Riverside Stadium
England·
Championship, League Cup och FA Cup, november 2013 till maj 2016. 67 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Middlesbrough på sin hemmaplan2013/14–2015/16
Visa säsong för säsong7 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | Championship | 15 | 8 | 4 | 3 | 18 | 9 | +9 | 28 | 1.87 | 9 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 24 | 16 | 5 | 3 | 45 | 12 | +33 | 53 | 2.21 | 14 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 16 | 5 | 2 | 34 | 8 | +26 | 53 | 2.30 | 15 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 67 | 42 | 14 | 11 | 104 | 36 | +68 | 140 | 2.09 | 39 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Middlesbrough på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Middlesbrough vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Läst ur målen i 67 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Middlesbrough här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wolves | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Burnley | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Brighton | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| Reading | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.00 |
| Birmingham | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Brentford | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Ipswich | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Leeds | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 4 | 1.33 |
| Nottingham Forest | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.33 |
| Blackburn | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.00 |
Visa alla31 klubbar
| Bolton | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Derby | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Charlton | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Fulham | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Huddersfield | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Cardiff | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Millwall | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Preston | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Wigan | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Hull City | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 |
| QPR | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Rotherham | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sheffield Wednesday | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Bournemouth | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Watford | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Everton | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Bristol City | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Norwich | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Barnsley | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Milton Keynes Dons | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 67 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 140 mål, 104 av hemmalaget och 36 av gästen
Klockan bygger på 67 av arenans 67 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 140 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Middlesbrough på arenan.
- 1P. Bamford12mål
- 2A. Adomah12mål
- 3Grant Leadbitter12mål
- 4Lee Tomlin11mål
- 5Kike García7mål
- 6D. Nugent6mål
- 7G. Ramírez5mål
- 8J. Vossen4mål
- 9C. Stuani4mål
- 10Daniel Ayala4mål
Listorna bygger på 67 av arenans 67 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 140 mål.