Mazuma Stadium
Morecambe, Lancashire, England·
- poäng per match
- 1.26
- hemmavinster
- 32 %
- spelade matcher
- 291
- Kapacitet
- 6 476
- Underlag
- Naturgräs

League Two, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till oktober 2025. 300 spelade matcher.
Har även hetat Globe Arena (2011–2021), The Mazuma Stadium (2025)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Morecambe på sin hemmaplan2011/12–2025/26
Poäng per match · skala 0–3.00 · varje stapel är en tävling och säsong. Hela uppdelningen finns i tabellen.
Visa säsong för säsong29 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League Two | 23 | 6 | 6 | 11 | 31 | 29 | +2 | 24 | 1.04 | 6 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Two | 23 | 8 | 9 | 6 | 28 | 27 | +1 | 33 | 1.43 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | League Two | 23 | 7 | 10 | 6 | 30 | 26 | +4 | 31 | 1.35 | 4 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | League Two | 23 | 8 | 6 | 9 | 26 | 28 | -2 | 30 | 1.30 | 6 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Two | 23 | 7 | 3 | 13 | 36 | 47 | -11 | 24 | 1.04 | 2 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | League Two | 23 | 6 | 4 | 13 | 24 | 38 | -14 | 22 | 0.96 | 4 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | League Two | 23 | 6 | 9 | 8 | 22 | 27 | -5 | 27 | 1.17 | 6 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | League Two | 23 | 8 | 5 | 10 | 33 | 31 | +2 | 29 | 1.26 | 5 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2019/20 | League Two | 18 | 4 | 8 | 6 | 20 | 23 | -3 | 20 | 1.11 | 3 |
| 2020/21 | League Two | 24 | 13 | 6 | 5 | 39 | 28 | +11 | 45 | 1.88 | 6 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 | -6 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | League One | 23 | 7 | 8 | 8 | 33 | 35 | -2 | 29 | 1.26 | 5 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | League One | 23 | 8 | 8 | 7 | 30 | 31 | -1 | 32 | 1.39 | 7 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 291 | 93 | 87 | 111 | 371 | 401 | -30 | 366 | 1.26 | 67 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Morecambe på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Morecambe vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
22och 17 till
Räddade en poäng
34och 29 till
Tappade ledningen
56och 51 till
Läst ur målen i 291 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Morecambe här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cheltenham | 11 | 3 | 3 | 5 | 9 | 14 | -5 | 12 | 1.09 |
| Exeter City | 10 | 5 | 3 | 2 | 18 | 10 | +8 | 18 | 1.80 |
| Accrington ST | 9 | 4 | 3 | 2 | 12 | 11 | +1 | 15 | 1.67 |
| Newport County | 9 | 3 | 1 | 5 | 12 | 15 | -3 | 10 | 1.11 |
| Cambridge United | 9 | 5 | 2 | 2 | 16 | 9 | +7 | 17 | 1.89 |
| Plymouth | 8 | 3 | 2 | 3 | 14 | 12 | +2 | 11 | 1.38 |
| Wycombe | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 9 | +1 | 11 | 1.38 |
| Mansfield Town | 8 | 5 | 2 | 1 | 12 | 7 | +5 | 17 | 2.13 |
| Northampton | 7 | 3 | 3 | 1 | 11 | 8 | +3 | 12 | 1.71 |
| Oxford United | 7 | 1 | 4 | 2 | 8 | 8 | 0 | 7 | 1.00 |
Visa alla74 klubbar
| Port Vale | 7 | 2 | 2 | 3 | 9 | 7 | +2 | 8 | 1.14 |
| Carlisle United | 7 | 4 | 2 | 1 | 11 | 6 | +5 | 14 | 2.00 |
| Burton Albion | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 11 | -6 | 8 | 1.33 |
| AFC Wimbledon | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 11 | -1 | 8 | 1.33 |
| Southend | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 8 | -2 | 4 | 0.67 |
| Portsmouth | 6 | 0 | 4 | 2 | 6 | 10 | -4 | 4 | 0.67 |
| Crawley Town | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 15 | -9 | 6 | 1.00 |
| Crewe | 6 | 3 | 3 | 0 | 8 | 5 | +3 | 12 | 2.00 |
| Stevenage | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 4 | +6 | 12 | 2.00 |
| Dagenham & Redbridge | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 10 | +2 | 10 | 1.67 |
| Bristol Rovers | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 13 | -3 | 7 | 1.40 |
| Bradford | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 8 | 1.60 |
| Colchester | 5 | 1 | 3 | 1 | 3 | 5 | -2 | 6 | 1.20 |
| Grimsby | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.00 |
| Hartlepool United | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 10 | 2.00 |
| Barnet | 5 | 3 | 0 | 2 | 6 | 8 | -2 | 9 | 1.80 |
| Forest Green Rovers | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 6 | 0 | 8 | 1.60 |
| Fleetwood Town | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 2 | +3 | 5 | 1.25 |
| Oldham | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 6 | 1.50 |
| Shrewsbury | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Luton | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.75 |
| Leyton Orient | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 6 | 1.50 |
| Notts County | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 10 | -3 | 4 | 1.00 |
| Yeovil Town | 4 | 1 | 0 | 3 | 8 | 9 | -1 | 3 | 0.75 |
| Lincoln | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.00 |
| Tranmere | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 8 | 2.00 |
| York | 4 | 0 | 4 | 0 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.00 |
| Bolton | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| Rotherham | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Sheffield Wednesday | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | 2.00 |
| Rochdale | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.33 |
| Bury | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Chesterfield | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 1 | 0.33 |
| Gillingham | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 6 | 2.00 |
| Swindon Town | 3 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 9 | 3.00 |
| Macclesfield | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Torquay United | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Newcastle | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 6 | 3.00 |
| Ipswich | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Charlton | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 4 | 2.00 |
| Scunthorpe United | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Walsall | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Coventry | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Doncaster | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 3 | 1.50 |
| Aldershot Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Salford City | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Bournemouth | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Wolves | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Preston | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Wigan | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Sheffield Utd | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Derby | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Stoke City | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sunderland | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Barnsley | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Blackpool | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Barrow | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Chester | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Solihull Moors | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Halifax Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Harrogate Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hereford United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 300 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 794 mål, 386 av hemmalaget och 408 av gästen
Klockan bygger på 300 av arenans 300 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 794 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Morecambe på arenan.
- 1Kevin Keith Ellison53mål
- 2C. Stockton35mål
- 3A. Wildig15mål
- 4J. Redshaw14mål
- 5Carlos Gomes13mål
- 6P. Mullin10mål
- 7P. Amond10mål
- 8A. Phillips9mål
- 9S. Miller8mål
- 10Andrew Fleming8mål
Listorna bygger på 300 av arenans 300 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 794 mål.