Proact Stadium
England·
League One, League Two, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2012 till oktober 2019. 150 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Chesterfield på sin hemmaplan2012/13–2019/20
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | League Two | 23 | 9 | 8 | 6 | 39 | 24 | +15 | 35 | 1.52 | 6 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Two | 23 | 12 | 9 | 2 | 36 | 16 | +20 | 45 | 1.96 | 10 |
| 2013/14 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | League One | 24 | 12 | 4 | 8 | 42 | 27 | +15 | 40 | 1.67 | 8 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League One | 23 | 6 | 6 | 11 | 36 | 39 | -3 | 24 | 1.04 | 4 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | League One | 23 | 7 | 5 | 11 | 26 | 39 | -13 | 26 | 1.13 | 6 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | League Two | 23 | 8 | 3 | 12 | 27 | 33 | -6 | 27 | 1.17 | 6 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 150 | 57 | 38 | 55 | 224 | 199 | +25 | 209 | 1.39 | 42 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Chesterfield på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Chesterfield vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
16och 11 till
Tappade ledningen
29och 24 till
Läst ur målen i 150 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Chesterfield här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fleetwood Town | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 7 | 1.40 |
| Rochdale | 5 | 1 | 3 | 1 | 7 | 6 | +1 | 6 | 1.20 |
| Scunthorpe United | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.40 |
| Southend | 5 | 3 | 0 | 2 | 9 | 6 | +3 | 9 | 1.80 |
| Port Vale | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 12 | -8 | 1 | 0.20 |
| Walsall | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.00 |
| Bradford | 4 | 3 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 10 | 2.50 |
| Coventry | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Gillingham | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.75 |
| Swindon Town | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 5 | +4 | 6 | 1.50 |
Visa alla64 klubbar
| Wycombe | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 6 | 1.50 |
| Sheffield Utd | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 | 2.00 |
| Burton Albion | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| AFC Wimbledon | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.33 |
| Bristol Rovers | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Northampton | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Oxford United | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.00 |
| Bury | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 8 | -6 | 3 | 1.00 |
| Oldham | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Peterborough | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 |
| Accrington ST | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 | 3 | 1.00 |
| Colchester | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 9 | -6 | 2 | 0.67 |
| Crewe | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Exeter City | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Cheltenham | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.00 |
| Morecambe | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 4 | 1.33 |
| Millwall | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Preston | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Barnsley | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Milton Keynes Dons | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Shrewsbury | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.50 |
| Doncaster | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Plymouth | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Crawley Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Grimsby | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 |
| Hartlepool United | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.50 |
| Newport County | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Barnet | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Mansfield Town | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Notts County | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Yeovil Town | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Dagenham & Redbridge | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Torquay United | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| York | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Huddersfield | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 3 | +2 | 3 | 3.00 |
| Bristol City | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Wigan | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bolton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rotherham | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Charlton | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Blackpool | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Stevenage | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Cambridge United | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Leyton Orient | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Forest Green | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Lincoln | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Tranmere | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Aldershot Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wrexham | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Billericay Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Daventry Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 150 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 423 mål, 224 av hemmalaget och 199 av gästen
Klockan bygger på 150 av arenans 150 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 423 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Chesterfield på arenan.
- 1J. O'Shea21mål
- 2E. Doyle18mål
- 3K. Dennis15mål
- 4Marc Richards12mål
- 5Gary Roberts12mål
- 6Jack Lester11mål
- 7Sam Hird8mål
- 8T. Darikwa8mål
- 9Lee Novak8mål
- 10S. Clucas7mål
Listorna bygger på 150 av arenans 150 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 423 mål.