FootSam
FOOTBALL DATA

Mornflake Stadium

Crewe, Cheshire, England·Crewe

poäng per match
1.37
hemmavinster
38 %
spelade matcher
98
Kapacitet
10 153
Underlag
Naturgräs

League Two, League One och FA Cup, augusti 2021 till maj 2025. 98 spelade matcher.

14 matcherobesegrade i rad här under 2023 för Crewe. 11 vinster, 3 oavgjorda.
4–1mot Bromley 2025 — den största segern platsen sett.
1.20poäng per match för Doncaster — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Crewe på sin hemmaplan2021/22–2024/25

1.37poäng per match
38 %vinstprocent
372338V–O–F på 98 matcher
124140målskillnad -16
29hållna nollor
28matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2021/22–2024/25
Visa säsong för säsong8 säsonger
Hemmaplan, säsong för säsong
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2021/22League One2355132240-18200.874
2021/22FA Cup100103-300.000
2022/23League Two2311663226+6391.709
2022/23FA Cup110010+133.001
2023/24League Two2411583537-2381.587
2023/24FA Cup201146-210.500
2024/25League Two239683027+3331.438
2024/25FA Cup100101-100.000
Totalt98372338124140-161341.3729
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Crewe på den här arenan

14obesegrad i följd14 feb. 2023 – 14 okt. 202311 vinster, 3 oavgjorda
5raka segrar10 mars 2023 – 3 maj 2023
4hållna nollor i följd24 aug. 2024 – 5 okt. 2024
8raka förluster29 jan. 2022 – 2 apr. 2022

Största segrar

5 jan. 2025Crewe41Bromley+3 mål
6 aug. 2022Crewe30Harrogate Town+3 mål
7 apr. 2023Crewe30Barrow+3 mål
21 sep. 2024Crewe30Harrogate Town+3 mål
22 feb. 2025Crewe30Barrow+3 mål

Största förluster

17 aug. 2024Crewe05Chesterfield+5 mål emot
19 okt. 2021Crewe04Sunderland+4 mål emot
30 okt. 2021Crewe14Milton Keynes Dons+3 mål emot
8 feb. 2022Crewe14Plymouth+3 mål emot
4 mars 2025Crewe14Fleetwood Town+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Crewe vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
15 apr. 2022AFC Wimbledon31låg under med 1
10 mars 2023Salford City43låg under med 1
29 apr. 2023Swindon Town21låg under med 1
2 sep. 2023Milton Keynes Dons31låg under med 1
25 nov. 2023Doncaster32låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

7
5 aug. 2023Mansfield Town22låg under med 2
19 aug. 2023Walsall22låg under med 2
23 apr. 2022Ipswich11låg under med 1
8 okt. 2022Gillingham11låg under med 1
16 dec. 2023Accrington ST33låg under med 1

och 2 till

Tappade ledningen

18
2 okt. 2021Cambridge United22ledde med 2
20 aug. 2022Northampton22ledde med 2
5 nov. 2023Derby22ledde med 2
2 mars 2024Morecambe23ledde med 2
7 aug. 2021Cheltenham11ledde med 1

och 13 till

Läst ur målen i 98 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Crewe här

52klubbar har gästat
32av dem har vunnit här
Doncasterbästa gäst · 1.20 p/match på 5 besök
Gästerna som lyckats bäst
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Doncaster513176+161.20
AFC Wimbledon403135-230.75
Gillingham401317-610.25
Swindon Town411254+141.00
Walsall311134-141.33
Bradford301235-210.33
Milton Keynes Dons320164+262.00
Accrington ST321053+272.33
Colchester301213-210.33
Grimsby320162+462.00
Visa alla52 klubbar
Gästerna som lyckats sämst
Newport County320175+262.00
Morecambe320164+262.00
Tranmere300316-500.00
Barrow310237-431.00
Harrogate Town301206-610.33
Salford City311177041.33
Fleetwood Town220072+563.00
Crawley Town200202-200.00
Carlisle United210153+231.50
Cheltenham211043+142.00
Leyton Orient210121+131.50
Mansfield Town211043+142.00
Notts County200203-300.00
Sutton United200202-200.00
Stockport County211031+242.00
Ipswich101011011.00
Wigan110020+233.00
Bolton110010+133.00
Derby101022011.00
Rotherham110020+233.00
Sheffield Wednesday110020+233.00
Sunderland110040+433.00
Burton Albion100102-200.00
Bristol Rovers110042+233.00
Charlton100112-100.00
Northampton101022011.00
Oxford United110010+133.00
Rochdale101011011.00
Chesterfield110050+533.00
Port Vale110010+133.00
Shrewsbury101000011.00
Portsmouth110031+233.00
Plymouth110041+333.00
Wycombe110031+233.00
Hartlepool United100102-200.00
Stevenage110021+133.00
Cambridge United101022011.00
Forest Green110030+333.00
Lincoln100102-200.00
Dagenham & Redbridge110010+133.00
Bromley100114-300.00
Wrexham110030+333.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 98 färdigspelade matcher

2.69mål per match
264mål totalt
47 %båda lagen målat
48 %över 2,5 mål
30 %över 3,5 mål
5mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

1–11212 %
1–01010 %
2–01010 %
0–188 %
0–377 %

Målrikaste matcherna

10 mars 2023Crewe43Salford City7 mål
15 aug. 2023Crewe42Newport County6 mål
12 dec. 2023Crewe24Bristol Rovers6 mål
16 dec. 2023Crewe33Accrington ST6 mål
17 aug. 2024Crewe05Chesterfield5 mål

Målklockan

När målen faller här — 264 mål, 124 av hemmalaget och 140 av gästen

40
15 %1–15
40
15 %16–30
49
19 %31–45
41
16 %46–60
31
12 %61–75
63
24 %76–90
Hemmalaget 124 Gästen 140Flest mål i 76–9063 stycken

Klockan bygger på 98 av arenans 98 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 264 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Crewe på arenan.

  1. 1C. Long18mål
  2. 2C. Baker-Richardson11mål
  3. 3E. Nevitt10mål
  4. 4D. Agyei9mål
  5. 5C. O'Riordan7mål
  6. 6M. Mandron6mål
  7. 7M. Demetriou6mål
  8. 8S. Tracey6mål
  9. 9K. Hemmings4mål
  10. 10O. Bogle4mål

Listorna bygger på 98 av arenans 98 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 264 mål.