Old Trafford
Manchester, England·

- Byggd
- 1910
- Kapacitet
- 76 212
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, UEFA Champions League, UEFA Europa League och 3 andra tävlingar, augusti 2000 till augusti 2026. 615 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Manchester United på sin hemmaplan2000/01–2026/27
Visa säsong för säsong69 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000/01 | Premier League | 19 | 15 | 2 | 2 | 49 | 12 | +37 | 47 | 2.47 | 10 |
| 2001/02 | Premier League | 19 | 11 | 2 | 6 | 40 | 17 | +23 | 35 | 1.84 | 6 |
| 2002/03 | Premier League | 19 | 16 | 2 | 1 | 42 | 12 | +30 | 50 | 2.63 | 9 |
| 2003/04 | Premier League | 19 | 12 | 4 | 3 | 37 | 15 | +22 | 40 | 2.11 | 10 |
| 2004/05 | Premier League | 19 | 12 | 6 | 1 | 31 | 12 | +19 | 42 | 2.21 | 10 |
| 2005/06 | Premier League | 19 | 13 | 5 | 1 | 37 | 8 | +29 | 44 | 2.32 | 13 |
| 2006/07 | Premier League | 19 | 15 | 2 | 2 | 46 | 12 | +34 | 47 | 2.47 | 8 |
| 2007/08 | Premier League | 19 | 17 | 1 | 1 | 47 | 7 | +40 | 52 | 2.74 | 13 |
| 2008/09 | Premier League | 19 | 16 | 2 | 1 | 43 | 13 | +30 | 50 | 2.63 | 13 |
| 2009/10 | Premier League | 19 | 16 | 1 | 2 | 52 | 12 | +40 | 49 | 2.58 | 11 |
| 2010/11 | Premier League | 19 | 18 | 1 | 0 | 49 | 12 | +37 | 55 | 2.89 | 10 |
| 2011/12 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 5 | +2 | 5 | 1.67 | 1 |
| 2011/12 | Premier League | 19 | 15 | 2 | 2 | 52 | 19 | +33 | 47 | 2.47 | 11 |
| 2011/12 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.50 | 1 |
| 2012/13 | Premier League | 19 | 16 | 0 | 3 | 45 | 19 | +26 | 48 | 2.53 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 4 | +5 | 10 | 2.50 | 1 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 5 | 4 | 1 | 0 | 10 | 3 | +7 | 13 | 2.60 | 3 |
| 2013/14 | Premier League | 19 | 9 | 3 | 7 | 29 | 21 | +8 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2014/15 | Premier League | 19 | 14 | 2 | 3 | 41 | 15 | +26 | 44 | 2.32 | 6 |
| 2014/15 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 10 | 2.50 | 2 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2015/16 | Premier League | 19 | 12 | 5 | 2 | 27 | 9 | +18 | 41 | 2.16 | 12 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 7 | 6 | 1 | 0 | 16 | 3 | +13 | 19 | 2.71 | 4 |
| 2016/17 | Premier League | 19 | 8 | 10 | 1 | 26 | 12 | +14 | 34 | 1.79 | 8 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2016/17 | League Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2017/18 | Premier League | 19 | 15 | 2 | 2 | 38 | 9 | +29 | 47 | 2.47 | 12 |
| 2017/18 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 5 | 1 | 1 | 3 | 1 | 4 | -3 | 4 | 0.80 | 2 |
| 2018/19 | Premier League | 18 | 9 | 6 | 3 | 29 | 24 | +5 | 33 | 1.83 | 2 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 5 | 5 | 0 | 0 | 15 | 1 | +14 | 15 | 3.00 | 4 |
| 2019/20 | Premier League | 19 | 10 | 7 | 2 | 40 | 17 | +23 | 37 | 1.95 | 7 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 3 | +6 | 8 | 2.00 | 2 |
| 2020/21 | Premier League | 19 | 9 | 4 | 6 | 38 | 28 | +10 | 31 | 1.63 | 6 |
| 2020/21 | FA Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.75 | 0 |
| 2021/22 | Premier League | 19 | 10 | 5 | 4 | 32 | 22 | +10 | 35 | 1.84 | 5 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 5 | +7 | 13 | 2.17 | 2 |
| 2022/23 | Premier League | 19 | 15 | 3 | 1 | 36 | 10 | +26 | 48 | 2.53 | 11 |
| 2022/23 | FA Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 4 | +8 | 12 | 3.00 | 0 |
| 2022/23 | League Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 12 | 3.00 | 3 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 10 | 3 | 6 | 31 | 28 | +3 | 33 | 1.74 | 4 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 7 | 6 | 1 | 0 | 21 | 10 | +11 | 19 | 2.71 | 1 |
| 2024/25 | Premier League | 19 | 7 | 3 | 9 | 23 | 28 | -5 | 24 | 1.26 | 5 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2024/25 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 13 | 3 | 3 | 39 | 24 | +15 | 42 | 2.21 | 4 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 614 | 415 | 105 | 94 | 1255 | 526 | +729 | 1350 | 2.20 | 269 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Manchester United på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Manchester United vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
60och 55 till
Räddade en poäng
31och 26 till
Läst ur målen i 613 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Manchester United här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liverpool | 30 | 8 | 5 | 17 | 43 | 50 | -7 | 29 | 0.97 |
| West Ham | 29 | 4 | 5 | 20 | 16 | 50 | -34 | 17 | 0.59 |
| Chelsea | 28 | 5 | 11 | 12 | 30 | 43 | -13 | 26 | 0.93 |
| Manchester City | 28 | 11 | 7 | 10 | 41 | 34 | +7 | 40 | 1.43 |
| Arsenal | 27 | 6 | 7 | 14 | 25 | 46 | -21 | 25 | 0.93 |
| Everton | 27 | 2 | 7 | 18 | 20 | 54 | -34 | 13 | 0.48 |
| Newcastle | 26 | 3 | 5 | 18 | 26 | 58 | -32 | 14 | 0.54 |
| Tottenham | 26 | 5 | 3 | 18 | 26 | 47 | -21 | 18 | 0.69 |
| Aston Villa | 25 | 2 | 2 | 21 | 18 | 58 | -40 | 8 | 0.32 |
| Fulham | 22 | 2 | 3 | 17 | 22 | 53 | -31 | 9 | 0.41 |
Visa alla102 klubbar
| Southampton | 17 | 2 | 5 | 10 | 14 | 42 | -28 | 11 | 0.65 |
| Crystal Palace | 16 | 5 | 1 | 10 | 14 | 27 | -13 | 16 | 1.00 |
| Sunderland | 16 | 1 | 2 | 13 | 8 | 31 | -23 | 5 | 0.31 |
| Leicester | 15 | 1 | 2 | 12 | 10 | 33 | -23 | 5 | 0.33 |
| Wolves | 13 | 2 | 3 | 8 | 6 | 17 | -11 | 9 | 0.69 |
| West Brom | 13 | 3 | 3 | 7 | 7 | 19 | -12 | 12 | 0.92 |
| Middlesbrough | 12 | 2 | 5 | 5 | 10 | 15 | -5 | 11 | 0.92 |
| Burnley | 11 | 1 | 4 | 6 | 12 | 22 | -10 | 7 | 0.64 |
| Brighton | 11 | 4 | 0 | 7 | 15 | 20 | -5 | 12 | 1.09 |
| Blackburn | 11 | 2 | 1 | 8 | 11 | 27 | -16 | 7 | 0.64 |
| Bolton | 11 | 2 | 0 | 9 | 6 | 25 | -19 | 6 | 0.55 |
| Stoke City | 10 | 0 | 1 | 9 | 7 | 29 | -22 | 1 | 0.10 |
| Wigan | 9 | 0 | 0 | 9 | 1 | 32 | -31 | 0 | 0.00 |
| Bournemouth | 8 | 2 | 2 | 4 | 14 | 17 | -3 | 8 | 1.00 |
| Watford | 8 | 0 | 1 | 7 | 1 | 14 | -13 | 1 | 0.13 |
| Leeds | 8 | 1 | 3 | 4 | 10 | 21 | -11 | 6 | 0.75 |
| Norwich | 8 | 1 | 0 | 7 | 5 | 24 | -19 | 3 | 0.38 |
| Swansea | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 13 | -6 | 7 | 0.88 |
| Charlton | 8 | 0 | 1 | 7 | 2 | 19 | -17 | 1 | 0.13 |
| Reading | 7 | 0 | 1 | 6 | 4 | 15 | -11 | 1 | 0.14 |
| Birmingham | 7 | 0 | 0 | 7 | 0 | 17 | -17 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 7 | 0 | 0 | 7 | 1 | 20 | -19 | 0 | 0.00 |
| Hull City | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 16 | -12 | 1 | 0.17 |
| Brentford | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 10 | -7 | 0 | 0.00 |
| Ipswich | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 17 | -13 | 0 | 0.00 |
| Sheffield Utd | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 11 | -7 | 3 | 0.60 |
| Nottingham Forest | 5 | 1 | 0 | 4 | 7 | 13 | -6 | 3 | 0.60 |
| Derby | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 13 | -9 | 4 | 0.80 |
| Real Sociedad | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 4 | 1.00 |
| QPR | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| Huddersfield | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Cardiff | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Paris Saint Germain | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 |
| Bayern München | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Benfica | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Barcelona | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Sevilla | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| FC Basel 1893 | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.50 |
| CSKA Moscow | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| BSC Young Boys | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Club Brugge KV | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Galatasaray | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Lyon | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 0 | 0.00 |
| VfL Wolfsburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| RB Leipzig | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| PSV Eindhoven | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| AZ Alkmaar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Feyenoord | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| SC Braga | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rangers | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bodo/Glimt | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Twente | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| AC Milan | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Juventus | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| AS Roma | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Atalanta | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Atletico Madrid | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Athletic Club | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Valencia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Villarreal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Celta Vigo | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Real Madrid | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Real Betis | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Anderlecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Astana | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Başakşehir | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sheriff Tiraspol | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Partizan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Zorya Luhansk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fenerbahçe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| PAOK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Granada CF | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Barnsley | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Burton Albion | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Rostov | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Lask Linz | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Saint Etienne | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Rochdale | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bradford | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Coventry | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| CFR 1907 Cluj | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Omonia Nicosia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Oţelul | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 615 spelade matcher (3 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 615 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1782 mål, 1258 av hemmalaget och 524 av gästen
Klockan bygger på 614 av arenans 615 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1782 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Manchester United på arenan.
- 1W. Rooney109mål
- 2M. Rashford78mål
- 3Cristiano Ronaldo73mål
- 4Bruno Fernandes61mål
- 5A. Martial52mål
- 6Dimitar Ivanov Berbatov35mål
- 7Ruud van Nistelrooy34mål
- 8Robin van Persie30mål
- 9Paul Scholes30mål
- 10Mata28mål
Listorna bygger på 576 av arenans 615 spelade matcher (94 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1661 mål. De 39 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.