FootSam
FOOTBALL DATA

MAPEI Stadium - Città del Tricolore

Reggio Emilia, Italien·SassuoloReggiana

1.19poäng per match
27 %hemmavinster
78spelade matcher
Kapacitet
23 717
Underlag
Naturgräs

Serie A, Serie B, Coppa Italia och 4 andra tävlingar, augusti 2015 till maj 2026. 312 spelade matcher.

Har även hetat Mapei Stadium – Città del Tricolore (2015–2019)

Sassuolo och Reggiana har ytterligare 42 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Reggiana

Reggiana på den arena klubben delar2020/21–2025/26

1.19poäng per match
27 %vinstprocent
213027V–O–F på 78 matcher
81101målskillnad -20
19hållna nollor
23matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2020/21–2025/26
Visa säsong för säsong5 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2020/21Serie B196581923-4231.214
2020/21Coppa Italia101022011.000
2023/24Serie B1931151624-8201.055
2024/25Serie B206682329-6241.204
2025/26Serie B196762123-2251.326
Totalt7821302781101-20931.1919
II · Klubben

Historien

Rekorden — Reggiana

Ytterligheterna för Reggiana på den här arenan

8obesegrad i följd25 apr. 2025 – 8 nov. 20255 vinster, 3 oavgjorda
3raka segrar23 jan. 2021 – 14 feb. 2021
2hållna nollor i följd14 feb. 2021 – 26 feb. 2021
4raka förluster15 dec. 2020 – 9 jan. 2021

Största segrar

6 dec. 2020Reggiana30Monza+3 mål
29 aug. 2025Reggiana31Empoli+2 mål
18 okt. 2025Reggiana31Bari+2 mål
27 aug. 2024Reggiana20Brescia+2 mål
20 okt. 2024Reggiana20Frosinone+2 mål

Största förluster

29 mars 2025Sassuolo51Reggiana+4 mål emot
7 mars 2021Reggiana04Lecce+4 mål emot
19 apr. 2024Reggiana04Cosenza+4 mål emot
3 mars 2026Reggiana04Sudtirol+4 mål emot
29 aug. 2023Reggiana13Palermo+2 mål emot

Vändningarna — Reggiana

Hur ofta Reggiana vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

4
7 feb. 2021Virtus Entella21låg under med 1
4 maj 2025Spezia21låg under med 1
29 aug. 2025Empoli31låg under med 1
18 okt. 2025Bari31låg under med 1

Räddade en poäng

10
27 sep. 2020Pisa22låg under med 1
30 sep. 2020Monopoli22låg under med 1
20 mars 2021Cosenza11låg under med 1
5 apr. 2021Brescia22låg under med 1
25 nov. 2023Ascoli11låg under med 1

och 5 till

Tappade ledningen

18
16 sep. 2023Cremonese22ledde med 2
18 aug. 2024Mantova22ledde med 2
10 nov. 2024Catanzaro22ledde med 2
16 mars 2025Sampdoria22ledde med 2
27 sep. 2020Pisa22ledde med 1

och 13 till

Läst ur målen i 78 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Reggiana

Hur det gått för lagen som mött Reggiana här

39klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Sampdoria311144041.33
Bari302124-220.67
Cittadella320152+362.00
Frosinone320133062.00
Spezia302123-120.67
Venezia310244031.00
Brescia302135-220.67
Cremonese312054+151.67
Palermo311154+141.33
Pisa312042+251.67
Visa alla39 klubbar
Modena310212-131.00
Sudtirol321082+672.33
Catanzaro302145-120.67
Cosenza321061+572.33
Sassuolo220071+663.00
Ascoli201112-110.50
Cesena220031+263.00
Empoli210123-131.50
Salernitana202000021.00
Pescara220041+363.00
Virtus Entella201112-110.50
Juve Stabia201123-110.50
Monza201103-310.50
Carrarese201124-210.50
Mantova201123-110.50
Chievo110010+133.00
SPAL110021+133.00
Ternana110020+233.00
Parma101011011.00
Avellino101011011.00
Pordenone100101-100.00
Lecce110040+433.00
Padova110021+133.00
FeralpiSalò101011011.00
Como101022011.00
Vicenza Virtus100112-100.00
Reggina110010+133.00
Lecco101011011.00
Monopoli101022011.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

14 213i snitt
19 674som mest
9 343som minst
26 okt. 2025Sassuolo01AS Roma19 674 på plats
24 nov. 2025Sassuolo22Pisa9 343 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 312 spelade matcher (6 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 312 färdigspelade matcher

2.72mål per match
849mål totalt
56 %båda lagen målat
52 %över 2,5 mål
29 %över 3,5 mål
20mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

1–13913 %
1–03511 %
2–1289 %
2–2268 %
1–2258 %

Målrikaste matcherna

21 maj 2017Sassuolo62Cagliari8 mål
29 dec. 2018Sassuolo26Atalanta8 mål
2 sep. 2018Sassuolo53Genoa8 mål
16 mars 2019Sassuolo35Sampdoria8 mål
19 jan. 2025Sassuolo53Sudtirol8 mål

Målklockan

När målen faller här — 839 mål, 435 av hemmalaget och 404 av gästen

118
14 %1–15
124
15 %16–30
154
18 %31–45
127
15 %46–60
143
17 %61–75
173
21 %76–90
Hemmalaget 435 Gästen 404Flest mål i 76–90173 stycken

Klockan bygger på 310 av arenans 312 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 839 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Reggiana på arenan.

  1. 1M. Portanova14mål
  2. 2C. Gondo9mål
  3. 3N. Girma7mål
  4. 4S. Mazzocchi4mål
  5. 5M. Lambourde4mål
  6. 6T. Reinhart3mål
  7. 7L. Vido3mål
  8. 8I. Varone3mål
  9. 9A. Vergara3mål
  10. 10S. Muratore2mål

Listorna bygger på 310 av arenans 312 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 839 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.