Reale Arena
Donostia-San Sebastián, Spanien·

- Kapacitet
- 40 000
- Underlag
- Naturgräs
La Liga, Segunda División, UEFA Europa League och 2 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 276 spelade matcher.
Har även hetat Estadio Municipal de Anoeta (2010–2020)
Real Sociedad och Real Sociedad II har ytterligare 100 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Real Sociedad
Real Sociedad på den arena klubben delar2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong26 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | La Liga | 19 | 11 | 2 | 6 | 27 | 21 | +6 | 35 | 1.84 | 8 |
| 2011/12 | La Liga | 19 | 9 | 6 | 4 | 29 | 17 | +12 | 33 | 1.74 | 10 |
| 2012/13 | La Liga | 19 | 10 | 7 | 2 | 41 | 22 | +19 | 37 | 1.95 | 5 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | -1 | 4 | 1.00 | 2 |
| 2013/14 | La Liga | 19 | 11 | 4 | 4 | 38 | 19 | +19 | 37 | 1.95 | 9 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2014/15 | La Liga | 9 | 4 | 2 | 3 | 14 | 10 | +4 | 14 | 1.56 | 2 |
| 2019/20 | La Liga | 19 | 9 | 4 | 6 | 33 | 20 | +13 | 31 | 1.63 | 6 |
| 2019/20 | Copa del Rey | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2020/21 | La Liga | 19 | 9 | 6 | 4 | 34 | 21 | +13 | 33 | 1.74 | 6 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.25 | 1 |
| 2021/22 | La Liga | 19 | 10 | 5 | 4 | 16 | 9 | +7 | 35 | 1.84 | 14 |
| 2021/22 | Copa del Rey | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 | 7 | 1.75 | 2 |
| 2022/23 | La Liga | 19 | 11 | 5 | 3 | 26 | 16 | +10 | 38 | 2.00 | 8 |
| 2022/23 | Copa del Rey | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1.25 | 1 |
| 2023/24 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 26 | 20 | +6 | 30 | 1.58 | 7 |
| 2023/24 | Copa del Rey | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 5 | +9 | 13 | 2.17 | 3 |
| 2024/25 | La Liga | 19 | 8 | 3 | 8 | 20 | 20 | 0 | 27 | 1.42 | 7 |
| 2024/25 | Copa del Rey | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2025/26 | La Liga | 16 | 8 | 4 | 4 | 32 | 24 | +8 | 28 | 1.75 | 2 |
| 2025/26 | Copa del Rey | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2026/27 | La Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 254 | 128 | 64 | 62 | 393 | 252 | +141 | 448 | 1.76 | 101 |
Historien
Rekorden — Real Sociedad
Ytterligheterna för Real Sociedad på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Real Sociedad
Hur ofta Real Sociedad vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
28och 23 till
Tappade ledningen
34och 29 till
Läst ur målen i 253 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Real Sociedad
Hur det gått för lagen som mött Real Sociedad här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Osasuna | 14 | 2 | 5 | 7 | 9 | 21 | -12 | 11 | 0.79 |
| Atletico Madrid | 13 | 7 | 3 | 3 | 21 | 13 | +8 | 24 | 1.85 |
| Athletic Club | 13 | 1 | 4 | 8 | 9 | 22 | -13 | 7 | 0.54 |
| Real Madrid | 13 | 9 | 2 | 2 | 22 | 12 | +10 | 29 | 2.23 |
| Barcelona | 12 | 4 | 2 | 6 | 21 | 18 | +3 | 14 | 1.17 |
| Valencia | 11 | 2 | 3 | 6 | 7 | 16 | -9 | 9 | 0.82 |
| Sevilla | 11 | 3 | 3 | 5 | 11 | 14 | -3 | 12 | 1.09 |
| Espanyol | 11 | 1 | 2 | 8 | 8 | 16 | -8 | 5 | 0.45 |
| Getafe | 11 | 3 | 4 | 4 | 12 | 15 | -3 | 13 | 1.18 |
| Mallorca | 11 | 1 | 1 | 9 | 3 | 14 | -11 | 4 | 0.36 |
Visa alla58 klubbar
| Villarreal | 10 | 5 | 2 | 3 | 15 | 11 | +4 | 17 | 1.70 |
| Real Betis | 10 | 2 | 5 | 3 | 14 | 16 | -2 | 11 | 1.10 |
| Celta Vigo | 9 | 2 | 2 | 5 | 10 | 14 | -4 | 8 | 0.89 |
| Rayo Vallecano | 9 | 3 | 1 | 5 | 8 | 17 | -9 | 10 | 1.11 |
| Levante | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | 8 | -1 | 9 | 1.13 |
| Granada CF | 7 | 1 | 2 | 4 | 9 | 15 | -6 | 5 | 0.71 |
| Alaves | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 13 | -7 | 5 | 0.83 |
| Valladolid | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 12 | -8 | 3 | 0.50 |
| Elche | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 15 | -14 | 0 | 0.00 |
| Malaga | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.40 |
| Almeria | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 9 | -5 | 4 | 0.80 |
| Girona | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 7 | 0 | 5 | 1.25 |
| Cadiz | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 9 | -8 | 1 | 0.25 |
| Manchester United | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| Zaragoza | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Las Palmas | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Leganes | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Deportivo La Coruna | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Eibar | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Sporting Gijon | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Racing Santander | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Lyon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Monaco | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| RB Leipzig | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| PSV Eindhoven | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| AZ Alkmaar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Benfica | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Aberdeen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Napoli | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| AS Roma | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Inter | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Anderlecht | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| HNK Rijeka | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sheriff Tiraspol | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Red Bull Salzburg | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dynamo Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| PAOK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Krasnodar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sturm Graz | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Oviedo | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Huesca | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Omonia Nicosia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hércules | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 15 av arenans 276 spelade matcher (5 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 276 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 703 mål, 416 av hemmalaget och 287 av gästen
Klockan bygger på 275 av arenans 276 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 703 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Real Sociedad på arenan.
- 1Mikel Oyarzabal49mål
- 2C. Vela35mål
- 3A. Griezmann23mål
- 4A. Isak20mål
- 5Imanol Agirretxe Arruti18mål
- 6Barrenetxea16mål
- 7T. Kubo14mål
- 8Brais Méndez14mål
- 9Mikel Merino13mål
- 10O. Óskarsson11mål
Listorna bygger på 275 av arenans 276 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 703 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.