Poundland Bescot Stadium
Walsall, West Midlands, England·

- Kapacitet
- 11 300
- Underlag
- Naturgräs
League Two, FA Cup och League Cup, juli 2022 till maj 2025. 80 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Walsall på sin hemmaplan2022/23–2024/25
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022/23 | League Two | 23 | 9 | 9 | 5 | 28 | 19 | +9 | 36 | 1.57 | 8 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | League Two | 23 | 12 | 6 | 5 | 35 | 25 | +10 | 42 | 1.83 | 6 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | League Two | 24 | 13 | 6 | 5 | 48 | 33 | +15 | 45 | 1.88 | 5 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2024/25 | League Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 | 1 |
| Totalt | 80 | 39 | 23 | 18 | 122 | 88 | +34 | 140 | 1.75 | 22 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Walsall på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Walsall vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
9och 4 till
Tappade ledningen
14och 9 till
Läst ur målen i 80 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Walsall här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Swindon Town | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.00 |
| AFC Wimbledon | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Bradford | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Gillingham | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.33 |
| Doncaster | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Crewe | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | -2 | 2 | 0.67 |
| Grimsby | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | 2.33 |
| Newport County | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 |
| Carlisle United | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
Visa alla40 klubbar
| Tranmere | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 3 | 1.00 |
| Barrow | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Harrogate Town | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Salford City | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 |
| Leicester | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Charlton | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 |
| Chesterfield | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Milton Keynes Dons | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Accrington ST | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Crawley Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Mansfield Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Notts County | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| Sutton United | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Stockport County | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Huddersfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bolton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fleetwood Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 3 | 3.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rochdale | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Port Vale | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hartlepool United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Stevenage | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Forest Green | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bromley | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wrexham | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Alfreton Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 80 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 210 mål, 122 av hemmalaget och 88 av gästen
Klockan bygger på 80 av arenans 80 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 210 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Walsall på arenan.
- 1D. Johnson16mål
- 2J. Matt13mål
- 3I. Hutchinson11mål
- 4N. Lowe10mål
- 5T. Allen7mål
- 6L. Gordon5mål
- 7M. Faal5mål
- 8Jamie Jellis5mål
- 9J. Earing4mål
- 10L. Amantchi3mål
Listorna bygger på 80 av arenans 80 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 210 mål.