LNER Stadium
Lincoln, Lincolnshire, England·

- Kapacitet
- 10 780
- Underlag
- Naturgräs
League One, FA Cup och League Cup, september 2020 till april 2026. 147 spelade matcher.
Har även hetat LNER stadium (2025–2027)
Hemmaplan
Hemmaplan
Lincoln på sin hemmaplan2020/21–2025/26
Visa säsong för säsong13 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020/21 | League One | 24 | 10 | 5 | 9 | 37 | 30 | +7 | 35 | 1.46 | 8 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League One | 23 | 7 | 5 | 11 | 25 | 29 | -4 | 26 | 1.13 | 3 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | League One | 23 | 7 | 14 | 2 | 22 | 17 | +5 | 35 | 1.52 | 10 |
| 2023/24 | League One | 23 | 10 | 7 | 6 | 36 | 17 | +19 | 37 | 1.61 | 11 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | League One | 23 | 10 | 6 | 7 | 37 | 24 | +13 | 36 | 1.57 | 7 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | League One | 23 | 18 | 4 | 1 | 53 | 20 | +33 | 58 | 2.52 | 8 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 147 | 64 | 41 | 42 | 222 | 154 | +68 | 233 | 1.59 | 48 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Lincoln på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Lincoln vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
14och 9 till
Tappade ledningen
23och 18 till
Läst ur målen i 147 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Lincoln här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Burton Albion | 6 | 4 | 0 | 2 | 7 | 8 | -1 | 12 | 2.00 |
| Wigan | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 8 | 1.60 |
| Bolton | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 6 | 0 | 8 | 1.60 |
| Charlton | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 7 | -5 | 2 | 0.40 |
| Peterborough | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 11 | -4 | 5 | 1.00 |
| Shrewsbury | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 6 | -3 | 5 | 1.00 |
| Wycombe | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 10 | -3 | 5 | 1.00 |
| Barnsley | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 5 | 1.25 |
| Bristol Rovers | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 12 | -10 | 3 | 0.75 |
| Fleetwood Town | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 7 | -1 | 4 | 1.00 |
Visa alla54 klubbar
| Northampton | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.75 |
| Oxford United | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 3 | 0.75 |
| Portsmouth | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 10 | 2.50 |
| Blackpool | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 9 | -5 | 4 | 1.00 |
| Plymouth | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 8 | -3 | 2 | 0.50 |
| Exeter City | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1.25 |
| Cambridge United | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 7 | -5 | 5 | 1.25 |
| Reading | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Ipswich | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Rotherham | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.33 |
| Sunderland | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | 1.33 |
| AFC Wimbledon | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1.33 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.33 |
| Port Vale | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Doncaster | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 |
| Accrington ST | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| Stevenage | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | -1 | 2 | 0.67 |
| Cheltenham | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Huddersfield | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Derby | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Sheffield Wednesday | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Gillingham | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 |
| Crewe | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Mansfield Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Forest Green | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.50 |
| Stockport County | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Liverpool | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 3 | 3.00 |
| Cardiff | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| West Ham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Chelsea | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Birmingham | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Hull City | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Rochdale | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bradford | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Swindon Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Hartlepool United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Harrogate Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bowers & Pitsea | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 147 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 376 mål, 222 av hemmalaget och 154 av gästen
Klockan bygger på 147 av arenans 147 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 376 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Lincoln på arenan.
- 1B. House14mål
- 2R. Hackett14mål
- 3A. Scully13mål
- 4B. Johnson10mål
- 5J. Moylan10mål
- 6J. Collins9mål
- 7J. Grant7mål
- 8L. Sørensen7mål
- 9D. Mândroiu7mål
- 10J. Makama7mål
Listorna bygger på 147 av arenans 147 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 376 mål.