FootSam
FOOTBALL DATA
Endast känd på namnet

Mestalla

Spanien·Valencia

1.76poäng per match
49 %hemmavinster
87spelade matcher

La Liga, Copa del Rey, UEFA Europa League och 1 tävling till, januari 2015 till maj 2019. 96 spelade matcher.

20 matcherobesegrade i rad här 2018–2019 för Valencia. 15 vinster, 5 oavgjorda.
5–0mot Malaga 2017 — den största segern platsen sett.
1.80poäng per match för Villarreal — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.

Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Valencia på sin hemmaplan2015/16–2018/19

1.76poäng per match
49 %vinstprocent
432420V–O–F på 87 matcher
13793målskillnad +44
29hållna nollor
19matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2015/16–2018/19
Visa säsong för säsong7 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2015/16La Liga196762523+2251.325
2016/17La Liga1984732320281.474
2017/18La Liga1913333616+20422.218
2018/19UEFA Champions League320154+162.000
2018/19UEFA Europa League430175+292.252
2018/19La Liga1971022412+12311.637
2018/19Copa del Rey440081+7123.003
Totalt8743242013793+441531.7629
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Valencia på den här arenan

20obesegrad i följd7 nov. 2018 – 18 apr. 201915 vinster, 5 oavgjorda
5raka segrar11 feb. 2018 – 8 apr. 2018
5hållna nollor i följd10 feb. 2019 – 3 mars 2019
4raka förluster1 maj 2016 – 11 sep. 2016

Största segrar

19 sep. 2017Valencia50Malaga+5 mål
20 apr. 2016Valencia40Eibar+4 mål
21 okt. 2017Valencia40Sevilla+4 mål
7 maj 2017Valencia41Osasuna+3 mål
17 okt. 2015Valencia30Malaga+3 mål

Största förluster

4 feb. 2017Valencia04Eibar+4 mål emot
27 jan. 2018Valencia14Real Madrid+3 mål emot
28 feb. 2016Valencia03Athletic Club+3 mål emot
22 aug. 2016Valencia24Las Palmas+2 mål emot
9 maj 2019Valencia24Arsenal+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Valencia vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
13 feb. 2016Espanyol21låg under med 1
6 apr. 2017Celta Vigo32låg under med 1
6 jan. 2018Girona21låg under med 1
29 jan. 2019Getafe31låg under med 1
12 maj 2019Alaves31låg under med 1

Räddade en poäng

11
30 aug. 2015Deportivo La Coruna11låg under med 1
5 dec. 2015Barcelona11låg under med 1
19 dec. 2015Getafe22låg under med 1
3 jan. 2016Real Madrid22låg under med 1
17 jan. 2016Rayo Vallecano22låg under med 1

och 6 till

Tappade ledningen

9
21 nov. 2015Las Palmas11ledde med 1
22 aug. 2016Las Palmas24ledde med 1
22 okt. 2016Barcelona23ledde med 1
4 dec. 2016Malaga22ledde med 1
26 nov. 2017Barcelona11ledde med 1

och 4 till

Läst ur målen i 87 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Valencia här

32klubbar har gästat
15av dem har vunnit här
Villarrealbästa gäst · 1.80 p/match på 5 besök
Villarrealflest segrar · 3 av 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Villarreal530266091.80
Real Betis512235-251.00
Barcelona413065+161.50
Atletico Madrid422062+482.00
Athletic Club410357-230.75
Sevilla402227-520.50
Celta Vigo411266041.00
Espanyol401325-310.25
Real Madrid411287+141.00
Eibar421154+171.75
Visa alla32 klubbar
Getafe412156-151.25
Real Sociedad421154+171.75
Las Palmas311154+141.33
Malaga3012210-810.33
Leganes301215-410.33
Levante300329-700.00
Alaves300338-500.00
Deportivo La Coruna301226-410.33
Sporting Gijon311124-241.33
Girona210122031.50
Granada CF201112-110.50
Rayo Vallecano201125-310.50
Manchester United100112-100.00
Arsenal110042+233.00
Celtic100101-100.00
Juventus110020+233.00
BSC Young Boys100113-200.00
FC Krasnodar100112-100.00
Valladolid101011011.00
Huesca100112-100.00
Osasuna100114-300.00
Ebro100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 96 färdigspelade matcher

2.63mål per match
252mål totalt
52 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
29 %över 3,5 mål
9mållösa matcher · 9 %

Vanligaste resultat

1–11314 %
2–11314 %
0–099 %
1–088 %
3–088 %

Målrikaste matcherna

22 aug. 2016Valencia24Las Palmas6 mål
9 maj 2019Valencia24Arsenal6 mål
19 sep. 2017Valencia50Malaga5 mål
7 maj 2017Valencia41Osasuna5 mål
27 jan. 2018Valencia14Real Madrid5 mål

Målklockan

När målen faller här — 252 mål, 156 av hemmalaget och 96 av gästen

28
11 %1–15
43
17 %16–30
34
13 %31–45
46
18 %46–60
38
15 %61–75
63
25 %76–90
Hemmalaget 156 Gästen 96Flest mål i 76–9063 stycken

Klockan bygger på 96 av arenans 96 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 252 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Valencia på arenan.

  1. 1Santi Mina21mål
  2. 2Rodrigo21mål
  3. 3Dani Parejo18mål
  4. 4S. Zaza14mål
  5. 5Paco Alcácer11mål
  6. 6Álvaro Negredo7mål
  7. 7E. Garay6mål
  8. 8K. Gameiro6mål
  9. 9Gonçalo Guedes5mål
  10. 10Carlos Soler4mål

Listorna bygger på 96 av arenans 96 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 252 mål.