Kenilworth Road
Luton, Bedfordshire, England·

- Kapacitet
- 11 500
- Underlag
- Naturgräs
Championship, League One, League Two och 3 andra tävlingar, december 2016 till september 2026. 224 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Luton på sin hemmaplan2017/18–2026/27
Visa säsong för säsong20 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | League Two | 23 | 17 | 2 | 4 | 62 | 24 | +38 | 53 | 2.30 | 9 |
| 2018/19 | League One | 23 | 16 | 7 | 0 | 57 | 19 | +38 | 55 | 2.39 | 11 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | Championship | 23 | 8 | 7 | 8 | 33 | 37 | -4 | 31 | 1.35 | 2 |
| 2019/20 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2020/21 | Championship | 23 | 8 | 9 | 6 | 25 | 23 | +2 | 33 | 1.43 | 7 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | Championship | 24 | 12 | 8 | 4 | 38 | 23 | +15 | 44 | 1.83 | 11 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | Championship | 24 | 11 | 9 | 4 | 33 | 21 | +12 | 42 | 1.75 | 10 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 4 | 4 | 11 | 28 | 37 | -9 | 16 | 0.84 | 2 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Championship | 23 | 9 | 7 | 7 | 25 | 22 | +3 | 34 | 1.48 | 7 |
| 2025/26 | League One | 23 | 13 | 6 | 4 | 37 | 24 | +13 | 45 | 1.96 | 7 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | League One | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| Totalt | 223 | 106 | 63 | 54 | 371 | 262 | +109 | 381 | 1.71 | 71 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Luton på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Luton vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
20och 15 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Tappade ledningen
41och 36 till
Läst ur målen i 223 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Luton här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Huddersfield | 6 | 0 | 4 | 2 | 7 | 9 | -2 | 4 | 0.67 |
| Cardiff | 6 | 4 | 0 | 2 | 6 | 3 | +3 | 12 | 2.00 |
| Reading | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 4 | +4 | 8 | 1.33 |
| Coventry | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 11 | -5 | 5 | 0.83 |
| Bristol City | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 11 | -8 | 0 | 0.00 |
| Millwall | 5 | 1 | 4 | 0 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.40 |
| Preston | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 8 | -6 | 5 | 1.00 |
| Blackburn | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 5 | 1.00 |
| Middlesbrough | 5 | 0 | 3 | 2 | 6 | 9 | -3 | 3 | 0.60 |
| QPR | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 6 | +2 | 10 | 2.00 |
Visa alla90 klubbar
| Stoke City | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.40 |
| Swansea | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 8 | 1.60 |
| Barnsley | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 6 | -1 | 5 | 1.00 |
| Wycombe | 5 | 1 | 0 | 4 | 3 | 13 | -10 | 3 | 0.60 |
| Birmingham | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 2 | +6 | 8 | 2.00 |
| West Brom | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.75 |
| Wigan | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.00 |
| Sheffield Utd | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 8 | 2.00 |
| Hull City | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | +1 | 4 | 1.00 |
| Nottingham Forest | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Derby | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 8 | -4 | 0 | 0.00 |
| Norwich | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 8 | -4 | 3 | 0.75 |
| Sheffield Wednesday | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 6 | -2 | 3 | 0.75 |
| Sunderland | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.25 |
| Blackpool | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 7 | -3 | 2 | 0.50 |
| Bournemouth | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Fulham | 3 | 1 | 2 | 0 | 8 | 6 | +2 | 5 | 1.67 |
| Watford | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Burnley | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 |
| Brentford | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 6 | 2.00 |
| Rotherham | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.00 |
| Peterborough | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| Plymouth | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 8 | -3 | 4 | 1.33 |
| Manchester United | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 |
| Chelsea | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 4 | +2 | 6 | 3.00 |
| Manchester City | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 3 | +5 | 6 | 3.00 |
| Leeds | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Bolton | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Burton Albion | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| AFC Wimbledon | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Charlton | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Oxford United | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Bradford | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Gillingham | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 1 | 0.50 |
| Port Vale | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Doncaster | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Accrington ST | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 |
| Exeter City | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Grimsby | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Newport County | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 |
| Stevenage | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 | -7 | 0 | 0.00 |
| Mansfield Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Notts County | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Forest Green | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 0 | 0.00 |
| Lincoln | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.50 |
| Stockport County | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Newcastle | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Wolves | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Liverpool | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Arsenal | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Everton | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Leicester | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Tottenham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| West Ham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Brighton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Crystal Palace | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ipswich | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Aston Villa | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bristol Rovers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fleetwood Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rochdale | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Scunthorpe United | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Southend | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Walsall | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Chesterfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Shrewsbury | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Swindon Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Crewe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Barnet | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Leyton Orient | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 8 | -6 | 0 | 0.00 |
| Harrogate Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 224 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 641 mål, 377 av hemmalaget och 264 av gästen
Klockan bygger på 224 av arenans 224 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 641 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Luton på arenan.
- 1J. Collins43mål
- 2E. Adebayo34mål
- 3C. Morris23mål
- 4D. Hylton21mål
- 5L. Berry20mål
- 6H. Cornick18mål
- 7E. Lee17mål
- 8J. Clark16mål
- 9P. Mpanzu10mål
- 10N. Wells8mål
Listorna bygger på 224 av arenans 224 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 641 mål.