Parc des Princes
Paris, Frankrike·

- Byggd
- 1972
- Kapacitet
- 47 929
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 1, UEFA Champions League, Coupe de France och 6 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 405 spelade matcher.
Har även hetat Stade Bollaert-Delelis (2026), Roazhon Park (2026)
Paris Saint Germain har ytterligare 9 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Paris Saint Germain på sin hemmaplan2010/11–2025/26
Visa säsong för säsong49 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 1 | 19 | 9 | 8 | 2 | 33 | 20 | +13 | 35 | 1.84 | 6 |
| 2011/12 | Ligue 1 | 19 | 14 | 3 | 2 | 42 | 16 | +26 | 45 | 2.37 | 6 |
| 2011/12 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 2 | 0 | 13 | 5 | +8 | 11 | 2.20 | 1 |
| 2012/13 | Ligue 1 | 19 | 13 | 4 | 2 | 34 | 10 | +24 | 43 | 2.26 | 12 |
| 2012/13 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 5 | 4 | 1 | 0 | 11 | 4 | +7 | 13 | 2.60 | 1 |
| 2013/14 | Ligue 1 | 19 | 15 | 3 | 1 | 51 | 7 | +44 | 48 | 2.53 | 14 |
| 2013/14 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2013/14 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 10 | 2.00 | 1 |
| 2014/15 | Ligue 1 | 19 | 15 | 4 | 0 | 52 | 14 | +38 | 49 | 2.58 | 8 |
| 2014/15 | Coupe de France | 4 | 4 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 2 | 0 | 8 | 3 | +5 | 11 | 2.20 | 3 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 19 | 15 | 3 | 1 | 59 | 12 | +47 | 48 | 2.53 | 9 |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2015/16 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 2 | 0 | 10 | 3 | +7 | 8 | 2.00 | 2 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 19 | 13 | 6 | 0 | 42 | 7 | +35 | 45 | 2.37 | 13 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2016/17 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 12 | 0 | +12 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 0 | 1 | 16 | 3 | +13 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 19 | 17 | 1 | 1 | 70 | 15 | +55 | 52 | 2.74 | 9 |
| 2017/18 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 1 | 1 | 11 | 7 | +4 | 7 | 1.75 | 0 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 19 | 17 | 2 | 0 | 63 | 10 | +53 | 53 | 2.79 | 10 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Coupe de France | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 0 | 0 | 11 | 0 | +11 | 12 | 3.00 | 4 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 14 | 12 | 1 | 1 | 44 | 11 | +33 | 37 | 2.64 | 9 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 7 | +2 | 7 | 1.17 | 1 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 19 | 13 | 1 | 5 | 44 | 14 | +30 | 40 | 2.11 | 9 |
| 2020/21 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 0 | 0 | 10 | 3 | +7 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 19 | 16 | 3 | 0 | 49 | 12 | +37 | 51 | 2.68 | 9 |
| 2021/22 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 5 | +5 | 7 | 1.75 | 0 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 19 | 13 | 2 | 4 | 45 | 25 | +20 | 41 | 2.16 | 5 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 5 | +5 | 10 | 1.67 | 3 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 17 | 9 | 6 | 2 | 42 | 22 | +20 | 33 | 1.94 | 4 |
| 2023/24 | Coupe de France | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2023 | Trophée des Champions | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 8 | 5 | 1 | 2 | 19 | 8 | +11 | 16 | 2.00 | 2 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 17 | 14 | 2 | 1 | 45 | 16 | +29 | 44 | 2.59 | 4 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 8 | 5 | 2 | 1 | 25 | 14 | +11 | 17 | 2.13 | 2 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 17 | 13 | 2 | 2 | 41 | 12 | +29 | 41 | 2.41 | 11 |
| 2025/26 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 399 | 292 | 67 | 40 | 1015 | 317 | +698 | 943 | 2.36 | 181 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Paris Saint Germain på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Paris Saint Germain vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
31och 26 till
Räddade en poäng
30och 25 till
Tappade ledningen
41och 36 till
Läst ur målen i 399 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Paris Saint Germain här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lyon | 19 | 4 | 1 | 14 | 16 | 43 | -27 | 13 | 0.68 |
| Marseille | 19 | 1 | 1 | 17 | 7 | 44 | -37 | 4 | 0.21 |
| Lille | 18 | 1 | 4 | 13 | 16 | 42 | -26 | 7 | 0.39 |
| Toulouse | 18 | 1 | 1 | 16 | 12 | 46 | -34 | 4 | 0.22 |
| Nice | 17 | 2 | 5 | 10 | 15 | 30 | -15 | 11 | 0.65 |
| Monaco | 17 | 3 | 7 | 7 | 23 | 40 | -17 | 16 | 0.94 |
| Montpellier | 16 | 1 | 4 | 11 | 9 | 46 | -37 | 7 | 0.44 |
| Rennes | 16 | 4 | 2 | 10 | 11 | 32 | -21 | 14 | 0.88 |
| Saint Etienne | 16 | 1 | 1 | 14 | 12 | 46 | -34 | 4 | 0.25 |
| Nantes | 15 | 1 | 1 | 13 | 9 | 39 | -30 | 4 | 0.27 |
Visa alla77 klubbar
| Bordeaux | 13 | 1 | 4 | 8 | 13 | 29 | -16 | 7 | 0.54 |
| Lorient | 12 | 2 | 4 | 6 | 11 | 27 | -16 | 10 | 0.83 |
| Angers | 11 | 0 | 0 | 11 | 5 | 33 | -28 | 0 | 0.00 |
| Reims | 11 | 1 | 3 | 7 | 10 | 27 | -17 | 6 | 0.55 |
| Stade Brestois 29 | 11 | 0 | 1 | 10 | 6 | 29 | -23 | 1 | 0.09 |
| Strasbourg | 10 | 0 | 2 | 8 | 12 | 30 | -18 | 2 | 0.20 |
| Guingamp | 8 | 1 | 1 | 6 | 6 | 31 | -25 | 4 | 0.50 |
| Metz | 8 | 0 | 0 | 8 | 2 | 25 | -23 | 0 | 0.00 |
| Lens | 8 | 0 | 2 | 6 | 5 | 16 | -11 | 2 | 0.25 |
| Caen | 7 | 0 | 2 | 5 | 7 | 21 | -14 | 2 | 0.29 |
| Dijon | 7 | 0 | 0 | 7 | 0 | 28 | -28 | 0 | 0.00 |
| Barcelona | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 13 | -2 | 8 | 1.33 |
| Bastia | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 23 | -22 | 0 | 0.00 |
| Auxerre | 5 | 1 | 0 | 4 | 6 | 15 | -9 | 3 | 0.60 |
| Estac Troyes | 5 | 0 | 1 | 4 | 6 | 16 | -10 | 1 | 0.20 |
| Bayern München | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 9 | -1 | 9 | 1.80 |
| Chelsea | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 1 | 0.25 |
| Manchester City | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 9 | -3 | 4 | 1.00 |
| Ajaccio | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 10 | -8 | 2 | 0.50 |
| Nancy | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.00 |
| Valenciennes | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 9 | -6 | 1 | 0.25 |
| Sochaux | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 15 | -13 | 0 | 0.00 |
| Real Madrid | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 4 | 1.00 |
| Evian TG | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| Liverpool | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.00 |
| Amiens | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 | 0 | 0.00 |
| Nimes | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | -9 | 0 | 0.00 |
| Clermont Foot | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.33 |
| Le Havre | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.33 |
| Borussia Dortmund | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.00 |
| Manchester United | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Newcastle | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Arsenal | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Paris FC | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| RB Leipzig | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Benfica | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Anderlecht | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.50 |
| Club Brugge KV | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Tottenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Aston Villa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Gazelec FC Ajaccio | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| PSV Eindhoven | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Porto | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Celtic | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Malmö FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| AC Milan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Napoli | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Juventus | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Atalanta | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Atletico Madrid | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Valencia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Girona | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Real Sociedad | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Basel 1893 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Başakşehir | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Ludogorets | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dynamo Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Crvena Zvezda | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Galatasaray | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Apoel Nicosia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Haifa | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Arles | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 17 av arenans 405 spelade matcher (4 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 405 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1357 mål, 1034 av hemmalaget och 323 av gästen
Klockan bygger på 405 av arenans 405 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1357 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Paris Saint Germain på arenan.
- 1Kylian Mbappé116mål
- 2E. Cavani110mål
- 3Z. Ibrahimović85mål
- 4Neymar65mål
- 5Á. Di María46mål
- 6Nenê29mål
- 7O. Dembélé24mål
- 8Lucas Moura24mål
- 9Marquinhos21mål
- 10Gonçalo Ramos21mål
Listorna bygger på 405 av arenans 405 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1357 mål.