FootSam
FOOTBALL DATA

Orogel Stadium-Dino Manuzzi

Cesena, Italien·Cesena

1.28poäng per match
31 %hemmavinster
120spelade matcher
Kapacitet
23 860
Underlag
artificial turf

Serie B, Serie A, Coppa Italia och 1 tävling till, september 2010 till augusti 2026. 134 spelade matcher.

3–0mot Virtus Entella 2018 — den största segern platsen sett.
1.80poäng per match för Sampdoria — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.

Har även hetat Stadio Dino Manuzzi (2010–2027)

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Cesena på sin hemmaplan2010/11–2026/27

1.28poäng per match
31 %vinstprocent
374340V–O–F på 120 matcher
147155målskillnad -8
34hållna nollor
33matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong10 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11Serie A197571721-4261.378
2011/12Serie A1927101524-9130.685
2014/15Serie A193791931-12160.843
2017/18Serie B219933526+9361.717
2017/18Coppa Italia110021+133.000
2024/25Serie B198742721+6311.636
2024/25Coppa Italia110031+233.000
2025/26Serie B196672829-1241.264
2025/26Coppa Italia101000011.001
2026/27Serie B101011011.000
Totalt120374340147155-81541.2834
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Cesena på den här arenan

9obesegrad i följd7 okt. 2017 – 4 feb. 20184 vinster, 5 oavgjorda
6raka segrar28 apr. 2018 – 28 aug. 2024
2hållna nollor i följd11 sep. 2010 – 19 sep. 2010
4raka förluster30 nov. 2014 – 18 jan. 2015

Största segrar

8 apr. 2018Cesena30Virtus Entella+3 mål
9 nov. 2025Cesena30Avellino+3 mål
8 dec. 2017Cesena42Pescara+2 mål
29 sep. 2024Cesena42Mantova+2 mål
15 jan. 2012Cesena31Novara+2 mål

Största förluster

14 feb. 2026Cesena04Venezia+4 mål emot
26 sep. 2010Cesena14Napoli+3 mål emot
14 dec. 2014Cesena14Fiorentina+3 mål emot
6 jan. 2015Cesena14Napoli+3 mål emot
13 feb. 2011Cesena03Udinese+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Cesena vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
13 dec. 2025Mantova32låg under med 2
8 dec. 2017Pescara42låg under med 1
4 feb. 2018Ternana43låg under med 1
6 maj 2018Parma21låg under med 1
21 mars 2026Catanzaro31låg under med 1

Räddade en poäng

17
12 mars 2011Juventus22låg under med 2
21 okt. 2017Foggia33låg under med 2
2 feb. 2011Catania11låg under med 1
3 apr. 2011Fiorentina22låg under med 1
26 okt. 2011Cagliari11låg under med 1

och 12 till

Tappade ledningen

29
20 sep. 2014Empoli22ledde med 2
10 maj 2015Sassuolo23ledde med 2
12 nov. 2017Salernitana33ledde med 2
6 mars 2018PRO Vercelli22ledde med 2
26 sep. 2010Napoli14ledde med 1

och 24 till

Läst ur målen i 120 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Cesena här

53klubbar har gästat
30av dem har vunnit här
Sampdoriabästa gäst · 1.80 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Palermo614177071.17
Sampdoria523085+391.80
Bari412144051.25
Parma402246-220.50
Lazio310234-131.00
AC Milan311144041.33
Cagliari311122041.33
Chievo311111041.33
Napoli3300113+893.00
Udinese320141+362.00
Visa alla53 klubbar
Genoa311132+141.33
Juventus312054+151.67
AS Roma330052+393.00
Fiorentina312063+351.67
Inter330041+393.00
Empoli321064+272.33
Frosinone302134-120.67
Spezia311133041.33
Brescia300304-400.00
Sassuolo220052+363.00
Atalanta211032+142.00
Bologna211020+242.00
Cittadella211010+142.00
Novara201135-210.50
Salernitana201135-210.50
Venezia211040+442.00
Cremonese210111031.50
Pescara200226-400.00
Virtus Entella201114-310.50
Avellino200216-500.00
Pisa202011021.00
Juve Stabia211032+142.00
Lecce210111031.50
Padova210156-131.50
Reggiana211032+142.00
Modena201123-110.50
Sudtirol201112-110.50
Catania202011021.00
Carrarese200224-200.00
Catanzaro200215-400.00
Mantova200247-300.00
Torino110032+133.00
Hellas Verona101011011.00
Ascoli110020+233.00
Ternana100134-100.00
Carpi101000011.00
Foggia101033011.00
Perugia101011011.00
PRO Vercelli101022011.00
Sambenedettese100112-100.00
Monza110031+233.00
Siena110020+233.00
Cosenza100112-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 134 färdigspelade matcher

2.52mål per match
338mål totalt
54 %båda lagen målat
45 %över 2,5 mål
30 %över 3,5 mål
15mållösa matcher · 11 %

Vanligaste resultat

1–11813 %
0–01511 %
0–11511 %
1–01410 %
2–21410 %

Målrikaste matcherna

20 okt. 2024Cesena35Sampdoria8 mål
4 feb. 2018Cesena43Ternana7 mål
8 maj 2026Cesena34Padova7 mål
8 dec. 2017Cesena42Pescara6 mål
29 sep. 2024Cesena42Mantova6 mål

Målklockan

När målen faller här — 338 mål, 163 av hemmalaget och 175 av gästen

36
11 %1–15
60
18 %16–30
58
17 %31–45
66
20 %46–60
49
14 %61–75
69
20 %76–90
Hemmalaget 163 Gästen 175Flest mål i 76–9069 stycken

Klockan bygger på 134 av arenans 134 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 338 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Cesena på arenan.

  1. 1C. Shpendi19mål
  2. 2G. Moncini6mål
  3. 3Franco Brienza6mål
  4. 4L. Jiménez5mål
  5. 5A. Schiavone5mål
  6. 6L. Jallow5mål
  7. 7Adrian Mutu5mål
  8. 8Erjon Bogdani5mål
  9. 9T. Berti5mål
  10. 10G. Defrel4mål

Listorna bygger på 134 av arenans 134 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 338 mål.