319 %
0–0298 %

Målrikaste matcherna

19 nov. 2011Northampton27Shrewsbury9 mål
25 aug. 2013Coventry44Preston8 mål
14 jan. 2012Northampton25Southend7 mål

Målklockan

När målen faller här — 881 mål, 462 av hemmalaget och 419 av gästen

110
12 %1–15
129
15 %16–30
148
17 %31–45
138
16 %46–60
152
17 %61–75
204
23 %76–90
Hemmalaget 462 Gästen 419Flest mål i 76–90204 stycken

Klockan bygger på 346 av arenans 346 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 881 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Northampton på arenan.

  1. 1S. Hoskins42mål
  2. 2Marc Richards24mål
  3. 3Saheed Adebayo Akinfenwa20mål
  4. 4J. O'Toole16mål
  5. 5M. Pinnock13mål
  6. 6Alex Revell11mål
  7. 7L. Appéré11mål
  8. 8C. McGeehan10mål
  9. 9R. Holmes9mål
  10. 10Chris Hackett8mål

Listorna bygger på 346 av arenans 346 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 881 mål.