FootSam
FOOTBALL DATA

The People's Pension Stadium

England·Crawley Town

1.58poäng per match
44 %hemmavinster
72spelade matcher

League Two, FA Cup, League One och 1 tävling till, augusti 2013 till april 2022. 77 spelade matcher.

Har även hetat Broadfield Stadium (2013–2014)

Crawley Town har ytterligare 128 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Crawley Town på sin hemmaplan2019/20–2021/22

1.58poäng per match
44 %vinstprocent
321822V–O–F på 72 matcher
10084målskillnad +16
25hållna nollor
15matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2021/22
Visa säsong för säsong9 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20League Two1910543019+11351.848
2019/20FA Cup210153+231.500
2019/20League Cup110010+133.001
2020/21League Two2310673027+3361.5710
2020/21FA Cup110030+333.001
2020/21League Cup100113-200.000
2021/22League Two239682829-1331.435
2021/22FA Cup100101-100.000
2021/22League Cup101022011.000
Totalt7232182210084+161141.5825
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Crawley Town på den här arenan

9obesegrad i följd14 dec. 2019 – 7 mars 20206 vinster, 3 oavgjorda
4raka segrar20 feb. 2021 – 13 mars 2021
4hållna nollor i följd20 feb. 2021 – 13 mars 2021
4raka förluster16 okt. 2021 – 6 nov. 2021

Största segrar

26 dec. 2019Crawley Town40Northampton+4 mål
17 okt. 2020Crawley Town40Morecambe+4 mål
27 okt. 2020Crawley Town40Tranmere+4 mål
7 mars 2020Crawley Town30Oldham+3 mål

Största förluster

26 okt. 2019Crawley Town04Swindon Town+4 mål emot
5 apr. 2021Crawley Town14Oldham+3 mål emot
8 maj 2021Crawley Town14Bolton+3 mål emot
30 okt. 2021Crawley Town14Port Vale+3 mål emot
21 nov. 2020Crawley Town03Carlisle United+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Crawley Town vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
12 okt. 2019Colchester21låg under med 1
25 jan. 2020Grimsby32låg under med 1
31 okt. 2020Cambridge United21låg under med 1
12 dec. 2020Barrow42låg under med 1
17 aug. 2021Salford City21låg under med 1

Räddade en poäng

7
17 sep. 2019Plymouth22låg under med 1
15 dec. 2020Bradford11låg under med 1
26 dec. 2020Newport County11låg under med 1
16 mars 2021Walsall11låg under med 1
10 aug. 2021Gillingham22låg under med 1

och 2 till

Tappade ledningen

12
5 feb. 2022Stevenage22ledde med 2
20 aug. 2019Crewe12ledde med 1
17 sep. 2019Plymouth22ledde med 1
16 nov. 2019Morecambe11ledde med 1
4 jan. 2020Forest Green11ledde med 1

och 7 till

Läst ur målen i 72 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Crawley Town här

36klubbar har gästat
19av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Scunthorpe United401328-610.25
Walsall311144041.33
Bradford301235-210.33
Oldham311166041.33
Port Vale321072+572.33
Colchester300326-400.00
Exeter City320143+162.00
Stevenage311134-141.33
Carlisle United311142+241.33
Mansfield Town310223-131.00
Visa alla36 klubbar
Forest Green302123-120.67
Tranmere320124-262.00
Salford City300315-400.00
Northampton201104-410.50
Swindon Town210153+231.50
Grimsby210144031.50
Newport County202022021.00
Cheltenham200202-200.00
Leyton Orient211020+242.00
Morecambe201115-410.50
Barrow200225-300.00
Harrogate Town211053+242.00
Millwall110031+233.00
Leeds100103-300.00
Bolton110041+333.00
Norwich100101-100.00
Bristol Rovers110021+133.00
Fleetwood Town110021+133.00
Rochdale100101-100.00
Southend101011011.00
Gillingham101022011.00
Plymouth101022011.00
Crewe110021+133.00
Hartlepool United110010+133.00
Cambridge United100112-100.00
Sutton United110010+133.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 77 färdigspelade matcher

2.62mål per match
202mål totalt
56 %båda lagen målat
55 %över 2,5 mål
32 %över 3,5 mål
6mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–01114 %
1–1810 %
1–279 %
2–179 %
0–068 %

Målrikaste matcherna

12 dec. 2020Crawley Town42Barrow6 mål
5 apr. 2021Crawley Town14Oldham5 mål
8 maj 2021Crawley Town14Bolton5 mål
30 okt. 2021Crawley Town14Port Vale5 mål

Målklockan

När målen faller här — 202 mål, 109 av hemmalaget och 93 av gästen

22
11 %1–15
23
11 %16–30
39
19 %31–45
35
17 %46–60
26
13 %61–75
57
28 %76–90
Hemmalaget 109 Gästen 93Flest mål i 76–9057 stycken

Klockan bygger på 77 av arenans 77 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 202 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Crawley Town på arenan.

  1. 1A. Nadesan15mål
  2. 2T. Nichols11mål
  3. 3O. Palmer9mål
  4. 4B. Lubala9mål
  5. 5M. Watters8mål
  6. 6R. Grego-Cox5mål
  7. 7K. Appiah5mål
  8. 8J. Tunnicliffe4mål
  9. 9J. Tilley4mål
  10. 10S. Ashford3mål

Listorna bygger på 77 av arenans 77 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 202 mål.