Koning Willem II Stadion
Tilburg, Nederländerna·

- Kapacitet
- 14 700
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie, KNVB Beker och UEFA Europa League, augusti 2010 till augusti 2026. 200 spelade matcher.
Willem II har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Willem II på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 17 | 3 | 3 | 11 | 28 | 48 | -20 | 12 | 0.71 | 1 |
| 2012/13 | Eredivisie | 17 | 5 | 3 | 9 | 23 | 35 | -12 | 18 | 1.06 | 3 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 8 | 5 | 4 | 25 | 22 | +3 | 29 | 1.71 | 5 |
| 2015/16 | Eredivisie | 17 | 3 | 6 | 8 | 19 | 26 | -7 | 15 | 0.88 | 3 |
| 2016/17 | Eredivisie | 17 | 5 | 5 | 7 | 17 | 22 | -5 | 20 | 1.18 | 5 |
| 2017/18 | Eredivisie | 17 | 6 | 4 | 7 | 31 | 29 | +2 | 22 | 1.29 | 3 |
| 2017/18 | KNVB Beker | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2018/19 | Eredivisie | 17 | 6 | 2 | 9 | 26 | 33 | -7 | 20 | 1.18 | 3 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2019/20 | Eredivisie | 13 | 7 | 4 | 2 | 17 | 9 | +8 | 25 | 1.92 | 5 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 6 | 2 | 9 | 22 | 33 | -11 | 20 | 1.18 | 3 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 7 | 3 | 7 | 18 | 20 | -2 | 24 | 1.41 | 5 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Eredivisie | 19 | 4 | 3 | 12 | 24 | 32 | -8 | 15 | 0.79 | 3 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.50 | 0 |
| Totalt | 199 | 66 | 43 | 90 | 282 | 334 | -52 | 241 | 1.21 | 44 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Willem II på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Willem II vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
6och 1 till
Räddade en poäng
23och 18 till
Tappade ledningen
35och 30 till
Läst ur målen i 198 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Willem II här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AZ Alkmaar | 12 | 4 | 4 | 4 | 15 | 15 | 0 | 16 | 1.33 |
| Groningen | 12 | 7 | 2 | 3 | 25 | 16 | +9 | 23 | 1.92 |
| Heerenveen | 12 | 3 | 3 | 6 | 21 | 23 | -2 | 12 | 1.00 |
| PSV Eindhoven | 11 | 6 | 2 | 3 | 21 | 15 | +6 | 20 | 1.82 |
| Vitesse | 11 | 7 | 2 | 2 | 23 | 9 | +14 | 23 | 2.09 |
| Heracles | 11 | 3 | 2 | 6 | 14 | 24 | -10 | 11 | 1.00 |
| Utrecht | 11 | 5 | 2 | 4 | 23 | 17 | +6 | 17 | 1.55 |
| Feyenoord | 11 | 7 | 4 | 0 | 25 | 8 | +17 | 25 | 2.27 |
| PEC Zwolle | 10 | 6 | 1 | 3 | 11 | 9 | +2 | 19 | 1.90 |
| Ajax | 10 | 8 | 2 | 0 | 26 | 9 | +17 | 26 | 2.60 |
Visa alla30 klubbar
| Twente | 9 | 6 | 2 | 1 | 20 | 10 | +10 | 20 | 2.22 |
| ADO Den Haag | 8 | 5 | 2 | 1 | 15 | 7 | +8 | 17 | 2.13 |
| Sparta Rotterdam | 8 | 4 | 1 | 3 | 17 | 15 | +2 | 13 | 1.63 |
| NEC Nijmegen | 7 | 6 | 0 | 1 | 16 | 10 | +6 | 18 | 2.57 |
| Excelsior | 6 | 2 | 4 | 0 | 10 | 8 | +2 | 10 | 1.67 |
| NAC Breda | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 8 | -2 | 6 | 1.00 |
| VVV Venlo | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 8 | -2 | 6 | 1.00 |
| Roda | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 12 | -2 | 5 | 0.83 |
| RKC Waalwijk | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 13 | -11 | 0 | 0.00 |
| Fortuna Sittard | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 6 | -2 | 3 | 0.60 |
| GO Ahead Eagles | 4 | 1 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 3 | 0.75 |
| De Graafschap | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Emmen | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.00 |
| Dordrecht | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| Cambuur | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Rangers | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Almere City FC | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Telstar | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Spakenburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| AFC Amsterdam | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 200 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 616 mål, 282 av hemmalaget och 334 av gästen
Klockan bygger på 199 av arenans 200 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 616 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Willem II på arenan.
- 1Fran Sol29mål
- 2C. Nunnely11mål
- 3V. Pavlidis10mål
- 4A. Isak8mål
- 5E. Falkenburg8mål
- 6B. Ogbeche8mål
- 7B. Rienstra7mål
- 8M. Köhlert6mål
- 9K. Okyere Wriedt6mål
- 10J. Bosch6mål
Listorna bygger på 199 av arenans 200 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 616 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.