The Lamex Stadium
Stevenage, Hertfordshire, England·

- Kapacitet
- 7 100
- Underlag
- Naturgräs
League Two, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2013 till april 2024. 200 spelade matcher.
Har även hetat Lamex Stadium (2023)
Stevenage har ytterligare 106 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Stevenage på sin hemmaplan2013/14–2023/24
Visa säsong för säsong21 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | League One | 23 | 7 | 5 | 11 | 29 | 34 | -5 | 26 | 1.13 | 5 |
| 2013/14 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2014/15 | League Two | 24 | 15 | 4 | 5 | 38 | 24 | +14 | 49 | 2.04 | 9 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Two | 23 | 6 | 8 | 9 | 23 | 32 | -9 | 26 | 1.13 | 7 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | League Two | 17 | 2 | 6 | 9 | 10 | 22 | -12 | 12 | 0.71 | 5 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | League Two | 23 | 8 | 8 | 7 | 26 | 20 | +6 | 32 | 1.39 | 8 |
| 2020/21 | FA Cup | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | 0.67 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | League Two | 23 | 9 | 6 | 8 | 29 | 30 | -1 | 33 | 1.43 | 7 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | League Two | 23 | 17 | 2 | 4 | 40 | 16 | +24 | 53 | 2.30 | 13 |
| 2022/23 | League Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2023/24 | League One | 23 | 10 | 8 | 5 | 27 | 19 | +8 | 38 | 1.65 | 11 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 199 | 81 | 57 | 61 | 254 | 223 | +31 | 300 | 1.51 | 70 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Stevenage på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Stevenage vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
14och 9 till
Tappade ledningen
36och 31 till
Läst ur målen i 199 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Stevenage här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Carlisle United | 8 | 4 | 1 | 3 | 13 | 11 | +2 | 13 | 1.63 |
| Leyton Orient | 7 | 4 | 2 | 1 | 9 | 5 | +4 | 14 | 2.00 |
| Northampton | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 10 | 0 | 12 | 2.00 |
| Port Vale | 6 | 1 | 4 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | 1.17 |
| Crawley Town | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 10 | -4 | 5 | 0.83 |
| Exeter City | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 | 1.83 |
| Tranmere | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 11 | -4 | 5 | 0.83 |
| Bradford | 5 | 3 | 2 | 0 | 7 | 4 | +3 | 11 | 2.20 |
| Portsmouth | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 6 | 0 | 5 | 1.00 |
| Colchester | 5 | 1 | 3 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6 | 1.20 |
Visa alla74 klubbar
| Newport County | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.20 |
| Cambridge United | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.20 |
| Mansfield Town | 5 | 3 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 10 | 2.00 |
| Walsall | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 10 | -5 | 1 | 0.25 |
| Oldham | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 7 | 1.75 |
| Peterborough | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Wycombe | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.00 |
| Hartlepool United | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 4 | 0 | 2 | 2 | 6 | 8 | -2 | 2 | 0.50 |
| Salford City | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 9 | 2.25 |
| AFC Wimbledon | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Bristol Rovers | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 |
| Oxford United | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 9 | 3.00 |
| Southend | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | 0.67 |
| Gillingham | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Shrewsbury | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Swindon Town | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Plymouth | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Luton | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| Crewe | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.00 |
| Grimsby | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Cheltenham | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | -4 | 3 | 1.00 |
| Forest Green | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 |
| Barrow | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Harrogate Town | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Watford | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Bolton | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Burton Albion | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Charlton | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Rochdale | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Scunthorpe United | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Milton Keynes Dons | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Accrington ST | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Notts County | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Dagenham & Redbridge | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| York | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 |
| Sutton United | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.50 |
| Wolves | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Everton | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Reading | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Brentford | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bristol City | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Ipswich | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Preston | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wigan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sheffield Utd | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hull City | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Derby | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Rotherham | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Swansea | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Barnsley | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fleetwood Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bury | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Coventry | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Doncaster | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Barnet | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lincoln | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Macclesfield | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Maidstone Utd | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Stockport County | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Stourbridge | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Concord Rangers | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 200 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 481 mål, 254 av hemmalaget och 227 av gästen
Klockan bygger på 200 av arenans 200 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 481 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Stevenage på arenan.
- 1J. Reid25mål
- 2L. Norris23mål
- 3E. List16mål
- 4C. Whelpdale13mål
- 5J. Roberts10mål
- 6F. Zoko8mål
- 7Charlie Lee8mål
- 8T. Pett7mål
- 9C. Piergianni7mål
- 10C. Carter6mål
Listorna bygger på 200 av arenans 200 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 481 mål.