FootSam
FOOTBALL DATA

Nissan Stadium

Yokohama·Yokohama F. Marinos

1.77poäng per match
53 %hemmavinster
146spelade matcher
Kapacitet
72 327
Underlag
Naturgräs

J1 League, AFC Champions League Elite, Emperor Cup och 4 andra tävlingar, mars 2013 till augusti 2026. 166 spelade matcher.

14 matcherobesegrade i rad här 2021–2022 för Yokohama F. Marinos. 11 vinster, 3 oavgjorda.
8–0mot FC Tokyo 2021 — den största segern platsen sett.
0 av 6Shonan Bellmare har aldrig vunnit här, på 6 besök.

Yokohama F. Marinos har ytterligare 41 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Yokohama F. Marinos på sin hemmaplan2014–2026

1.77poäng per match
53 %vinstprocent
772742V–O–F på 146 matcher
259152målskillnad +107
59hållna nollor
30matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2014–2026
Visa säsong för säsong17 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2014J1 League135261113-2171.316
2015J1 League157442114+7251.677
2015/16Emperor Cup110031+233.000
2020AFC Champions League Elite110040+433.001
2020J1 League137153220+12221.692
2021J1 League137422911+18251.925
2022J1 League1511223110+21352.338
2023/24AFC Champions League Elite7601157+8182.574
2023J1 League1511223413+21352.335
2023J-League Cup110010+133.001
2024/25AFC Champions League Elite5500161+15153.004
2024J1 League154562019+1171.135
2024J-League Cup100113-200.000
2025J1 League197572521+4261.378
2025J-League Cup100114-300.000
2026J1 League103251415-1111.102
2026Emperor Cup110010+133.001
Totalt146772742259152+1072581.7759
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Yokohama F. Marinos på den här arenan

14obesegrad i följd6 nov. 2021 – 18 sep. 202211 vinster, 3 oavgjorda
10raka segrar23 feb. 2022 – 10 sep. 2022
6hållna nollor i följd25 juni 2022 – 18 sep. 2022
4raka förluster16 apr. 2025 – 21 maj 2025

Största förluster

20 juni 2015Yokohama F. Marinos03Kashima+3 mål emot
25 juni 2025Yokohama F. Marinos03FC Tokyo+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Yokohama F. Marinos vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

8
17 okt. 2015Vissel Kobe21låg under med 1
23 sep. 2020Vegalta Sendai31låg under med 1
16 okt. 2021Consadole Sapporo21låg under med 1
23 feb. 2022Kawasaki Frontale42låg under med 1
7 maj 2022Nagoya Grampus21låg under med 1

och 3 till

Räddade en poäng

8
7 mars 2021Sanfrecce Hiroshima33låg under med 2
12 apr. 2015Vegalta Sendai11låg under med 1
8 aug. 2020Kashiwa Reysol11låg under med 1
22 maj 2021Kashiwa Reysol11låg under med 1
4 dec. 2021Kawasaki Frontale11låg under med 1

och 3 till

Tappade ledningen

21
9 aug. 2014Kashiwa Reysol22ledde med 2
3 nov. 2020Kashima23ledde med 2
16 apr. 2025Shimizu S-pulse23ledde med 2
29 mars 2014Kashima13ledde med 1
29 apr. 2015Sanfrecce Hiroshima12ledde med 1

och 16 till

Läst ur målen i 145 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Yokohama F. Marinos här

42klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
Kawasaki Frontalebästa gäst · 2.13 p/match på 8 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Urawa10217624-1870.70
Kashiwa Reysol93331417-3121.33
Kashima941415150131.44
FC Tokyo95041516-1151.67
Nagoya Grampus83141011-1101.25
Gamba Osaka8314710-3101.25
Kawasaki Frontale8521158+7172.13
Shimizu S-pulse7205614-860.86
Sanfrecce Hiroshima6114614-840.67
Shonan Bellmare6033514-930.50
Visa alla42 klubbar
Vissel Kobe630378-191.50
Cerezo Osaka612359-450.83
Consadole Sapporo5014513-810.20
Albirex Niigata503213-230.60
Yokohama FC4013014-1410.25
Avispa Fukuoka410315-430.75
Vegalta Sendai311144041.33
Machida Zelvia321063+372.33
Tokyo Verdy311144041.33
Jubilo Iwata211021+142.00
Kyoto Sanga210144031.50
Shandong Luneng200204-400.00
Ulsan Hyundai FC200227-500.00
Sagan Tosu110021+133.00
JEF United Chiba100102-200.00
Matsumoto Yamaga101000011.00
Mito Hollyhock101011011.00
Ventforet Kofu100102-200.00
Fagiano Okayama110010+133.00
Montedio Yamagata101011011.00
Omiya Ardija100102-200.00
Shanghai Shenhua100101-100.00
SHANGHAI SIPG100114-300.00
Sydney100104-400.00
Incheon United110042+233.00
Pohang Steelers100102-200.00
Bangkok United100101-100.00
Buriram United100105-500.00
Al Ain100112-100.00
Fukushima United100101-100.00
Biwako Shiga100113-200.00
Kaya100103-300.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 166 färdigspelade matcher

2.79mål per match
463mål totalt
46 %båda lagen målat
54 %över 2,5 mål
31 %över 3,5 mål
10mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

2–01710 %
1–0159 %
1–1159 %
2–1138 %
3–0127 %

Målrikaste matcherna

18 dec. 2016Real Madrid42Kashima6 mål

Målklockan

När målen faller här — 459 mål, 290 av hemmalaget och 169 av gästen

62
14 %1–15
62
14 %16–30
88
19 %31–45
66
14 %46–60
72
16 %61–75
109
24 %76–90
Hemmalaget 290 Gästen 169Flest mål i 76–90109 stycken

Klockan bygger på 165 av arenans 166 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 459 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Yokohama F. Marinos på arenan.

  1. 1Anderson Lopes38mål
  2. 2Élber16mål
  3. 3A. Uenaka16mål
  4. 4Yan Matheus13mål
  5. 5D. Maeda11mål
  6. 6M. Saitō10mål
  7. 7T. Nishimura9mål
  8. 8A. Onaiwu8mål
  9. 9J. Amano8mål
  10. 10Marcos Júnior8mål

Listorna bygger på 165 av arenans 166 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 459 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.