FootSam
FOOTBALL DATA

Montgomery Waters Meadow

England·Shrewsbury

1.38poäng per match
37 %hemmavinster
99spelade matcher

League One, FA Cup och League Cup, november 2017 till maj 2023. 104 spelade matcher.

5–0mot Morecambe 2022 — den största segern platsen sett.
1.00poäng per match för Lincoln — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Shrewsbury på sin hemmaplan2019/20–2022/23

1.38poäng per match
37 %vinstprocent
372636V–O–F på 99 matcher
129130målskillnad -1
23hållna nollor
28matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2022/23
Visa säsong för säsong10 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20League One176562124-3231.356
2019/20FA Cup422063+382.002
2019/20League Cup100104-400.000
2020/21League One2358102831-3231.004
2020/21FA Cup110010+133.001
2021/22League One239773025+5341.487
2021/22League Cup201124-210.500
2022/23League One23113932320361.573
2022/23FA Cup320164+262.000
2022/23League Cup210133031.500
Totalt99372636129130-11371.3823
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Shrewsbury på den här arenan

7obesegrad i följd3 nov. 2020 – 30 jan. 20213 vinster, 4 oavgjorda
5raka segrar21 jan. 2023 – 11 mars 2023
2hållna nollor i följd17 aug. 2019 – 24 aug. 2019
4raka förluster17 apr. 2021 – 1 maj 2021

Största segrar

15 mars 2022Shrewsbury50Morecambe+5 mål
5 apr. 2021Shrewsbury30Plymouth+3 mål

Största förluster

13 aug. 2019Shrewsbury04Rotherham+4 mål emot
28 sep. 2019Shrewsbury03Fleetwood Town+3 mål emot
21 aug. 2021Shrewsbury03Plymouth+3 mål emot
30 apr. 2022Shrewsbury03Wigan+3 mål emot
20 aug. 2022Shrewsbury03Ipswich+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Shrewsbury vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

9
13 sep. 2022Exeter City32låg under med 2
14 dec. 2019Coventry21låg under med 1
9 feb. 2021Sunderland21låg under med 1
28 aug. 2021Gillingham21låg under med 1
25 sep. 2021AFC Wimbledon21låg under med 1

och 4 till

Räddade en poäng

11
26 jan. 2020Liverpool22låg under med 2
10 aug. 2021Lincoln22låg under med 2
22 okt. 2019Gillingham11låg under med 1
9 nov. 2019Bradford11låg under med 1
3 nov. 2020Burton Albion11låg under med 1

och 6 till

Tappade ledningen

15
18 apr. 2022Doncaster33ledde med 3
7 mars 2020Oxford United23ledde med 2
14 nov. 2020Swindon Town33ledde med 2
11 jan. 2020Lincoln11ledde med 1
8 feb. 2020Milton Keynes Dons11ledde med 1

och 10 till

Läst ur målen i 99 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Shrewsbury här

46klubbar har gästat
25av dem har vunnit här
Lincolnbästa gäst · 1.00 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Lincoln512246-251.00
Sunderland411245-141.00
Burton Albion412133051.25
Fleetwood Town431091+8102.50
Oxford United431096+3102.50
Milton Keynes Dons401348-410.25
Peterborough410346-230.75
Portsmouth421154+171.75
Accrington ST422052+382.00
Ipswich312041+351.67
Visa alla46 klubbar
Rotherham321061+572.33
Bristol Rovers320165+162.00
Charlton311122041.33
Rochdale321041+372.33
Gillingham302134-120.67
Doncaster311154+141.33
Plymouth320154+162.00
Wigan220051+463.00
Bolton210133031.50
Sheffield Wednesday210131+231.50
AFC Wimbledon201123-110.50
Wycombe210123-131.50
Crewe211021+142.00
Cambridge United200229-700.00
Cheltenham210123-131.50
Morecambe200218-700.00
Liverpool101022011.00
Burnley110010+133.00
Bristol City100101-100.00
Hull City101011011.00
Derby101000011.00
Barnsley110010+133.00
Northampton110021+133.00
Southend100134-100.00
Bradford101011011.00
Coventry100112-100.00
Port Vale100123-100.00
Swindon Town101033011.00
Blackpool100101-100.00
Exeter City100123-100.00
Carlisle United100123-100.00
Mansfield Town100102-200.00
Forest Green100112-100.00
Tranmere110032+133.00
York100112-100.00
Oxford City100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 104 färdigspelade matcher

2.60mål per match
270mål totalt
53 %båda lagen målat
49 %över 2,5 mål
22 %över 3,5 mål
7mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

1–11514 %
1–01212 %
1–21111 %
0–11010 %
2–199 %

Målrikaste matcherna

17 sep. 2019Shrewsbury43Southend7 mål
14 nov. 2020Shrewsbury33Swindon Town6 mål

Målklockan

När målen faller här — 270 mål, 138 av hemmalaget och 132 av gästen

35
13 %1–15
40
15 %16–30
45
17 %31–45
43
16 %46–60
44
16 %61–75
63
23 %76–90
Hemmalaget 138 Gästen 132Flest mål i 76–9063 stycken

Klockan bygger på 104 av arenans 104 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 270 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Shrewsbury på arenan.

  1. 1D. Udoh16mål
  2. 2L. Leahy15mål
  3. 3S. Whalley11mål
  4. 4R. Bowman8mål
  5. 5M. Pennington8mål
  6. 6A. Pierre6mål
  7. 7O. Norburn6mål
  8. 8C. Dunkley5mål
  9. 9H. Chapman4mål
  10. 10J. Cummings4mål

Listorna bygger på 104 av arenans 104 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 270 mål.