San Mamés Barria
Bilbao·

- Kapacitet
- 53 289
- Underlag
- Naturgräs
La Liga, UEFA Europa League, Copa del Rey och 1 tävling till, september 2013 till maj 2025. 179 spelade matcher.
Athletic Club har ytterligare 3 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Athletic Club på sin hemmaplan2013/14–2024/25
Visa säsong för säsong17 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | La Liga | 18 | 12 | 4 | 2 | 40 | 18 | +22 | 40 | 2.22 | 5 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 | 2 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | La Liga | 9 | 3 | 2 | 4 | 10 | 10 | 0 | 11 | 1.22 | 3 |
| 2019/20 | La Liga | 19 | 9 | 4 | 6 | 21 | 14 | +7 | 31 | 1.63 | 8 |
| 2019/20 | Copa del Rey | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 29 | 19 | +10 | 30 | 1.58 | 5 |
| 2020/21 | Copa del Rey | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | La Liga | 19 | 10 | 4 | 5 | 29 | 18 | +11 | 34 | 1.79 | 6 |
| 2021/22 | Copa del Rey | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2022/23 | La Liga | 19 | 8 | 3 | 8 | 22 | 15 | +7 | 27 | 1.42 | 8 |
| 2022/23 | Copa del Rey | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2023/24 | La Liga | 19 | 12 | 6 | 1 | 42 | 18 | +24 | 42 | 2.21 | 9 |
| 2023/24 | Copa del Rey | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 7 | 6 | 0 | 1 | 14 | 5 | +9 | 18 | 2.57 | 4 |
| 2024/25 | La Liga | 19 | 11 | 6 | 2 | 32 | 13 | +19 | 39 | 2.05 | 8 |
| 2024/25 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 164 | 88 | 39 | 37 | 266 | 146 | +120 | 303 | 1.85 | 63 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Athletic Club på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Athletic Club vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
15och 10 till
Räddade en poäng
13och 8 till
Tappade ledningen
21och 16 till
Läst ur målen i 164 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Athletic Club här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Barcelona | 10 | 3 | 2 | 5 | 12 | 13 | -1 | 11 | 1.10 |
| Atletico Madrid | 9 | 4 | 1 | 4 | 10 | 12 | -2 | 13 | 1.44 |
| Valencia | 8 | 1 | 5 | 2 | 6 | 7 | -1 | 8 | 1.00 |
| Sevilla | 8 | 3 | 1 | 4 | 7 | 10 | -3 | 10 | 1.25 |
| Celta Vigo | 8 | 2 | 2 | 4 | 13 | 14 | -1 | 8 | 1.00 |
| Real Madrid | 8 | 5 | 1 | 2 | 10 | 5 | +5 | 16 | 2.00 |
| Osasuna | 8 | 2 | 5 | 1 | 9 | 9 | 0 | 11 | 1.38 |
| Villarreal | 7 | 0 | 2 | 5 | 3 | 10 | -7 | 2 | 0.29 |
| Espanyol | 7 | 2 | 0 | 5 | 6 | 14 | -8 | 6 | 0.86 |
| Real Betis | 7 | 1 | 1 | 5 | 7 | 15 | -8 | 4 | 0.57 |
Visa alla40 klubbar
| Getafe | 7 | 1 | 4 | 2 | 7 | 10 | -3 | 7 | 1.00 |
| Real Sociedad | 7 | 1 | 1 | 5 | 3 | 12 | -9 | 4 | 0.57 |
| Levante | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 13 | -9 | 1 | 0.17 |
| Alaves | 6 | 0 | 1 | 5 | 0 | 8 | -8 | 1 | 0.17 |
| Granada CF | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 11 | -6 | 5 | 0.83 |
| Valladolid | 5 | 0 | 2 | 3 | 6 | 17 | -11 | 2 | 0.40 |
| Rayo Vallecano | 5 | 1 | 0 | 4 | 6 | 13 | -7 | 3 | 0.60 |
| Elche | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.40 |
| Mallorca | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 10 | -8 | 2 | 0.40 |
| Cadiz | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 7 | -4 | 6 | 1.50 |
| Eibar | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.00 |
| Girona | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | -3 | 3 | 1.00 |
| Almeria | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 13 | -12 | 0 | 0.00 |
| Las Palmas | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Leganes | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 |
| Manchester United | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| AZ Alkmaar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Porto | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Rangers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| IF Elfsborg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bate Borisov | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Napoli | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| AS Roma | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Torino | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Malaga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Slavia Praha | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Plzen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cordoba | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Huesca | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 179 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 461 mål, 297 av hemmalaget och 164 av gästen
Klockan bygger på 179 av arenans 179 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 461 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Athletic Club på arenan.
- 1I. Williams34mål
- 2Aduriz27mål
- 3Oihan Sancet25mål
- 4Muniain20mål
- 5Álex Berenguer20mål
- 6Gorka Guruzeta20mål
- 7Raúl García17mål
- 8Nico Williams16mål
- 9Yuri8mål
- 10De Marcos8mål
Listorna bygger på 179 av arenans 179 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 461 mål.