Roots Hall
Southend-on-Sea, Essex, England·

- Kapacitet
- 12 392
- Underlag
- Naturgräs
League One, League Two, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2016 till oktober 2025. 115 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Southend på sin hemmaplan2016/17–2025/26
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | League One | 23 | 11 | 7 | 5 | 39 | 27 | +12 | 40 | 1.74 | 5 |
| 2017/18 | League One | 23 | 12 | 7 | 4 | 38 | 21 | +17 | 43 | 1.87 | 9 |
| 2018/19 | League One | 23 | 8 | 2 | 13 | 32 | 34 | -2 | 26 | 1.13 | 7 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2019/20 | League One | 17 | 2 | 4 | 11 | 18 | 42 | -24 | 10 | 0.59 | 1 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Two | 23 | 5 | 6 | 12 | 16 | 29 | -13 | 21 | 0.91 | 7 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 114 | 40 | 27 | 47 | 155 | 164 | -9 | 147 | 1.29 | 29 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Southend på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Southend vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
8och 3 till
Tappade ledningen
16och 11 till
Läst ur målen i 114 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Southend här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AFC Wimbledon | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.50 |
| Bristol Rovers | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.25 |
| Fleetwood Town | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 7 | 1.75 |
| Oxford United | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 3 | +3 | 5 | 1.25 |
| Rochdale | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 7 | 1.75 |
| Scunthorpe United | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Walsall | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
| Bradford | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 6 | 1.50 |
| Gillingham | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 6 | 1.50 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 8 | 0 | 7 | 1.75 |
Visa alla57 klubbar
| Peterborough | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 4 | +3 | 8 | 2.00 |
| Charlton | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Coventry | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 |
| Oldham | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 3 | 1.00 |
| Shrewsbury | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Doncaster | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 3 | +7 | 7 | 2.33 |
| Blackpool | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 |
| Bolton | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Rotherham | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Barnsley | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 6 | 3.00 |
| Burton Albion | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.50 |
| Northampton | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | 1.00 |
| Bury | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Port Vale | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Portsmouth | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.50 |
| Plymouth | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Accrington ST | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 3 | 1.50 |
| Crawley Town | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Tranmere | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 |
| Ipswich | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Millwall | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Wigan | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sheffield Utd | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Blackburn | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sunderland | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Chesterfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Swindon Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wycombe | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Luton | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Grimsby | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Newport County | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Stevenage | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cambridge United | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Carlisle United | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Cheltenham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Leyton Orient | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mansfield Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Morecambe | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Forest Green | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Lincoln | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Barrow | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Harrogate Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Salford City | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Chertsey Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Folkestone Invicta | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 115 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 326 mål, 158 av hemmalaget och 168 av gästen
Klockan bygger på 115 av arenans 115 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 326 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Southend på arenan.
- 1Simon Cox23mål
- 2S. McLaughlin11mål
- 3J. Demetriou9mål
- 4T. Robinson8mål
- 5S. Mantom7mål
- 6A. Wordsworth7mål
- 7T. Dieng6mål
- 8M. Kightly6mål
- 9R. Leonard5mål
- 10William Henry Atkinson4mål
Listorna bygger på 115 av arenans 115 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 326 mål.