SANKYO FRONTIER Kashiwa Stadium
Kashiwa, Japan·

- Kapacitet
- 15 900
- Underlag
- Naturgräs
J1 League, J-League Cup, Emperor Cup och 1 tävling till, februari 2016 till augusti 2026. 211 spelade matcher.
Har även hetat Sankyo Frontier Kashiwa Stadium (2016–2027)
Kashiwa Reysol har ytterligare 6 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Kashiwa Reysol på sin hemmaplan2016–2027/27
Visa säsong för säsong28 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | J1 League | 17 | 8 | 3 | 6 | 28 | 25 | +3 | 27 | 1.59 | 5 |
| 2017 | J1 League | 17 | 9 | 3 | 5 | 25 | 18 | +7 | 30 | 1.76 | 6 |
| 2018 | AFC Champions League Elite | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 | 2 |
| 2018 | J1 League | 17 | 5 | 2 | 10 | 23 | 25 | -2 | 17 | 1.00 | 2 |
| 2018 | J-League Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 | 0 |
| 2018 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019 | J-League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2019/20 | Emperor Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | +4 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2020 | J1 League | 17 | 5 | 4 | 8 | 30 | 30 | 0 | 19 | 1.12 | 2 |
| 2020/21 | J-League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2021 | J1 League | 19 | 6 | 3 | 10 | 21 | 29 | -8 | 21 | 1.11 | 4 |
| 2021 | J-League Cup | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 | 0 |
| 2021 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022 | J1 League | 17 | 6 | 3 | 8 | 22 | 25 | -3 | 21 | 1.24 | 5 |
| 2022 | J-League Cup | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2022 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2023 | J1 League | 17 | 2 | 10 | 5 | 18 | 25 | -7 | 16 | 0.94 | 4 |
| 2023 | J-League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2023 | Emperor Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 14 | 1 | +13 | 12 | 3.00 | 3 |
| 2024 | J1 League | 19 | 5 | 7 | 7 | 20 | 25 | -5 | 22 | 1.16 | 3 |
| 2024 | J-League Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2024 | Emperor Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2025 | J1 League | 19 | 12 | 5 | 2 | 27 | 15 | +12 | 41 | 2.16 | 11 |
| 2025 | J-League Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2025 | Emperor Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026 | J1 League | 10 | 4 | 0 | 6 | 13 | 11 | +2 | 12 | 1.20 | 3 |
| 2026 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2027/27 | J1 League | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 211 | 85 | 50 | 76 | 303 | 266 | +37 | 305 | 1.45 | 58 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Kashiwa Reysol på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Kashiwa Reysol vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
20och 15 till
Tappade ledningen
37och 32 till
Läst ur målen i 209 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Kashiwa Reysol här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Shonan Bellmare | 11 | 2 | 4 | 5 | 12 | 15 | -3 | 10 | 0.91 |
| Urawa | 11 | 4 | 3 | 4 | 14 | 12 | +2 | 15 | 1.36 |
| Kashima | 11 | 7 | 1 | 3 | 19 | 15 | +4 | 22 | 2.00 |
| FC Tokyo | 11 | 5 | 1 | 5 | 20 | 16 | +4 | 16 | 1.45 |
| Kawasaki Frontale | 11 | 4 | 5 | 2 | 17 | 16 | +1 | 17 | 1.55 |
| Sagan Tosu | 11 | 5 | 6 | 0 | 18 | 10 | +8 | 21 | 1.91 |
| Yokohama F. Marinos | 11 | 3 | 0 | 8 | 8 | 18 | -10 | 9 | 0.82 |
| Nagoya Grampus | 10 | 6 | 1 | 3 | 11 | 7 | +4 | 19 | 1.90 |
| Vissel Kobe | 10 | 3 | 2 | 5 | 14 | 18 | -4 | 11 | 1.10 |
| Consadole Sapporo | 9 | 4 | 0 | 5 | 16 | 18 | -2 | 12 | 1.33 |
Visa alla42 klubbar
| Sanfrecce Hiroshima | 9 | 4 | 4 | 1 | 12 | 7 | +5 | 16 | 1.78 |
| Gamba Osaka | 9 | 2 | 2 | 5 | 10 | 15 | -5 | 8 | 0.89 |
| Cerezo Osaka | 8 | 1 | 4 | 3 | 7 | 8 | -1 | 7 | 0.88 |
| Avispa Fukuoka | 8 | 3 | 1 | 4 | 10 | 9 | +1 | 10 | 1.25 |
| Kyoto Sanga | 7 | 4 | 3 | 0 | 11 | 6 | +5 | 15 | 2.14 |
| Shimizu S-pulse | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 7 | +1 | 10 | 1.67 |
| Vegalta Sendai | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 7 | +1 | 11 | 1.83 |
| Albirex Niigata | 6 | 0 | 4 | 2 | 5 | 7 | -2 | 4 | 0.67 |
| Jubilo Iwata | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.40 |
| Yokohama FC | 5 | 3 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 9 | 1.80 |
| Tokyo Verdy | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.75 |
| Oita Trinita | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.33 |
| Machida Zelvia | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Ventforet Kofu | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| V-varen Nagasaki | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Mito Hollyhock | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Omiya Ardija | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 |
| Grulla Morioka | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Tsukuba University | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tokushima Vortis | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| JEF United Chiba | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Fagiano Okayama | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Roasso Kumamoto | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Tianjin Tianhai | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Jeonbuk Motors | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Muangthong United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kitchee | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tochigi City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Yamanashi Gakuin | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| VONDS Ichihara | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Toyo University | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Senshu University | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 211 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 559 mål, 289 av hemmalaget och 270 av gästen
Klockan bygger på 209 av arenans 211 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 559 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Kashiwa Reysol på arenan.
- 1Cristiano27mål
- 2M. Hosoya25mål
- 3M. Olunga19mål
- 4Y. Segawa16mål
- 5Matheus Sávio12mål
- 6J. Ito10mål
- 7S. Toshima10mål
- 8A. Esaka9mål
- 9Diego Oliveira8mål
- 10Y. Koizumi8mål
Listorna bygger på 209 av arenans 211 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 559 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.