RCDE Stadium
Spanien·
La Liga, Segunda División, UEFA Europa League och 2 andra tävlingar, januari 2015 till augusti 2026. 222 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Espanyol på sin hemmaplan2015/16–2026/27
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | La Liga | 19 | 9 | 5 | 5 | 22 | 28 | -6 | 32 | 1.68 | 7 |
| 2016/17 | La Liga | 19 | 8 | 5 | 6 | 28 | 24 | +4 | 29 | 1.53 | 5 |
| 2017/18 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 20 | 16 | +4 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2018/19 | La Liga | 19 | 11 | 3 | 5 | 28 | 22 | +6 | 36 | 1.89 | 7 |
| 2018/19 | Copa del Rey | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 7 | 5 | 1 | 1 | 20 | 5 | +15 | 16 | 2.29 | 3 |
| 2019/20 | La Liga | 19 | 2 | 6 | 11 | 15 | 31 | -16 | 12 | 0.63 | 3 |
| 2020/21 | Segunda División | 21 | 15 | 3 | 3 | 41 | 12 | +29 | 48 | 2.29 | 13 |
| 2020/21 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | La Liga | 19 | 9 | 6 | 4 | 25 | 19 | +6 | 33 | 1.74 | 8 |
| 2022/23 | La Liga | 19 | 4 | 7 | 8 | 27 | 35 | -8 | 19 | 1.00 | 4 |
| 2022/23 | Copa del Rey | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 23 | 20 | +3 | 30 | 1.58 | 4 |
| 2025/26 | La Liga | 19 | 7 | 5 | 7 | 21 | 24 | -3 | 26 | 1.37 | 5 |
| 2026/27 | La Liga | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 206 | 90 | 54 | 62 | 282 | 243 | +39 | 324 | 1.57 | 67 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Espanyol på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Espanyol vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
9och 4 till
Räddade en poäng
28och 23 till
Tappade ledningen
35och 30 till
Läst ur målen i 206 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Espanyol här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Villarreal | 10 | 4 | 4 | 2 | 11 | 10 | +1 | 16 | 1.60 |
| Celta Vigo | 10 | 2 | 4 | 4 | 12 | 14 | -2 | 10 | 1.00 |
| Real Madrid | 10 | 7 | 0 | 3 | 21 | 8 | +13 | 21 | 2.10 |
| Real Betis | 10 | 5 | 2 | 3 | 18 | 11 | +7 | 17 | 1.70 |
| Barcelona | 9 | 5 | 4 | 0 | 20 | 7 | +13 | 19 | 2.11 |
| Atletico Madrid | 9 | 3 | 3 | 3 | 12 | 13 | -1 | 12 | 1.33 |
| Athletic Club | 9 | 1 | 5 | 3 | 7 | 10 | -3 | 8 | 0.89 |
| Valencia | 9 | 3 | 4 | 2 | 11 | 10 | +1 | 13 | 1.44 |
| Sevilla | 9 | 5 | 1 | 3 | 14 | 9 | +5 | 16 | 1.78 |
| Real Sociedad | 9 | 5 | 1 | 3 | 16 | 10 | +6 | 16 | 1.78 |
Visa alla49 klubbar
| Getafe | 8 | 1 | 2 | 5 | 4 | 9 | -5 | 5 | 0.63 |
| Levante | 7 | 1 | 3 | 3 | 7 | 10 | -3 | 6 | 0.86 |
| Alaves | 7 | 1 | 1 | 5 | 5 | 10 | -5 | 4 | 0.57 |
| Osasuna | 7 | 2 | 3 | 2 | 8 | 8 | 0 | 9 | 1.29 |
| Rayo Vallecano | 7 | 3 | 0 | 4 | 9 | 9 | 0 | 9 | 1.29 |
| Leganes | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 7 | -3 | 7 | 1.17 |
| Girona | 6 | 4 | 2 | 0 | 11 | 5 | +6 | 14 | 2.33 |
| Mallorca | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 9 | -5 | 1 | 0.17 |
| Las Palmas | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 12 | -8 | 1 | 0.20 |
| Eibar | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 | 7 | 1.40 |
| Malaga | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 11 | -8 | 1 | 0.25 |
| Granada CF | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
| Valladolid | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 6 | -2 | 3 | 0.75 |
| Deportivo La Coruna | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Cadiz | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.33 |
| Sporting Gijon | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Elche | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Oviedo | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Almeria | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 1 | 0.50 |
| Wolves | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Stjarnan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| CSKA Moscow | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Ludogorets | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Zorya Luhansk | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Luzern | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ferencvarosi TC | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Alcorcon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Lugo | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tenerife | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Albacete | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Huesca | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Zaragoza | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Mirandes | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Fuenlabrada | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Ponferradina | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Castellón | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Cartagena | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| UD Logroñés | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sabadell | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 222 spelade matcher (9 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 222 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 568 mål, 308 av hemmalaget och 260 av gästen
Klockan bygger på 222 av arenans 222 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 568 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Espanyol på arenan.
- 1Raúl de Tomás27mål
- 2Javi Puado25mål
- 3Gerard Moreno22mål
- 4Borja Iglesias14mål
- 5Darder13mål
- 6Roberto Fernández11mål
- 7P. Piatti10mål
- 8Wu Lei10mål
- 9F. Caicedo9mål
- 10M. Braithwaite8mål
Listorna bygger på 222 av arenans 222 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 568 mål.