Philips Stadion
Eindhoven, Nederländerna·

- Kapacitet
- 36 500
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie, UEFA Champions League, UEFA Europa League och 6 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 352 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
PSV Eindhoven på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong46 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 17 | 12 | 3 | 2 | 49 | 15 | +34 | 39 | 2.29 | 5 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 15 | 1 | 1 | 57 | 20 | +37 | 46 | 2.71 | 5 |
| 2012/13 | Eredivisie | 17 | 14 | 0 | 3 | 58 | 17 | +41 | 42 | 2.47 | 8 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2013/14 | Eredivisie | 17 | 11 | 3 | 3 | 34 | 18 | +16 | 36 | 2.12 | 8 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 6 | 3 | 1 | 2 | 4 | 3 | +1 | 10 | 1.67 | 3 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 16 | 0 | 1 | 50 | 12 | +38 | 48 | 2.82 | 9 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 10 | 2.50 | 2 |
| 2015/16 | Eredivisie | 17 | 13 | 3 | 1 | 41 | 16 | +25 | 42 | 2.47 | 6 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 | 1 |
| 2016/17 | Eredivisie | 17 | 13 | 3 | 1 | 35 | 9 | +26 | 42 | 2.47 | 10 |
| 2016/17 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Eredivisie | 17 | 15 | 2 | 0 | 44 | 9 | +35 | 47 | 2.76 | 12 |
| 2017/18 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 4 | 1.00 | 1 |
| 2018/19 | Eredivisie | 17 | 16 | 1 | 0 | 58 | 7 | +51 | 49 | 2.88 | 10 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018 | Super Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 5 | 2 | 3 | 0 | 7 | 3 | +4 | 9 | 1.80 | 3 |
| 2019/20 | Eredivisie | 12 | 8 | 3 | 1 | 32 | 12 | +20 | 27 | 2.25 | 3 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 13 | 3 | 1 | 39 | 13 | +26 | 42 | 2.47 | 8 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 14 | 0 | 3 | 49 | 22 | +27 | 42 | 2.47 | 4 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 1 | 0 | 10 | 1 | +9 | 10 | 2.50 | 3 |
| 2022/23 | Eredivisie | 17 | 14 | 2 | 1 | 54 | 14 | +40 | 44 | 2.59 | 8 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 6 | 3 | 3 | 0 | 14 | 6 | +8 | 12 | 2.00 | 1 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 16 | 1 | 0 | 54 | 11 | +43 | 49 | 2.88 | 9 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2023 | Super Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 4 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 13 | +2 | 13 | 2.17 | 1 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 13 | 3 | 1 | 55 | 15 | +40 | 42 | 2.47 | 6 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 4 | 3 | 0 | 1 | 16 | 6 | +10 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2024 | Super Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 0 | 3 | 10 | 10 | 0 | 3 | 0.75 | 0 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 13 | 2 | 2 | 58 | 26 | +32 | 41 | 2.41 | 2 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2025 | Super Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 4 | 2.00 | 0 |
| Totalt | 349 | 261 | 49 | 39 | 942 | 333 | +609 | 832 | 2.38 | 141 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för PSV Eindhoven på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta PSV Eindhoven vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
54och 49 till
Räddade en poäng
27och 22 till
Tappade ledningen
30och 25 till
Läst ur målen i 349 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött PSV Eindhoven här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Feyenoord | 19 | 3 | 6 | 10 | 25 | 45 | -20 | 15 | 0.79 |
| AZ Alkmaar | 17 | 5 | 1 | 11 | 25 | 36 | -11 | 16 | 0.94 |
| Heerenveen | 17 | 0 | 6 | 11 | 22 | 48 | -26 | 6 | 0.35 |
| Ajax | 16 | 5 | 5 | 6 | 20 | 29 | -9 | 20 | 1.25 |
| Groningen | 16 | 1 | 3 | 12 | 15 | 49 | -34 | 6 | 0.38 |
| Twente | 16 | 2 | 2 | 12 | 22 | 46 | -24 | 8 | 0.50 |
| Utrecht | 15 | 0 | 1 | 14 | 11 | 41 | -30 | 1 | 0.07 |
| Vitesse | 14 | 2 | 0 | 12 | 12 | 33 | -21 | 6 | 0.43 |
| Heracles | 14 | 0 | 1 | 13 | 11 | 42 | -31 | 1 | 0.07 |
| PEC Zwolle | 13 | 1 | 1 | 11 | 13 | 47 | -34 | 4 | 0.31 |
Visa alla81 klubbar
| ADO Den Haag | 12 | 1 | 0 | 11 | 5 | 36 | -31 | 3 | 0.25 |
| Willem II | 11 | 0 | 1 | 10 | 8 | 35 | -27 | 1 | 0.09 |
| Excelsior | 11 | 0 | 1 | 10 | 10 | 40 | -30 | 1 | 0.09 |
| NEC Nijmegen | 11 | 1 | 0 | 10 | 11 | 33 | -22 | 3 | 0.27 |
| NAC Breda | 10 | 0 | 1 | 9 | 7 | 33 | -26 | 1 | 0.10 |
| Fortuna Sittard | 10 | 0 | 1 | 9 | 7 | 35 | -28 | 1 | 0.10 |
| GO Ahead Eagles | 10 | 1 | 0 | 9 | 4 | 24 | -20 | 3 | 0.30 |
| RKC Waalwijk | 9 | 1 | 0 | 8 | 6 | 20 | -14 | 3 | 0.33 |
| VVV Venlo | 8 | 0 | 0 | 8 | 3 | 26 | -23 | 0 | 0.00 |
| Roda | 8 | 0 | 1 | 7 | 4 | 29 | -25 | 1 | 0.13 |
| Sparta Rotterdam | 8 | 0 | 1 | 7 | 5 | 17 | -12 | 1 | 0.13 |
| Cambuur | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 19 | -14 | 1 | 0.20 |
| De Graafschap | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 16 | -12 | 0 | 0.00 |
| Emmen | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 15 | -12 | 0 | 0.00 |
| Arsenal | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 4 | +4 | 4 | 1.33 |
| Volendam | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 13 | -11 | 0 | 0.00 |
| Atletico Madrid | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Monaco | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Bayern München | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Sporting CP | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Rangers | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.50 |
| Almere City FC | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Sevilla | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Sturm Graz | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Manchester United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Liverpool | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Leicester | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Tottenham | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lens | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| VfL Wolfsburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Benfica | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Estoril | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bodo/Glimt | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Haugesund | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rosenborg | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bate Borisov | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Shakhtyor Soligorsk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 4 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| AC Milan | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Napoli | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Juventus | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Inter | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Barcelona | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Girona | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Real Sociedad | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Basel 1893 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| CSKA Moscow | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Zenit | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Zulte Waregem | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Apollon Limassol | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Tel Aviv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| NK Osijek | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Panathinaikos | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| PAOK | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Galatasaray | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Granada CF | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC Rostov | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Zurich | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Lask Linz | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| SKN ST. Polten | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dynamo | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Koninklijke HFC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| GVVV Veenendaal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Union St. Gilloise | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Omonia Nicosia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 352 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1289 mål, 954 av hemmalaget och 335 av gästen
Klockan bygger på 352 av arenans 352 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1289 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för PSV Eindhoven på arenan.
- 1L. de Jong104mål
- 2G. Til33mål
- 3H. Lozano31mål
- 4C. Gakpo30mål
- 5O. Toivonen30mål
- 6D. Malen29mål
- 7R. Pepi28mål
- 8D. Mertens23mål
- 9J. Lens22mål
- 10I. Saibari22mål
Listorna bygger på 352 av arenans 352 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1289 mål.